Strandhotel op plek van paviljoen Kon Tiki past toch in Kustvisie 18 WALC Jubeljaar Middelburg in teken vier vrijheden Hij pleitte voor nadruk op overeen komsten in meningen, meer dan op verdeeldheid. „Voorop staat dat het recht van vrije meningsuiting be houden moet blijven. Er zijn best wat landen waar dit recht niet be staat. In Nederland is er discussie over hoe ver deze vrijheid reikt. Veel mensen hebben daar een on gezouten mening over en de dis cussie wordt hard gevoerd. Ook in de media. Sommige mensen zijn van mening dat zij alles kunnen roepen. Ook als daarmee mensen gekwetst raken. Anderen, zoals ik, en ik hoop ook u, vinden dat er er gens wel een grens aan deze vrij heid zit. En dat mensen beseffen dat zij hier zelf een verantwoorde lijkheid in hebben en moeten ne- men." De viering van 8oo jaar stadsrechten van Middelburg stond centraal. Stadsrechten brengen ook stadsplichten mee, herinnerde Bergmann. De promotie van vrij heid is zo'n ongeschreven verplich ting, stelde hij. Dankzij de bescher ming van de stadsmuren konden mensen in vrijheid denken en on dernemen. Hij noemde Middel burg de stad van de vrijheden. „Een stad waar mensen zichzelf kunnen zijn en eenieder op zijn eigen ma nier invulling mag en kan geven aan zijn leven." De vier vrijheden die de Amerikaanse oud-president F.D. Roosevelt beschreef bescher men tegen willekeur en rechtson gelijkheid, stelde hij. De uitreiking van de Four Freedoms Awards is dit jaar in New York, maar de vier vrij heden vormen het centrale thema van het Middelburgs jubeljaar. Bergmann heeft in het licht van die vrijheden ook een nieuwe functie. Hij is lid van het congres voor lokale en regionale overheden van de Raad van Europa op het thema mensenrechten en werkt mee aan een handboek over mensenrechten voor die overheden. Er is een uitgebreid programma te vinden op de website middel- burg8oo.com. Het jubileumjaar krijgt van 1 tot en met 4 november een poëtische afsluiting met een manifestatie van de lichtkunste naar Daan Roosengaarde: Water licht, violette lichtgolven over de stad vanaf de Markt, gecreëerd met leds en lenzen. Eigenaar Erik van Dijk wil het vijf tig jaar oude strandpaviljoen op het Westduinstrand vervangen door een gebouw van twee verdiepin gen. Met bovenop het strandrestau- rant acht hotelkamers. Dat kan als de gemeenteraad daar ruimte voor maakt in het bestemmingsplan Westduin. Het college van Vlissin gen is vóór. Het is hoog tijd dat het oude paviljoen wordt vernieuwd en Van Dijk heeft goed onder bouwd dat het plan alleen te beta len is bij acht hotelkamers, stellen burgemeester en wethouders. Het plan wordt in dezelfde ad viesraad behandeld als de Zeeuwse Kustvisie van de Provincie. Maar daar past het bij, stelt het college. Het gaat hier immers niet om extra bebouwing op het strand, maar om vernieuwing en een innovatie: ho telkamers op het strand zijn er nog niet. Piet Hein Het bestemmingsplan Westduin geeft sinds 2011 naast Kon Tiki ook paviljoen Piet Hein, veertig jaar oud, de mogelijkheid voor hotelka mers. Maar het maximale aantal ka mers is dan vier. Het plan, dat de regels voor het gebruik van Westduin bepaalt, biedt ook nog de mogelijkheid voor tien extra strandslaaphuisjes bo venop de zestig die er nu rond de paviljoens staan. Die extra tien zijn wel strijdig met de Kustvisie, waarin verdere bouw op lege stuk ken strand ongewenst is. Het col lege wil die tien strandcabines in ruilen voor de vier extra hotelka mers bij de paviljoens. Dat is in lijn met het Kustpact, redeneert het college. Directe buurvrouw van Kon Tiki en oud-eigenaresse van het pavil joen Addy Roelse levert wel zon in als het paviljoen hoger wordt: twee van haar strandslaaphuisjes verlie zen ochtendzon. Aan de andere kant van het paviljoen hebben de aangrenzende huisjes na 18 uur minder zon. Maar, stelt het college, dat nadeel moeten de eigenaren on derling regelen. Proef Het nieuwe paviljoen wordt wel twee meter minder diep. Het terras wordt wel breder. Volgend jaar wil