Te oud? Aantal faillissementen daalt, maar het kan een stuk beter 0) O O lil 16 CARIN (49) Schoenketen komt met aangepaste collectie OPEN SOLLICITATIE Boskalis Grand Randstad ING Schoenenketen vanHaren gaat tientallen winkels openen in België. Terwijl concurrenten als Schoenenreus en Scapino afgelopen jaren omvielen, groeide het Brabantse bedrijf uit tot de marktleider in Nederland. Moedeloos wordt Carin ervan. „Als je geen baan hebt, lijkt het net of je er niet bij hoort. Ik voel me zo'n bui tenstaander. In mijn omgeving heeft ieder een werk. Als ik solliciteer op een baan in het winkelcentrum, heb ik het gevoel dat ze me uitlachen, omdat ik óf overgekwalificeerd, óf te oud ben. Eind januari word ik 50. Ik word er mentaal echt wiebelig van." Carin staat te springen om werk. Na de re organisatie bij de Waddenvereniging in 2004 verloor zij haar baan als educatief mede werkster. Ze was twee maanden zwanger. „Zwanger solliciteren is kansloos. Daarnaast waren we net naar Zwolle verhuisd en ik merkte dat ik hier geen netwerk had. Omdat mijn man een baan had, maakte ik me geen zorgen en besloot ik thuis bij de kinderen te blijven. Maar nu zit hij ook thuis." Het liefst pakt ze haar oude functie weer op in natuureducatie en natuurbeleving, maar dat is vaak vrijwilligerswerk. „Ik doe al veel vrijwilligerswerk. Ik schrijf voor de wijkkrant, ben overblijfmoeder en werk voor het Zwolse Sprookjesfestival. Erg leuk alle maal, maar een betaalde baan vinden is moeilijk. Ik heb ook niet echt een logische studie gedaan. Na mijn gymnasium en pro pedeuse Biologie aan de Rijksuniversiteit Groningen heb ik de Zeevaartschool Enk huizen afgerond. Ik ben nu zover dat ik overal op solliciteer." Arbeidsmarktdeskundige Jan Hobbelen, directeur van Fysergo, vindt het goed dat Carin beseft dat een brede oriëntatie naar werk noodzakelijk is om aan een baan te komen. „De combinatie van lang uit het werkproces zijn en geen duidelijke vakoplei ding hebben, maakt dat een hele uitdaging. Zorg ervoor dat je dit mentaal ook een plekje kunt geven en het de zelfwaardering niet be schadigt." Hobbelen adviseert Carin elke be schikbare baan aan te nemen. „Als dat gelukt is en je hebt jezelf bewezen, kun je langza merhand nadenken over leuke banen. De kortste weg naar een baan is netwerken. Mis schien kan zij vanuit haar vrijwilligersnet- werk een tip of aanbeveling krijgen voor een sollicitatie. Bied aan om een werkstage te lopen. Wees creatief en pak elke kans." Vision VanHaren is van plan om komende jaren 50 tot 70 schoenenwin kels te openen in Bel gië. Binnenkort star ten de eerste vestigingen in Aalst en Tielt-Winge. De Nederlandse marktleider ruikt kansen over de grens. Concurrenten Scapino en Schoenenreus hebben zich afgelo pen jaar juist uit België terugge trokken. Die bedrijven gingen fail liet en maakten onder hun nieuwe eigenaren alleen in Nederland een afgeslankte doorstart. In het middensegment zijn in België vooral kleinere schoenenbe- drijven actief, verklaart Bie Bue- lens, directeur België bij vanHaren. „Wij kunnen goede schoenen ver kopen voor een lagere prijs dan de bestaande spelers, omdat we zoveel schaalvoordelen hebben." VanHaren, van oorsprong een Waalwijks familiebedrijf, is sinds de jaren 80 in handen van de Duitse Deichmann Groep, de grootste schoenenverkoper van Europa. De onderneming heeft afgelopen jaren niet zichtbaar geleden onder de cri sis in de winkelstraten. Die trof de schoenenbranche in Nederland hard. Het dieptepunt was eind 2015 het faillissement van Macintosh, met meer dan 400 winkels van Sca pino, Dolcis en Manfield. Datzelfde lot had eerder al Ardenberg (Van Dalen, Dr. Adams), House of Shoes, Euro Shoe (Van Woensel) en een aantal kleinere spelers als Taft ge troffen. En Schoenenreus: die dis counter ging binnen twee jaar zelfs twee keer failliet. Distributiecentrum VanHaren ziet het aantal verkochte schoenen en de omzet al twaalf jaar op rij groeien. Langs de A59 bij Waalwijk opende het bedrijf in het voorjaar van 2015 een gloednieuw hoofdkantoor, naast het enorme distributiecentrum dat er twee jaar eerder werd neergezet om schoe nen snel thuis te kunnen bezorgen bij klanten. De jaarcijfers over 2016 zijn er nog niet, maar directeur Krein Bons verklapt alvast dat het 'in alle opzichten een heel mooi jaar' was. „Ook het aantal bezoekers in de winkels is weer toegenomen. Dat is belangrijk, want dat toont aan dat mensen nog steeds graag winkelen." Heeft vanHaren (143 winkels) ge profiteerd van de omgevallen con currenten? Bons zegt van niet. „Na geen enkel faillissement zagen we een duidelijke omzetstijging. Dat is ook niet zo gek, want de voorraden Door de aandacht voor de dood strijd van V&D en andere gerucht makende faillissementen leek vorig jaar een slecht jaar voor bedrijven. Maar dat was maar schijn. Omdat de economie op volle toeren draaide, kregen bedrijven juist meer lucht. In totaal gingen 4.396 bedrijven afgelopen jaar over de kop, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens de Ka mer van Koophandel startten zo'n 190.000 ondernemers een nieuw bedrijf. Het aantal faillissementen kan nog verder omlaag als de faillisse mentswetgeving in Nederland wordt aangepast, zegt het Centraal Planbureau (CPB). In Nederland overleeft één op de 40 bedrijven na betalingsproblemen. In de VS lukt i Om kans op succes te vergroten, moeten rechten schuldeisers worden ingeperkt dat vier keer zoveel bedrijven. Om de kansen op succes te ver groten moeten de rechten van schuldeisers worden ingeperkt, stelt het CPB. Schuldeisers moeten het onderpand niet meer kunnen opeisen bij een surseance of faillis sement. En individuele schuldei sers moeten niet langer een schuld akkoord kunnen dwarsbomen waardoor het bedrijf alsnog failliet gaat. Bedrijven kunnen ook vooraf al afspreken hoeveel procent schuldeisers terugkrijgen van hun schuld als een bedrijf in de proble men raakt en niet meer aan zijn verplichtingen kan voldoen. In Nederland neemt de curator de macht van de ondernemer over als een bedrijf uitstel van betaling aanvraagt. Een ondernemer mod dert daarom vaak veel te lang door, want hij wil de autonomie over zijn bedrijf niet kwijt. Geef de onderne mer daarom meer zeggenschap, dan zal hij ook sneller uitstel van betaling aanvragen en hulp bij een doorstart accepteren, verwacht het CPB.Zeeland 3 Wie: Carin van de Ploeg (49) Op zoek naar: baan in natuureducatie of -beleving Was: educatief medewerkster Waddenvereniging Woonplaats: Zwolle - Gert van Harskamp Heeft u een baan voor Carin? Mail naar opensollicitatie@persgroep.nl O dinsdag 17 januari 2017 Het bouwbedrijf was gisteren een van de wei nige winnaars in de AEX. VanHaren wil markt België veroveren De optiekketen was in trek na de aankondiging van een miljardenfu sie in de brillen- branche. Analisten van RBC Capital waren minder positief over het aandeel van het uitzendconcern. De grootbank verloor stevig na een adviesverla ging van Gold man Sachs. Annemieke van Dongen Waalwijk Het aantal faillissementen daalde vorig jaar met bijna 20 procent, meldt het CBS. Daar mee zette de daling van 2015 door. Met een betere faillisse mentswetgeving kan dat aantal nog verder omlaag. Peet Vogels Den Haag o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16