'Die gans was een aandenken aan mijn vrouw' 13 bij Middelburg. „Maar dat wil niet meteen zeggen dat ze ook een pro bleem vormen. Natuurlijk, als een vos jouw ganzen pakt, dan vind je dat een probleem. Maar voor ons is de vos dat nu nog niet." Zorgen over de langere termijn heeft Staatsbosbeheer wel. Want het klopt dat vossen ook vogels pakken die op de grond broeden. Leeftink: „Dat is een dilemma voor ons. We willen de natuur zijn gang laten gaan, maar ook niet alle vis- diefjes laten opeten." Precies, reageren jagers. Zeeland investeert veel geld in nieuwe na tuurgebieden waar bijvoorbeeld weidevogels een veilige broed plaats moeten hebben. Neem je geen extra maatregelen tegen de vos, dan is dat allemaal wegge gooid geld, waarschuwen zij. Gedeisd Vossenjacht is nu elke dag van het jaar toegestaan, zij het alleen tus sen zonsopgang en zonsonder gang. Dat zijn nu net de uren dat het dier zich meestal gedeisd houdt in zijn schuilplekken; hoge landbouwgewassen, bossen, strui ken bij campings, natuurgebieden. De vos gaat zelf pas op jacht als het donker is. En dan is hij dus veilig voor de jagers. Die pleiten daarom voor uitbreiding van de jachtme- thode. Ze willen ook 's nachts ach ter vossen aan, met behulp van een lichtbakken: grote schijnwerpers waarvan het licht onder meer re flecteert in de ogen van de dieren. „Dat moet je in het belang van veiligheid en overlast natuurlijk wel goed reguleren", zegt jager Bram Wisse uit Biggekerke (geen familie van Lein Wisse uit het ver haal hiernaast, die drie ganzen ver loor aan een rovende vos - red.). In Zeeland hebben 1.267 mensen een jachtakte. „Geef die niet allemaal toestemming om 's nachts met een lichtbak op vossen te jagen, maar sta het een beperkt aantal jagers toe. En zorg dat die bij de politie melden wanneer ze op pad gaan." Volgens Wisse is dit de beste manier om de groei van de vossen- populatie tot staan te brengen voordat die echt uit de hand loopt. Wisse snapt de bezwaren tegen nachtelijke vossenjacht met schijnwerpers ook niet. „Deze me thode is wel toegestaan om op ko nijnen te jagen. Waarom dan niet bij de vos? De Nederlandse Jacht zucht van de vos. Vereniging zit er al jaren achter aan, maar de vergunning komt maar niet af. De provincie kan die verstrekken, maar doet het niet." Dat heeft met wet- en regelge ving te maken. Als de provincie een uitzondering wil maken, moet zo'n besluit bij de rechter stand houden, verklaarde gedeputeerde Carla Schönknecht eerder. Karei Leeftink is er bovendien niet van overtuigd dat jagen met lichtbakken nodig is. Hij en zijn collega-boswachters zien ook overdag vossen lopen. En de jagers ook, merkt hij op. „Ze geven zelf aan dat ze vorig jaar twee keer zo veel vossen hebben geschoten als in 2015. Dus het lukt kennelijk best." Maar het is niet genoeg, houden de jagers vol. „Op fazanten kan al twee jaar niet meer worden gejaagd, want daarvoor zijn er te weinig", vertelt Mart den Hollander. De patrijs idem. Door de roof- Lein Wisse: „Ik was er al bang voor." foto lex de meester Foto onder: de doodgebe ten gans. De jacht is geen doel op zich, maar een middel om de omvang van de wildpopulatie te beheren, erkent hij. „Jagers oogsten van de over vloed. Maar die overvloed is er niet meer. De aanwas wordt gedood door de vos." Tja, zegt Leeftink, of het nu de jager is die deels de wild stand beheert, of de vos... „De vos is de natuurlijke jager en die neemt deels de plek in van de men selijke jager. Persoon lijk vind ik de vos in dat opzicht een aan winst voor de fauna in Zeeland. Hij is een top-predator, staat bovenaan de keten. Hij pakt tamme gan zen, dat is soms ver velend, maar hij pakt ook de wilde ganzen waar boeren last van hebben omdat ze schade aan gewassen veroorzaken." Walcheren is net gekolo niseerd door de vos, dus men sen zijn nog niet gewend aan het dier, meent Leeftink. Accepteer nu maar dat-ie er is, adviseert hij. „Want hij gaat niet meer weg. De aantallen zullen stijgen en dat is logisch. Er is nog volop ruimte in de vorm van schuilplekken en eten. Als die ruimte 'op' is, zal de populatie vanzelf stabiliseren." En intussen? „Moeten mensen zelf ook maatregelen nemen", vindt de boswachter. „Sluit je die ren goed op. Al snap ik best dat het schokkend blijft als je ganzen zijn doodgebeten." En de vossenjacht kan wat Leef tink betreft ook doorgaan. Overdag althans. Dit is er hét moment voor. „Wil je iets aan de populatie doen, dan moet je nu gaan jagen, in ja nuari en februari. Nu lopen de zwangere vrouwtjes rond. Als je die schiet, voorkom je uitbreiding. Maar ja, of we dat met z'n allen ethisch verantwoord vinden?" zaterdag 14 januari 2017 GO Het aantal afgeschoten vos sen geeft volgens jagers ook een indicatie van het totale aan tal vossen. In 2015 zijn op Wal cheren iets meer dan 30 dieren gedood, in 2016 bijna twee keer zoveel: 57. Dat kan volgens ja gers duiden op een totale popu latie van 200 tot 300 vossen op Walcheren, meer dan het sei zoen ervoor. Ze was een zeer oude gans, 35 jaar al. Toch kwam haar dood als een grote schok voor Lein Wisse. Vooral door de manier waarop. Een week geleden lag ze ineens levenloos in het weilandje achter zijn huis aan de Breeweg in Koudekerke. „Haar kop is afgebeten door een vos." Dat er volop vossen op Walcheren rondlo pen, wist Wisse wel. Dat had hij al gehoord van zijn buren, die ook ganzen hebben. „Ik was er al bang voor dat er één op mijn erf zou komen. In de nacht van 4 op 5 ja nuari gebeurde dat ook echt. Toen heeft- ie mijn oudste gans vermoord. De nacht erna heeft-ie mijn twee andere ganzen ge pakt. De ene was 17 jaar oud, de andere nog geen jaar." Vooral het verlies van de oudste gans ver driet hem. „Die was van mijn vrouw, die 25 jaar geleden is overleden. Dat aandenken aan haar ben ik nu ook kwijt." Hoewel hij niet met volledige zekerheid kan zeggen dat een vos de dader is, duidt alles daar wel op, zegt Wisse. „De manier van dood maken is typerend voor een vos: hij ver moordt de ganzen, maar vreet ze niet op. Eén van de dieren lag tegen het gaas rond het weiland." Zijn buren hebben ook ganzen. Die zijn door vossen nog ongemoeid gelaten. „Zij hebben ook twee honden die de vos af schrikken", vermoedt Lein Wisse. Voorlo pig neemt hij zelf geen nieuwe ganzen meer. „De vos die dit gedaan heeft, weet nu te goed de weg naar mijn erf. Vergelijk het met een hond: als die bloed heeft ge roken, komt-ie zo weer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50