U2 geeft tweede concert in de ArenA 20 ANGELA KIJKT TV Met de prestigieuze misdaadserie KLEM heeft Nederland er weer een tv-reeks bij. Waar komt die explosie van kwaliteitsdrama van eigen bodem vandaan? Babyvoor dj Wietze Conference van Jansen en Korthals Dat was vast champagne gistermorgen bij Ivo Niehe. En taart. Het zou me ook niet verbazen als de plaatselijke drum band langs marcheerde en er een vliegtuigje boven zijn Gooische stulp cirkelde met zo'n ouderwetse tekstboodschap: 'AVROTROS fe liciteert de collega's van de TV Show'. Want 1,9 miljoen kijkers op zondagavond, dat is geen kattenpis. Al hoor ik de echte kijkcijferfetisjisten nu met een brommen dat dat heus niet zo uitzonder lijk is voor Ivo. Hebben ze nog gelijk in ook. Ivo scoort elke week de pannen van het dak. Hij zit gebakken op de zondagavond, lekker in de slipstream van geheide kijkcijferknallers als Heel Holland Bakt, Boer zoekt Vrouw en nu weer Planet Earth 2. Maar toch is deze 1,9 miljoen wél bijzonder. Waarom? Omdat Ivo erin slaagde dat enorme aantal aan zich te binden met overwegend ouwe meuk. Ai, is niet aardig om te zeggen, dat realiseer ik me ook, maar mooier kan ik het niet maken. Het was echt oud spul dat hij herkauwde aan de vooravond van de inauguratie van Donald Trump: zijn eigen interview uit 1988 met The Donald over zijn Trump-jacht dat hij uitgerekend in Makkum had laten ombouwen, een shot van een nog jonge Ivo die uit de Trump-helikopter stapt, weer dat fragment uit The Tonight Show waarin Jimmy Fallon het be roemde oranje kapsel door de war maakt, foto's van de Trump-echtgenotes en natuur lijk plaatjes van alle Trump-huizen over de wereld. Want er hoort in de TV Show ook wat te dromen te zijn. Toen was het 50-jarig huwelijk van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven aan de beurt. Hoewel Ivo een kort lijntje heeft met de koninklijke familie was het hem deze keer niet gelukt een interview te krijgen. Maar geen nood, hij herhaalde gewoon het gesprek dat hij tien jaar geleden met ze had, toen ze veertig jaar getrouwd waren. Ik betrap hem er de laatste tijd steeds va ker op. George Michael dood? Hup, dat oude interview nog een keer. Is er gedoe over het ontbreken van de stem van David Attenbo- rough in de Nederlandse versie van Planet Earth1. Wat oude quotes en voila, weer een item. En zo kan hij nog jaren door. De man heeft ie deréén geïnterviewd, zijn archieven zitten tjokvol. En het gekke is, ook al is het oud, het kijkt bij Ivo altijd lekker weg. Dus ik snap die 1,9 miljoen mensen heel goed. Mijn voorspel ling: de drumband rukt komende jaren nog wel een paar keer uit. Quote van de dag ledereen zoende me en ik dacht: heb ik nu Matthijs van Nieuwkerkluis bezorgd, of Yvon Jaspers? arry Atsma is een brave huisvader die na de dood van zijn vrouw alleen voor zijn kinderen zorgt. Jacob Derwig is een net uit de gevangenis ontslagen crimineel. Een onschul dige oorzaak brengt de twee tegen polen in eikaars vaarwater: hun dochters zijn beste vriendinnen. KLEM, vanaf donderdagavond te zien op NPO1, is de nieuwe nagelbij ter van onder meer Frank Ketelaar, eerder verantwoordelijk voor Vuurzee en Overspel. Het is ook de zoveelste serie op tv. En de stroom aan nieuwe dramatitels houdt aan met later dit jaar onder meer nog Het Dagboek van Hendrik Groen (met André van Duin bij Omroep MAX), Meisje van Plezier (met Angela Schijf, eerst op de online videodienst Videoland en later op RTL 4) en Bitterzoet (met Jennifer Hoffman op Net 5). Om nog maar te zwijgen over alle nieuwe seizoenen van reeds bekende reeksen als Penoza, Familie Kruys en Vechtershart. „Series waren nooit zo populair als nu", zegt Frank Ketelaar die weet dat hij met KLEM niet bepaald een mo nopoliepositie heeft. „Vroeger had den we nog net geen hekel aan Ne derlands drama. Het heeft aan pres tige gewonnen. Daardoor kan ik te genwoordig bijvoorbeeld betere ac teurs casten waardoor het niveau ook flink is gestegen." De kwaliteitsgolf komt vooral overgewaaid uit de VS waar de im- Vroeger hadden we nog net geen hekel aan Nederlands drama mens succesvolle misdaadreeks The Sopranos (van zender HBO) voor een ommekeer zorgde. Televisie werd niet langer 'tweede garnituur'. Qua rolbezetting, maar ook qua uiterlijk doen series nauwelijks nog onder voor films. Nederland kon niet ach terblijven. Ook de opkomst van Net- flix met series als House of Cards, heeft daaraan bijgedragen. Speerpunt De wildgroei is vooral zichtbaar bij de publieke omroep die drama be schouwt als een speerpunt. Ketelaar: „Ook omdat ze daar snappen dat ze in de toekomst wellicht geen hard core amusementsprogramma's meer kunnen maken. Een wens van poli tiek Den Haag. Het heeft misschien ook iets met 'ontlezing' te maken. Vroeger vluchtte je lekker in een U2 staat komende zomer niet één, maar twee keer in de Am sterdam ArenA. Het concert dat de Ierse rockers op zaterdag 29 juli geven', was gisteren binnen een uur uitverkocht. Bono en co staan ook op zondag 30 juli in het voetbalstadion, maakte MOJO bekend. U2 komt naar Nederland met The Joshua Tree Tour 2017. De tournee staat in het teken van het bekendste album van de band, The Joshua Tree, waarop hits als With Or Without You, I Still Haven't Found WhatVm Loo king For en Where The Streets Have No Name staan. The Joshua Tree verscheen dertig jaar gele den, reden voor U2 om weer te gaan toeren met de plaat. Bij elke show wordt het album in zijn geheel gespeeld. Kaarten voor het extra concert zijn vanaf maandag te koop. Le den van de fanclub kunnen al eerder tickets bemachtigen. dinsdag 17 januari 2017 Ivo SHOW Qmusic-dj's Wietze de Jager en Lieke Veld hebben een dochter gekre gen. Het meisje heet Juul Bettie de Jager. „Moe der en dochter maken het don ders goed!", meldde de trotse vader Wietze. THEATER Cabaretier Dolf Jansen maakt dit jaar een ou- dejaarsvoorstel- ling met Louise Korthals. „Zij is twintig jaar jon ger dan ik, komt uit een ander milieu en is na tuurlijk een vrouw." Voor heen vormde Jansen een duo met cabaretier Hans Sibbel. Reageren? angela@persgroep.nl Linda de Mol bekent dat ze in 2013 hoofdluis had bij het Televizier Gala Gudo Tienhooven 44 Frank Ketelaar Wéér een nieuwe tv serie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20