m m maakt geen vrienden 12 WEE De vos heeft zijn plek in Zeeland definitief veroverd en geen dier kan het hier van hem winnen. Dus wen er maar aan, zegt boswachter Karei Leeftink. Geen denken aan, reageren de jagers. Zij willen ook 's nachts achter de vos aan, met behulp van kunstlicht. REPORTAGE DE VOS RUKT OPj hVÜfi I-». I en auto die voor hem uitwijkt, belandt op zijn kop in de sloot. Ganzen die 's nachts I liggen te slapen, bijt hij dood. Weidevogels, konijnen en ratten zijn niet veilig. Nee, de vos maakt geen vrienden. Hij doodt, vaak zonder zijn prooi op te eten. Hij lust bijna alles, maar doodt meer dan hij op kan. In Zeeuws-Vlaanderen kennen ze het dier en zijn streken al lang. Vanuit West-Brabant heeft de vos vervolgens Zuid- en Noord-Beve land veroverd. Soms komt er zelfs één brutaal door de Westerschel- detunnel gestapt. En nu is ook Walcheren ten prooi gevallen aan deze rover. Het is een kwestie van tijd totdat hij de Oosterschelde- kering oversteekt naar Schou- wen-Duiveland, dat nu nog vos- vrij schijnt te zijn. Exact een jaar geleden stelde Lo Polvliet van de Wildbeheereen heid Walcheren in de PZC: „Het is niet de vraag óf maar wannéér de vos voor problemen gaat zor gen." En nu? „Nu is het een dik probleem geworden. Je kunt het merken tijdens de jacht. Er is minder wild en de hoeveelheid weidevogels staat behoorlijk on der druk. Daar zijn ook roofVogels schuldig aan, maar de vos doet er dik aan mee." Het aantal vossen op Walche ren groeit volgens meerdere ja gers 'explosief. Mart den Hollan der van de vossencommissie op Walcheren schat dat de populatie in een jaar tijd is verdubbeld naar 200 tot 300 dieren. Dat baseert de Oostkapellenaar op het afschot - 30 geschoten vossen in 2015,57 in 2016 - en de tellingen die in de winter eens per maand worden gehouden: van gemiddeld 8 in een heel seizoen 2015/2016 naar 19 in alleen al de maand november vorig jaar. Eind januari moet blij ken of de trend die de jagers sig naleren, reëel is. Probleem? Ja, er lopen meer vossen rond, be aamt boswachter Karei Leeftink van Staatsbosbeheer. En ze zitten overal: van Fort Rammekens tot het waterwingebied Oranjezon, van Westkapelle tot de Noordweg zaterdag 14 januari 2017 GO i Maurits Sep i In het jachtseizoen 2015/2016 zijn in heel Zeeland 377 vossen afgeschoten, 64 meer dan in het seizoen ervoor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49