Streven naar eenheid "MAAK KENNIS MET DE ERFENIS VAN AMADEUS" 5 Monnikenwerk Keukenbrand door kookplaat Schade aan tunnelwand Duo vast voor mishandeling Bestel snel op pzc.nl/klassiek Kerken sluiten doet bui tengewoon veel pijn bij hen die er gedoopt werden, communie de den, gevormd werden, trouw den en wellicht weer zelf kinde ren lieten dopen. Generaties lang zijn familiegeschiedenissen met die van kerken verweven", stelt Cecile van Tiggelen, vice- voorzitter van H. Maria Sterre der Zee. In Oost-Zeeuws-Vlaan- deren hebben ze er ruime erva ring mee: het afstoten van kerk gebouwen. In Middelburg is dat niet anders. Afgelopen zondag werden er in de Morgenster en Oostkerk in Middelburg voor het laatst ere diensten gehouden. Daarna gin gen er de deuren definitief dicht. Wie lid of bezoeker was van één van beide kerken is voortaan verbonden aan de Nieuwe Kerkgemeente. Alhoe wel de Hoeksteen en Hofplein- kerk de gelovigen ook met open armen welkom heten. Van Tiggelen: „Je ziet verschil lende reacties op kerksluiting. In Zeeuws-Vlaanderen namen we waar dat de ene parochiaan het daarmee hardgrondig oneens blijft en probeert wat was zoveel mogelijk ongewij zigd vast te houden, terwijl de ander juist afhaakt. Een derde reactie is dat mensen gaan shop pen. In de praktijk zie je dat ze een mis bezoeken die bijvoor beeld qua tijdstip het beste past. Soms hier, dan daar." Parochie H. Maria Sterre der Zee is een samenwerkingsver band dat is ontstaan uit dertien parochies, die voorheen ieder over een eigen kerkgebouw be schikten. Dat is nu wel anders. Bij een onderzoek in 2014 inven tariseerde Willem Staat al dat in twintig jaar tijd de helft van het aantal kerkgebouwen in Zeeuws-Vlaanderen werd afge stoten. Precies één jaar voor de sluiting van kerken in Middel burg werden die in Sint Jans teen, Graauw, Rapenburg (Vo gelwaarde) en Terhole gesloten. Van Tiggelen: „Het is te vroeg om te spreken van een afgerond proces. De pijn van kerksluiting is er nog steeds en net als bij fu sies in de zorg of het bedrijfsle ven zal het vooral tijd vragen om die pijn te genezen. Communi catie is een sleutelbegrip in het creëren van meer eenheid." Cecile van Tiggelen volgde on langs Stan Bosman op die als vi- cevoorzitter van de parochie de samenvoeging vormgaf. „In de Tintinnabulum, ons kerkblad, deed ik de oproep er als mensen voor elkaar te zijn. Veranderin gen roepen bij sommigen onver schilligheid en ondankbaarheid op. Ik ben een mens van de praktijk en geloof dat het geven van warme, persoonlijke aan dacht dan echt van betekenis is en kan helpen." Morgen begint de 'gebeds week voor de eenheid van de kerken'. De invulling daarvan is op veel plekken, zoals in de Ba siliek in Hulst en de Petrus en Pauluskerk in Middelburg, in terkerkelijk. Misschien is er ruimte om tijdens deze gebeds diensten te zoeken naar woor den voor eenheid in kerken en parochies die pas zijn ontstaan uit verscheidenheid en (financi ële) noodzaak. Of om heel stille tjes te treuren om wat verloren ging en het oncomfortabele ge voel dat te maken heeft met het ervaren van verschil. Een overzicht van kerkdiensten, leestips en links bij deze column vindt u op pzc.nl/monnikenwerk. 112 NIEUWS Wilt u Mozarts Requiem écht beleven en ervaren wat een 'live' uitvoering met u kan doen, kom dan luisteren in prachtige historische kerken en het Concertgebouw in Amsterdam. De uitzonderlijke talenten van de ruim 50 zangers, musici en solisten o.l.v. dirigent Pieter Jan Leusink staan garant voor een uitvoering die intens, ontroerend en meeslepend zal zijn. Geniet ook van Mozarts feestelijke 'Krönungsmesse". Pure Sensatie: sopraan Olga Zinovieva met haar vertolking van Mozarts virtuoze 'Exsultate Jubilate'! Allegri's meesterwerk Miserere mei: Nadat de 13-jarige Mozart het a-capella hoorde in de Sixtijnse kapel in Rome, noteerde hij het werk uit zijn hoofd. Dankzij Mozart kunt u onder meer genieten van de spectaculaire hoge Cs. Uitjekrant.nl de ticketshop van zaterdag 14 januari 2017 PC José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk GOES De brandweer is gis terochtend in Goes uitge rukt voor een brand in de keuken van een woning aan het Land van Straub. De bewoners waren niet thuis. De brandweer moest een raam forceren om bin nen te komen. Daar bleek een kartonnen doos met boeken op een elektrische kookplaat de oorzaak van de brand te zijn. SLUISKIL De Noordbuis van de Sluiskiltunnel is gis terochtend beschadigd ge raakt toen een vrachtwa gen om 10.00 uur de wand raakte. Daarbij liepen en kele platen van de tunnel- wand zodanige schade op dat ze verwijderd moesten worden. De vrachtwagen is op eigen kracht de tunnel uitgereden. De Sluiskiltunnel in de rich ting van de Westerschelde- tunnel is enige tijd afgeslo ten geweest voor een noodreparatie. VLISSINGEN Een 16-jarige jongen uit Yerseke en een 19-jarige Vlissinger zijn donderdag aangehouden op verdenking van mishan deling van een 44-jarige Vlissinger. De man fietste 27 december over de Lan- geleenweg. De jongens reden voor hem. De twee wilden afslaan en de weg oversteken, maar ze moes ten wachten voor een auto. Toen ze alsnog overstaken, reed de Vlissinger hen voorbij, maar hij raakte per ongeluk een van hen. De jongens werden kwaad, gingen achter de man aan en sloegen hem in elkaar. Dankzij getuigen kon de politie de verdachten als nog aanhouden. Concertdata do 23 feb Catharinakerk Eindhoven 19.30 vr lOfeb Marekerk Leiden 19.30 vr 24 feb Grote Kerk Alkmaar 19.30 za llfeb Janskerk Utrecht 19.30 za 25 feb Concertgebouw Amsterdam 14.15 zo 12feb Grote Kerk Den Haag 15.00 zo 26 feb Concertgebouw Amsterdam 14.15 do 16 feb Dominicanenkerk Zwolle 19.30 vr 3 mrt Martinikerk Groningen 19.30 vr 17 feb Jh. Bosch Artcenter Den Bosch 19,30 za 4 mrt Janskerk Utrecht 15.00 za 18 feb Laurenskerk Rotterdam 19.30 za 4 mrt Grote Kerk Naarden 19.45 zo 19 feb Concertgebouw Amsterdam 19.30 zo 5 mrt Stevenskerk Nijmegen 15.00 Concertgebouwtoeslag €5,- incl. consumpties. *Alle vermelde prijzen zijn exclusief transactie- en servicekosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41