EUWS 11 WELVAART EVEN RIJK ALS DE 3,6 MILJARD ARMSTE MENSEN SAMEN De politieke en zakelijke elite van de wereld komt bijeen in het Zwitserse Davos. Dat is voor Oxfam-Novib het sein om met andere organisaties alarm te slaan over de kloof tussen arm en rijk. Acht superrijke mannen hebben samen evenveel kapitaal als 3,6 miljard straatarme mensen over de hele wereld. Het is hulporga nisaties een doorn in het oog. Een van de nagewezen Dagoberts is Bill Gates, dezelfde man die met zijn vrouw Melinda juist miljarden weggeeft om ar moede te bestrijden door beter onderwijs en gezondheidszorg. Het gaat niet om Gates, maar om het aan de kaak stellen van een systeem, zegt Farah Karimi, algemeen-directeur Oxfam- Novib. „Gates is met zijn stich ting goed bezig. Heel goed zelfs. Maar ons punt is dat het systeem niet deugt. Want diezelfde Gates is tussen 2006 en 2016 25 miljard dollar rijker geworden. Hij ver gaarde 50 procent meer rijkdom dan hij had. Die man wordt sla pend rijk." Doe wat aan de vermogensbelasting, zorg voor fatsoenlijke lonen, betaal een eer lijke prijs voor grondstoffen, luidt daarom de oproep van Oxfam Novib. De Utrechtse hoogleraar Bas van Bavel vreest dat Oxfam- Novib nog lang moet demonstre ren. Er is een parallel te trekken met een andere tijd: de Gouden Eeuw. Van Bavel: „De opbouw van enorme rijkdom in Holland ging ook ten koste van gebieden aan de rand van de Republiek. Grote delen van Noord-Brabant, Lim burg en Twente leefden in bittere armoede. Om maar te zwijgen van de gebieden waar de rijkdom werd vergaard, in Azië." Nu komt de rijkdom vooral terecht in de Verenigde Staten en Noordwest-Europa, ziet Van Bavel. Maar tegelijkertijd neemt ook, net als in de Gouden Eeuw, de ongelijkheid van vermogens verdeling in het Westen zelf sterk toe; het is maar een kleine groep die profiteert. Antwoord Pas in de 19de en 20ste eeuw kwam het antwoord op de scherpe ongelijkheid van de Gouden Eeuw, aldus de econo misch historicus. „In de vorm van een parlementaire democratie, een nationaal sociaal stelsel en een nationaal belastingsysteem. Maar dat ging niet zonder slag of stoot." Het probleem anno 2017 is dat vermogens door de mondialise ring makkelijk ontsnappen uit een nationaal systeem. Portugal verliest belastinginkomsten, om dat grote Portugese bedrijven lie ver een veel lagere belasting beta len in Nederland. Hoe gaan we mondiaal vermogensinkomen beter inzetten voor het algemene belang? Van Bavel: „Nu gebeurt er niets. Sterker, we zetten stappen ach teruit. Landen zijn in competitie met elkaar om kapitaal aan te trekken. Als reactie op de Brexit wil de Britse regering bedrijven vasthouden en gaat ze de vennootschapsbelasting verder verlagen. Hoe reageren Ierland en Nederland? Ze verlagen de vennootschapsbelasting verder om de competitie niet te verlie zen." Karimi geeft de moed niet op. „Wij willen een economie die menselijk is", zegt ze strijdbaar. Vermogensongelijkheid wordt een van de thema's in de verkie zingscampagne, hoopt ze. dinsdag 17 januari 2017 Zij zijn goed voor 424.000.000.000 Bob van Huët Davos/Rotterdam Carlos Slim Helu (76): Mexicaanse eigenaar van Grupo Carso, waar een heleboel onderne mingen onder val len, zoals mobiele communicatiebe drijven. Jeff Bezos (52): Amerikaanse op richter en direc- teur van Amazon, en een van de eer- ste investeer- ders in Google. MarkZucker- berg (32): Ameri kaanse medeop richter en directeur van Facebook. A Bill Gates (61): Amerikaanse medeoprichter van Microsoft. -4 Larry Ellison (72): Amerikaanse medeoprichter van Oracle, een computer technologiebedrijf. Ellison heeft hon derden miljoenen gegeven voor on derzoek naar ou derdomsziektes. Ook steekt hij veel geld in natuur bescherming. A Amancio Ortega (80): Spaanse oprichter en voor malig directeur van Inditex fashion group, vooral be kend van winkels als Zara. Hij geeft jaarlijks tientallen miljoenen aan de katholieke hulpor ganisatie Caritas en aan gehandi- captenwerk. Micheal Bloom berg (74): Ameri kaanse oprichter, eigenaar en direc teur van Bloomberg, een wereldwijde le verancier van finan ciële diensten. A Warren Buffet (80): Amerikaanse CEO en grootste aandeelhouder van Berkshire Hatha way - een conglo meraat van meer dere bedrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11