Ik herinner me hoe klassiek ma een filtersigaret van Roxy Dual vasthield. Tussen wijs- en middelvinger dus ze deed ze aan als de ramen gezeemd gingen worden of de badkamer geboend. Ik weet nog hoe het thuis dan rook. Er zat een trouwring om de ringvinger van haar, eh... Was het nou haar linkerhand? Die trouw ring raakte ze kwijt. Verloren bij het tuinieren. De huidige bewo ner van de Aart Jansenstraat 9 in Weesp die in de voortuin met een metaaldetector aan de slag gaat - daar woonden we tussen 1966 en 1968 - vindt 'm wel misschien terug. Pa kocht haar een nieuwe. Als mijn ouders uitgingen, naar het theater maar ook als ze haar (schoon)zussen bezocht, deed ma extra ringen om. Ik geloof niet dat het dure ringen waren, maar ik vond ze chique de Paris. Ze accentueerden haar vernuftige outfits. Pa liep naast een knappe en verzorgde vrouw. Ach, die handen. Ik herinner me hoe klassiek ma een filter sigaret van Roxy Dual vasthield. Tussen wijs- en middelvinger dus. Op verjaardagen ging ik rond met de hapjes. Ma had de ene knie over de andere geslagen. Ze luisterde met gefronste wenk brauwen naar een van haar zus sen. Plots was er een schaterlach en onmiddellijk het besef dat ze geen as mocht morsen. Die han den hebben tot hun 50ste een sigaret gevoeld. Van de ene op de andere dag stopte ma met roken. Sinds ma in het Verpleeghuis zit kijkt ze indringend naar haar handen. Eerst was ze verbaasd. Ze liet ze ons zien. Wat een kloven en bobbels, wat een rare kleur. Ze vond haar handen zo benig en oud. Daarna was er afkeer. Ze wilde met zulke lelijke handen niks te maken hebben. Weer later zag ze die lelijke, oude handen niet als aftakeling, ze waren gewoon niet van haar. Dat is de status nu, volgens mij. Ze verdient beter, maar ze moet het er mee doen. En wij ook. Als ik ma bezoek dan gruwel ik van haar nagels. Laat ik het beestje bij zijn naam noemen. Het zijn poepnagels. Het schier ondenk bare is gebeurd met mijn propere moedertje. magazine 37 O REAGEREN? magazine@persgroep.nl WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 98