7,4 0 p Sudderen Zeekool: een zilte groente, 'zeer delicaat van smaak' MARGOT 19 enorm, het kuiltje soep bescheiden. We vis sen een mossel, drie kokkels en een flinter zeevis op. Alles is wel mooi gegaard. De bis que is ook lekker, al mag er een snuf meer zout in. Uit de keuken walmt een brandlucht de zaak in. Dat is het nadeel van wat tegenwoor dig beleving heet: een open keuken waarin je de koks ziet zweten. Voor ons hoofdgerecht hoeft de brandweer gelukkig niet uit te ruk ken. Het is een fraai gedresseerd bord met op de huid gebakken kabeljauwfdet, winterpos- telein, een crème van wortel en sinaasappel, schuim van lavas en krokantjes van schorse neren. De vis is top, de postelein puur en smaakvol. We zetten vraagtekens bij het schuim (nogal zout) en de wortel-sinascrème (babyfood). Het botst een beetje, net als de Spaanse witte Rueda van de verdejo-druif. De volle gerijpte wijn met wat grapefruit, een lik honing en edele bitters gaat namelijk dik over de kabeljauw heen. Met het schaaltje friet en huisgemaakte mayonaise eten we wel ons buikje rond. Prettig dat de Goese Kade in het dessert weer op onze slanke lijn let. Het is andermaal een plaatje: een mangopuddinkje met le- mongrassgelei, schuim van passievrucht en donkerbruine crumble. Fris en superlekker met die fruitexplosie van de passievrucht. Het is eten is hier licht verteerbaar en net wat minder klassiek dan bij Jan. Het komt er nog niet helemaal uit, maar met iets meer even wicht en verfijning kan dit een topzaak wor den. Aan gastheerschap geen gebrek. Personeel is attent. Als mijn tafeldame haar glas bubbels bijna omkegelt, snelt een serveerster met een doekje toe. Kijk, zo hoort het! 'indseon BEOORDELING Voorgerecht Hoofdgerecht Nagerecht Bediening Ambiance Prijs kwaliteit Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week over eten en drinken in Zeeland Mijn oma zou vandaag jarig geweest zijn. Geboren in 1902 op Zuid-Beveland, zou ze 115 jaar zijn geworden. Eerst werkte ze als belmeisje en later als dienstmeisje bij een bakkersfamilie in Goes. Ze trouwde met mijn opa, die met groente en fruit leurde langs de deu ren. Dat was nog niet zo makkelijk, want in die tijd had iedereen een lapje grond waar men groente op verbouwde. Later begonnen ze een groentewinkel in Kapelle. Rond deze tijd van het jaar verzuchtte mijn oma altijd dat ze blij was dat we weer naar het licht toe gingen. Hoe ik het ook probeer, ik zie het nu nog niet. Dat komt vast wel, het moment dat het niet meer donker is wanneer ik het huis verlaat en wan neer ik thuiskom. Mijn oma hield graag een praatje met de klanten over het weer. Op zondagen speelde ik er soms winkeltje met mijn nichtjes. De winkel zou nu he lemaal in zijn, met de originele toonbank, granie ten vloeren en schappen vol levensmiddelen. Toen vond ik het maar ouderwets. De hele dag stond er bij mijn opa en oma op het oliestel in de bijkeuken iets te sudderen. Het rook daarom altijd lekker als je binnenkwam. Om de geur aan die tijd weer terug te halen, maak ik graag suddervlees. Koop bij de slager 1 kilo runderriblap en braad deze aan beide kanten aan. Voeg er wat jeneverbes sen, twee laurierblaadjes, drie winterwortels in stukjes en twee gesneden uien aan toe. Giet er wat water en een flinke scheut wijn bij. Laat aan de kook komen en daarna ongeveer drie uur sudderen op een klein pitje. Kwestie van tijd, maar de geur en de smaak zijn altijd goed. Rond deze tijd van het jaar verzuchtte mijn oma altijd dat ze blij was dat we weer naar het licht toe gingen GRAAUW Het ligt nog niet in de winkels, maar al wel op borden in de betere horeca: zeekool. Een oude groente die normaliter op zeedijken en tussen de keien op de stranden van Noord-Frank rijk en Engeland groeit. „Vroeger werden er op die kolen keien gelegd. Zo ontstonden nieuwe, jonge scheuten. Een echte delicatesse", vertelt Hans Elenbaas van Elenbaas Zee groente in Nieuw- en Sint Joos- land. Hij verpakt die zeekool- scheuten voor de groothandel. Ze worden geteeld bij Saef- tinghe Zilt, het bedrijf van Jean- Pierre van Wesemael in Grauw. „De zeekool wordt na een jaar buiten, in bakken met verzilte grond, in de schuur gezet. Eens per week krijgen ze zout water, net als in de natuur", zegt hij. „Na een jaar komen er jonge scheuten, die worden nu ge oogst. Ze zijn zeer delicaat van smaak." Hij spreekt uit ervaring. De scheuten lijken op asperges, maar dan wat ziltiger en minder dradig. Zo kun je ze ook eten, al zijn ze nu nog niet in grote hoe veelheden verkrijgbaar. „Het is nog een nichemarkt", zegt Van Wesemael trots. „We hebben een oogst van ongeveer 50 kilo per week. Dat willen we wel ver der ontwikkelen, maar dan gefa seerd. De hoge kwaliteit is voor ons belangrijk. Daardoor is het nu nog uniek en exclusief en zijn de porties in de restaurants nog klein. Het is daarnaast een dure groente, omdat het zo arbeidsin tensief is om de kool te telen. Dat zal wel niet veranderen", aldus Van Wesemael. zaterdag 14 januari 2017 GO Hoe is de bediening? (Prijs/kwaliteit telt dubbel) Jean-Pierre van Wesemael bij een van de tunnels met zee kool. FOTOCAMILESCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 56