Kunnen we een leven lang leren, zorgen, werken en genieten? Pieter, Ger, Harm en Marijke vinden van wel. Ze zijn de 70 gepasseerd en staan nog midden in het leven. e worden steeds ouder. Lag in 1840 de levensver wachting nog rond de 45 jaar, nu ligt hij op gemiddeld 85 jaar. Daarnaast vergrijst de samenleving in hoog tempo. In 2040 leven er maar liefst 4,7 miljoen 65-plussers in Nederland, waarvan 2 miljoen 80-plussers. Dit roept de vraag op of we als samenleving nog wel uit moeten gaan van scholing, werk, zorg en vrije tijd als opeenvolgende levensfases. Kunnen we dat alles niet een leven lang blijven doen? Ja, zegt verouderingsonder- zoeker en hoogleraar interne geneeskunde en geriatrie Andrea Maier. Mits de maatschappij zich nog wat meer instelt op de steeds ouder wordende mens. Zo zal iedereen moeten accepteren dat het werkende leven niet ophoudt met 65 jaar, maar dat we ooit misschien wel tot ons 90ste moeten doorgaan. Er zullen meer alternatieve woonvormen moeten komen, bijvoorbeeld woongroepen of verzorgingshuizen waar studen ten samen met ouderen wonen. Zelf wil Maier best 100 worden: „Als het in goede gezondheid is, mijn dagen gevuld zijn en ik zelf mag kiezen wanneer en hoe ik wil overlijden." Die goede gezondheid hebben we helaas niet altijd zelf in de hand, al blijkt uit verschillende wetenschappelijke onderzoeken dat een lichamelijk actief leven wel helpt gezond oud te worden. Ouderen die letterlijk achter de geraniums zitten hebben meer kans er geestelijk op achteruit te gaan. Hup, op naar de sport school dus. Wat de gevulde dagen betreft: doorwerken hoeft niet erg te zijn. Werken geeft aanzien, zekerheid en geeft je sociale contacten en relaties. Door te werken doe je mee in de samenleving. Het zorgt voor zingeving, een van de be langrijkste pijlers van het mense lijk geluk. Kun je écht niet meer werken, dan is het belangrijk een andere invulling te vinden. Goede gezondheid Volgens Bas Klinkhamer, die samen met zijn vader Kees het boek Gelukkig ouder worden schreef, draait het allemaal om drie zaken: het aanvaarden van het ouder worden (en de daarmee gepaard gaande kwaaltjes) en tevreden en dankbaar zijn datje ondanks eventuele beperkingen nog veel kunt. En tot slot: nieuwsgierig zijn. Met dat laatste bedoelt hij: mogelijkheden aftas ten die het leven biedt om ook in deze fase een zin aan het bestaan te geven. Op naar de 100! magazine 17 Voor altijd jong Tekst: Marijke Kolk Foto's: Shody Careman w

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 78