'Uiteindelijk zijn ze hartstikke trots als ze een paar centimeter zijn gegroeid' m 1997 in zijn boek How to Grow Fresh Air een lijst met vijftig 'gezondmakende' kamerplanten. Daarvoor heeft hij onder meer gekeken naar de schadelijke stoffen in huis en op kantoor of school, zoals trichloorethyleen, ammonia, formaldehyde, benzeen en xyleen. Stoffen waarvan we onder meer geïrriteerde ogen, hoofdpijn, duizelingen en een droge keel kunnen krijgen. In de lijst staat welke planten welke schadelijke stoffen neutraliseren. Chrysant (Chrysanthemum mori- folium) en lepelplant (Spathiphyl lum Mauna Loa) filteren alle vijf genoemde stoffen die in huis in de lucht zitten. Drakenbloed boom (Dracaena marginata), vrouwentong (Sansevieria trifasciata) en klimop (Hedera helix) pakken vier stoffen aan. Als het gaat om CO2 omzetten in zuurstof, dan scoren andere weer beter. De werking moet overigens niet wor den overdreven: een plant zuivert zo'n 10 kubieke meter lucht per uur, een beetje luchtreiniger jaagt er al snel een paar honderd kubieke meter lucht per uur doorheen. Iets is beter dan niets. Met dat idee lanceerde een aantal Nederlandse kwekers tien jaar geleden Air So Pure, een merk met kamerplanten die aantoon baar bijdragen aan een gezon der binnenklimaat. Het is een succes. De planten, herken baar aan de witte verpakking, zijn tegenwoordig bij elk tuin centrum verkrijgbaar. Kwekers Vreetzak De Spathiphyllum weet raad met ammonia, benzeen en xyleen. Op de vensterbank De Areca palm is erg populair. 34 zaterdag 14 januari 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 95