Adri Geelhoed Onno Rottier Guido Metsers Getijde College in handen OjeeADHD en Essenzo 4 Veel mensen zijn gefascineerd door de de Hedwigepolder. Drie kunstenaars toonden die fascinatie in kunstwerken. Hei wATeR stmt zeeiANP ami oe lippctm 50ZS T 66^ L 169)6 -Zih\6m y)ö AhlNBS PROJECT HEDWIGEPOLDER Ojee ADHD begeleidt kinderen met ADHD, autisme en gedrags stoornissen. „We hebben be langstelling voor het concept van het Getijde College vanwege de individuele trajecten. Die passen heel goed bij leerlingen die zich niet zo makkelijk kunnen con centreren in een gewone klas", zegt Astrid van Kleeff, van Ojee ADHD. Essenzo is een zelfde soort school als het Getijde College: de school profileert zich met klein schalig onderwijs en veel per soonlijke aandacht. De leerlingen van het Getijde College kunnen maandag weer lessen volgen. Afgelopen week moest de school dicht blijven, vanwege het faillissement. Van Kleeff: „We zijn van plan om het concept van het Getijde College te bewaren." De Hedwigepolder en de aan staande ondergang ervan, intri geert dagjesmensen uit heel Neder land en Vlaanderen. Ook filmers en kunstenaars blijken gefascineerd door de schoonheid van de polder en 'het landschap dat verdwijnt'. Zelfs bij overvloedige regen zoals gisteren, als de 'Hedwige' al bijna onder water lijkt te staan. Sinds twee jaar volgen regisseur Marjan van den Bos uit Arnemui- den en filmmaker Joop Menting uit We wilden ruimte geven aan emoties, zonder datje gelijk wil hebben Kortgene met hun project 'Stand plaats Hedwige' de ontwikkelingen rond de polder op de voet. Ze film den betrokkenen en vroegen en kele kunstenaars om ook hun ver haal van de polder te vertellen. Gistermiddag presenteerden drie kunstenaars hun 'verhaal' in het huis van eigenaar Gery de Cloedt. De kunstwerken zijn - zo onder strepen Van den Bos en Menting - nadrukkelijk niet politiek getint, al kun je volgens Gery de Cloedt - die nog altijd aan het procederen is - de polder niet vastleggen 'zonder iets te voelen'. Menting beaamt dat: „Als je de polder ziet, ben je ver knocht. We wilden ruimte geven aan emoties, zonder dat je gelijk wil hebben." Idee is om komend jaar nog meer kunstenaars te benaderen. Het tweetal werkt aan een slotmanifes tatie, liefst komende zomer, waar bij symbolisch afscheid wordt ge nomen van de Hedwigepolder. Ook hun documentaire moet dan klaar zijn. De werken in het kader van Atelier Hedwige zijn voorlopig al leen online te bekijken. Een fysieke tentoonstellingsplek is er (nog) niet. „De polder is ons atelier." Meer info: wige.nl www.standplaats-hed- Adri Geelhoed uit 's Heer Hendrikskinderen had bij zijn eerste bezoek aan de Hedwigepolder het plan slechts een paar schilderijen te maken. In middels is hij al negen keer in Em madorp geweest en telt de serie al vijftien werken. De boerennatuur en de strakke lij- Onno Rottier uit Sint Jans teen dook voor zijn kunst werk in de boeken en ar chieven. De voormalig universitair docent verdiepte zich in de ge schiedenis van het dorpje Casuele dat in 1582 verging. De resten van het verdronken dorpje moeten volgens hem nog altijd onder de nen van de polder vervelen hem nog lang niet. „Het is de kwetsbaar heid van de polder, er hangt haar iets boven het hoofd." Geelhoed moest als dertienjarige zelf ge dwongen verhuizen omdat het boerenbedrijfje van zijn vader moest wijken voor de industrie in het Sloegebied. Hedwigepolder te vinden zijn. „Als de Hedwige onder water wordt gezet, is dit cultureel erf goed reddeloos verloren." Op zijn kleurrijke 'Breugeliaanse' schilde rij is de dramatische lucht veelzeg gend. „De mensen hadden nog hoop dat het goed kwam, voordat het noodlot toesloeg." Drie meter hoog moet zijn bronzen beeld worden. Als het aan kunstenaar Guido Metsers uit Zoutelande ligt, komt het op de dijk te staan. Als nage dachtenis aan de polder, die net als 'madame Hedwige', nooit verloren zal gaan. Het ontwerp toont Hed wige te paard, de mooie vrouw naar wie de polder is genoemd 'die uit het water, de kleiklompen en het peeënveld omhoog komt, ter wijl de golven aan haar voeten vre ten'. „Met Cupido op haar rug, te rugkijkend op het verleden." Een crowdfundingsactie moet de reali satie van het beeld mogelijk ma ken. CORDEJONGE zaterdag 14 januari 2017 GOES Stichting Ojee ADHD uit Ouwerkerk en business schooi Essenzo uit Gouda nemen het Getijde College over. De parti culiere school die in Goes ge vestigd is, werd vorige week failliet verklaard. Hedwige voer voor kunstenaar Pascalle Cappetti Emmadorp -Joop Menting FOTOS PETER NICOLAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 40