II II II 9 Men zou bij de PVV'allergisch' zijn voor het woord 'vakbond' Liever werkloos, dan mijzelf ziek laten maken door de partij Het advies bij een burn-out: je moet je tijd maar beter indelen „Overtreding kan leiden tot straf rechtelijke vervolging." De documenten geven een zeld zaam inkijkje in het gesloten bol werk dat de partij doorgaans vormt. De twee zeggen loyale werkne mers te zijn, overtuigd van de ide ologie van de PW. Het is de werk sfeer en druk waartegen ze te hoop zeggen te lopen. Zo verhevigen de klachten voor de twee als de partij de verkiezin gen van 2012 verliest. In één klap raakt de fractie negen zetels kwijt. De partij moet inkrimpen, maar haar overkomt wat ook andere partijen gebeurde na verloren ver kiezingen: het werk wordt niet minder. Met minder mensen moet nu meer worden gedaan. Lang laten de twee geen klach ten horen, stellen ze. Zo draait één van de twee PW'ers langdurig dubbele diensten, net als meer dere weekenddiensten achter el kaar. Het mondt uit in een dubbel- dienstrooster dat anderhalfjaar aanhoudt, stelt deze. Er staat ech ter contractueel niets van die ver plichtingen vastgelegd in het con tract voor 40 uur. Afwimpeling Als de PW'er - sinds 2011 in dienst - dit toch eens aan de orde stelt bij de directeur bedrijfsvoe ring volgt er een 'afwimpeling', staat te lezen in de rechtbankstuk ken. De medewerker spreekt van stelselmatige 'misleiding' door 'niet-contractueel vastgelegde werkverplichtingen'. Er zou ge zegd zijn dat overwerk 'zo nu en dan' zou voorkomen. Niet 'struc tureel'. Om hem heen zijn er 'meer mensen' van de PW-fractie die worstelen, maar er wordt niet in gegrepen. „Mensen zien geen an dere oplossing dan met de moed der wanhoop door te werken tot ze er letterlijk ziek bij neervallen", staat genoteerd in het rechtbank dossier. Het past volgens de PW'er in de zeer hiërarchische organisatie die de fractie is. Nagenoeg alle beslis singen - ook organisatorische - worden genomen door Geert Wil- ders. Voor de dagelijkse naleving van die besluiten draagt vooral Folkert Thiadens zorg, de direc teur bedrijfsvoering, die voor de volgende Kamerverkiezingen ook op de lijst staat voor de PW. Maar de directeur zou niets hebben ge daan met de 'mondelinge' en 'schriftelijke bezwaren'. „Zo hield de disproportionele druk aan." Wildere op zijn beurt kiest er voor 'weg te kijken', verklaart de PW'er. Er verandert niets. Als de fractiemedewerker met een burn out thuis komt te zitten, wordt een re-integratietraject ingezet, maar dit verzandt snel weer en een langdurige oplossing zou er niet zijn gekomen. Ondanks dat de problemen 'meermaals' zouden zijn aangekaart. Wanneer de medewerker na de eerste burn-out een tweede voelt aankomen, probeert deze het pro bleem naar eigen zeggen nog eens bespreekbaar te maken. Ook neemt de PW'er contact op met de vakbond. Als er daarna een gesprek is met de directeur en fractiepenning meester en Kamerlid Harm Beer- tema, wordt de medewerker 'de oren gewassen' over hoe deze het 'in godsnaam in het hoofd had durven halen om een vakbond te contacteren'. Ook zou gezegd zijn dat men bij de PW 'allergisch' is voor 'het woord vakbond' en dat 'dat woord hier niet meer mag val len' als de PW'er 'hier tenminste wil blijven werken'. Het steekt de medewerker daar bij dat het niet iedereen zo lijkt te vergaan. In de rechtbankverkla ring is te lezen dat 'wie op per soonlijk-vriendschappelijke voet staan met de directeur' een 'soort luilekkerbaantje' hebben en met 'minimale krachtsinspanning' een 'riant' loon krijgen. Wie niet tot 'het selecte kringe tje uitverkorenen behoort' moeten 'als een soort blanke slaven lijd zaam ten onder gaan terwijl er wordt gedreigd met ontslag en loze werkweigeringsbeschuldigin- gen'. „Blanke slavernij in Neder land anno 2016: het speelt zich al lemaal af op de hermetisch geslo ten fractie aan het Binnenhof, in het hart van de democratie." Met het uitblijven van een op lossing, stapt de PW'er in juni van het afgelopen jaar weer naar de huisarts. Die stelt een tweede burn-out vast. Op oude voet ver der werken is vanaf dat moment geen optie meer, is de conclusie. 