het college bij wijze van proef kij ken of de strandhuisjes naast Kon Tiki iets naar voren kunnen ver schuiven. IN DE REGIO Foto-expositie basisschool De Magdalon Internetcursus en tabletcafé MIJN DORP, MIJN STAD Maandag maandag 16 januari 2017 WA Bergmann hamert op veel respect Vrijheid van meningsuiting moet beschermd worden, maar mag niet kwetsen. Dat zei burge meester Harald Bergmann za terdag bij de nieuwjaarsreceptie in Middelburg, tegelijk de ope ning van de viering van 800 jaar stadsrechten. Claudia Sondervan Middelburg De Syrische vluchtelinge Yara Alshanaa werd als nieuwe in woonster welkom geheten door Harald Bergmann. FOTO MARC MACHIELSE Paviljoen Kon Tiki bij Westduin kan toch acht hotelkamers krij gen, als het aan het college van Vlissingen ligt. De raad bekijkt het plan donderdag. Claudia Sondervan Vlissingen VEERE Kinderen van groep vijf en zes van ba sisschool De Mag dalon uit Veere openen donderdag 19 januari hun eigen foto-expositie in Museum Veere. De 28 foto's van de kinderen verbeel den het Veere van de vierde generatie. De opening duurt van 14.30 tot 15.15 uur en is gratis toe gankelijk. OOSTKAPELLE Stichting Welzijn Veere organiseert een tabletcafé en een internetcursus voor beginners vanaf 17 januari. De cursus is be doeld voor mensen die moeite hebben met computers en het internet. De cursus Klik Tik staat gepland op de eerste en de laatste dinsdag van de maand van 14.00 tot 15.30 uur. Beide activiteiten zijn gratis en vinden plaats bij Stichting Welzijn Veere aan de Schoolstraat 4 in Oostkapelle. Op geven kan door te mailen naar info@ welzijnveere.nl of te bellen naar 0118- 583687. KOUDEKERKE Na elke vlaag natte sneeuw brak de zon weer door, dus in Koudekerke gorde de barbecuemaster zijn schort om, klonken gouwe ouwe popnummers uit de mu ziektent en werden quesadilla's en Tiroler gröstl (van aard appels, vlees en spek) gebakken. Bij de vuurpotten op het dorpsplein was het bij het indalen van de schemering Culi Winter Fair. De tenten rond de mu ziektent herinnerden aan het feestje voor Serious Request, nog maar enkele weken geleden, maar nu stonden er heuse sofa's in voor een comfortabel bekertje gloeiwijn ofwel glühwein, foto lex de meester KOUDEKERKE De Couburg, 09.15- 10.15 uur - Activitei ten van gymnastiek vereniging voor 55- plus; 13.00-16.30 uur - Biljarten voor senioren; De Klimop, 13.30-16.00 uur - Koersbal MELISKERKE Gymzaal 'Ons huis', Burgemeester Ade laarstraat 26,13.30- 14.30 uur - Bewe- gingsgymnastiek op muziek voor oude ren; 13.30-17.00 uur - Seniorensoos MIDDELBURG Archiefcafé Zeeuws Archief, 09.00-17.00 uur - Expositie over toerisme op Wal cheren; Wijkcen trum Palet, Johan van Reigersberg straat, 14.00-16.00 uur - Bijeenkomst voor mensen met oogziekte 'macula- degeneratie' met le zing door oogarts Van Tilburg; Plein voor ZB, 16.00 uur - Maand van de Spiri tualiteit, met inlei ding in filosofie en meditatie; 19.00 uur - Workshop medita tieve dans; Cinema Middelburg, 18.30 uur - Vertoning 'Hedi'; Porthos, 19.30 uur - Lezing Manu Keirse 'Om gaan met Rouw en Verlies' OOST-SOUBURG Gymzaal Tweemas ter, 16.00-17.00 uur - Kleutergym; Braamstraat 3a, 17.00-17.45 uur - Peuterdans, waarbij peuters op een speelse manier leren bewegen op muziek VEERE Gymzaal Frans Naereboutstraat, 09.30-10.30 uur - Activiteit 'GALM', Gezond en actief leef model voor se nioren VLISSINGEN Gymzaal de Combi natie, Pablo Picass- oplein 120-126, 09.00 uur-Gym nastiek voor peu ters die zelf kunnen lopen, samen met een (groot)ouder; Gymzaal de Bran ding, Verkuijl Quak- kelaarstraat 106, 16.00 uur - Kleuter- gym; De Herberg, Bellamypark 151, 19.30 uur - Filmver toning 'Leviathan'; Cine Café, Spui- komweg 3,19.45- 23.00 uur - Mr. Bright's Quiz Night VROUWENPOLDER Schoolstraat 9, 19.30-20.15 uur - Gebedsbijeen komst in het kader van gebedsweek ROND DE VUURPOT Een impressie van het strandhotel dat Kon Tiki bij Westduin moet vervangen, beeldwtsarchitecten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 18