O, wat zijn ze schoon planten zijn daar een invulling van. De natuur liegt niet, daarom plaatsen we haar op een voetstuk, als ons nieuwe geloof." In de minimalistische interi eurs van rond de eeuwwisseling was er geen plaats voor, nu krij gen ze weer alle ruimte. Zelfs kasten, stoelen en tafels moeten ervoor wijken, want omgeven door planten voelen we ons vei lig. Maar dat niet alleen. Nijman: „Door naar planten te kijken, ontspannen we. Door hun kleur en bladvorm kunnen we de we reld aan." Daarom zijn volgens haar vooral planten met grote bladeren populair. Nijman verbaast zich er soms over dat ook jongeren een kamer plant willen. „Ze weten vaak helemaal niet hoe ze ermee om moeten gaan, dat hebben ze nooit geleerd. En toch willen ze hun planten goed verzorgen. Uiteindelijk zijn ze hartstikke trots als die een paar centimeter zijn gegroeid." staan te trappelen om zich aan te mogen sluiten. Air So Pure beroept zich niet uitsluitend op de resultaten van Wolverton, maar laat zelf ook on derzoek doen. „De NASA-lijst is meer dan dertig jaar oud", legt Marco van Leeuwen van het bedrijf uit. „Inmiddels zijn er andere variëteiten op de markt. Vandaar dat we nieuwe planten laten testen, bij tuinbouwkundig kenniscentrum Fytagoras. Dat geeft een cijfer van 1 tot 10. Planten komen pas in ons assortiment als ze een 6 of hoger scoren." Niet alleen zuivert een plant in huis de lucht, je gaat er zelfs beter van presteren. In 2011 plaatsten Noorse onderzoekers twee groepen studenten in een ruimte met en in een ruimte zon der planten. De concentratie van de studenten in de ruimte met planten bleek niet alleen beter, ze waren ook productiever. Hun prestaties namen zelfs met 20 procent toe. Uit een vergelijkbaar Nederlands onderzoek van TNO en de Universiteit Leiden bleek bovendien dat mensen die zich omringen weten met één of meer planten creatiever zijn. Plantenmerk Air So Pure lift niet alleen mee op bewustzijn over gezondheid, kamerplanten zijn ook al een tijdje heel erg in. Volgens trendonderzoeker Aafje Nijman komt dat doordat we in een onzekere tijd leven, in een wereld waarin we niet meer weten wie we wel en wie we niet kunnen vertrouwen. In zo'n situatie zijn we geneigd terug te grijpen op bekende waarden en normen en koesteren we tradi ties. „We hebben behoefte om terug te vallen op iets eerlijks, iets echts", aldus Nijman, die voor onder meer Bloemenbureau Hol land en Tuinbranche Nederland jaarlijks de belangrijkste ontwik kelingen schetst. „Bloemen en magazine 35 De top 10 van planten die volgens NASA- onderzoek de meeste vuiligheid uit de lucht halen 1. Nephrolepis 2. Potchrysant 3. Potgermini 4. Palm (Areca) 5. Dracaena (Marginata en Bicolor) 6. Ficus 7. Hedera 8. Spathiphyllum 9. Raphis 10. Schefflera Fleurig De Calathea, met z'n kleurige blad. Jungleboek Ook de dwergbanaan staat op de Wolverton-lijst van vijftig luchtzuiverende kamerplanten. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 96