'Tandjeerbij' De klachten van de andere PW- medewerker - sinds 2oro in dienst - beginnen eveneens na de verkie zingen van 2012. Als inhoudelijk medewerker van Kamerleden moet deze hen voorzien van infor matie voor hun inbreng in debat ten. Ook deze PW'er ziet de werklast 'toenemen' tot 'het drie dubbele'. Als de assistent de drie Kamerle den vraagt om een overleg om naar een oplossing te zoeken, 'komt niemand opdagen'. Enige tijd erna 'stort' de PW'er 'in' en 'gaat ziek naar huis'. De huisarts constateert dat de fractieassistent 'overwerkt' is en schrijft medicatie voor. Vanuit huis werkt de PW'er naar eigen zeggen verder en als deze weer naar de fractie gaat, volgt er een gesprek met de direc teur bedrijfsvoering. Er moet, zo zou zijn gezegd, 'maar een tandje bij'. „Binnen de kortste keren was de werkdruk weer torenhoog." Een kwestie van 'accepteren'. „An ders zou er werkweigering wor den aangewreven." Wat steekt is het gebrek aan waardering, zo valt op te maken uit de verklaring van deze PW'er. „Het halfjaarlijkse beoordelings gesprek is een 'schofferingsmono loog richting werknemer." Spreken over een burn-out en klagen over overwerk wordt ge zien als 'disloyaliteit' en 'aanstelle rij'. Het advies: „Je moet je tijd maar beter indelen." 'Slechts door de medicatie', blijft de PW'er naar eigen zeggen op de been. De 'klachten van aanhou dende hoofdpijn, zwaarmoedig heid' en zelfs 'suïcidale gedachten' houden echter aan. Het stoort de medewerker dat PW-leider Geert Wilders zijn mensen naar buiten omschrijft als helden, juist omdat het maat schappelijk gezien niet geaccep teerd zou zijn voor de PW te wer ken. „Binnen de muren van de PW wordt met deze helden heel anders omgegaan dan de fractie voorzitter graag laat uitschijnen." Voor de fractieassistent is het begin vorig jaar stilaan een uitge maakte zaak: weggaan is de enige optie. Maar 'het stigma' PW'er zou onuitwisbaar zijn. De laatste twaalf maanden voor dat de medewerker ontslag aan kondigt in december, probeert deze 'herhaaldelijk' te solliciteren buiten de politiek. Het blijft vruchteloos. „Na de PW is er geen leven meer. Dit is het eindstation, daarna rest nog een kale en lege woestijn." Toch zet de medewer ker het ontslag uiteindelijk door, zonder zicht op een nieuwe baan dan maar. In stilte bereidden de twee afge lopen maanden hun rechtszaken voor. Ze krijgen enige bijval als de arbeidsinspectie na onderzoek van de PW-fractie inderdaad vaststelt dat de partij 'niet heeft vastgelegd wat de werktijden en werkzaam heden tijdens piketdiensten zijn'. Nu is het wachten op het oor deel van de rechter. Uit de rechtbankstukken spreekt zeker niet alleen rancune. De PW is nog steeds de partij van de medewerkers, maar niet ten koste van alles. Of zoals één van twee in een verklaring schrijft: „Liever werkloos, dan mijzelf ziek laten maken door de PW." De twee medewerkers willen desgevraagd geen toelichting ge ven op hun rechtszaken. zaterdag 14 januari 2017 GO Rechtbankdossier Medewerker PVV in dossier PVV-leider Wilders te midden van zijn beveiligers en rechts partijgenoot Fleur Agema. Hij zou zijn medewerkers naar bui ten toe beschrijven als helden, maar zijn partij zou hen behan delen als slaven, foto anp/bart maat —Medewerker PVV in dossier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9