II Staten: nog 2,5 miljoen naar Thermphos 3 kanten. Die storm die ze voor van daag hadden afgegeven, geeft bij mij nog steeds onrust. Als kind zag ik hoe die zwarte, kolkende water massa de Wevershoek in kwam. Dat vergeet ik nooit meer. Mijn broer hielp moeder alle spullen naar boven te dragen. En ik moest buiten gaan kijken hoe hoog het water kwam." Ze giebelt een beetje. „Ik weet nog wel dat mijn broer op een gegeven moment voorstelde de achterdeur open te zetten, om het water weer weg te laten lopen. Maar Die storm die ze voor vandaag hadden afgegeven, geeft bij mij nog steeds onrust het kwam van alle kanten naar bin nen." De evacuatie vanaf de Nieuwe Haven is volledig uit haar geheugen gewist. „Maar als ik er zo aan terug denk, kan ik me nog wel herinne ren dat we het Havenhoofd passeer den en toen dat enorme gat in de dijk bij Levenstrijd zagen waardoor het water naar binnenstroomde. Dientje duidt op de foto. „Je was als kind zwaar onder de indruk van al les wat er in die dagen gebeurde. Kijk naar die uitdrukking in die ogen. Gelaten, zo van: 'het zal wel'. Dan heb je denk ik niet eens door dat ze een foto van je maken. Ik wist ook van het hele bestaan van die foto niet af. Wat er in dat bundeltje spullen zit? Ik denk wat kle ding. Vader had altijd de grote koffer mee op reis. Dat kleine rie ten koffertje was voor ons, voor als we eens gingen logeren in Nieu- werkerk. Heel bijzonder dit..." Aanvankelijk was het idee dat de sanering vorig jaar mei zou kunnen zijn afgerond. Daarvoor was in to taal 38 miljoen euro beschikbaar. Die datum verschoof naar decem ber. Maar het opruimen van het fos- We moeten deze klus doen. Het gaat om de veiligheid van mens en milieu for uit de installaties blijkt zo com plex, dat ook dat niet werd gehaald. Er is zelfs geen zicht meer op een einddatum. Eind vorig jaar paste de provincie daarom al 1,1 miljoen euro bij, op voorwaarde dat er eind de cember een goed saneringsplan zou liggen. Dat is nu pas in maart klaar, waardoor er 2,5 miljoen euro moet worden uitgetrokken voor de be heerskosten, die zeven ton per maand bedragen. „We moeten deze klus doen", aldus gedeputeerde Jo Annes de Bat gisteren. „Het gaat om de veiligheid van mens en milieu." Zorgen Verder uitstel van het sanerings plan wordt niet geaccepteerd, maar de Staten maken zich vooral ook zorgen om wat daar in komt te staan. Hoe lang gaat de sanering nog duren, wat gaat dat kosten en wie moet dat betalen? Van de 3400 ton fosforslib in de installaties op het fabrieksterrein bij Nieuwdorp is inmiddels 1035 ton verwerkt, bijna 30 procent. Het tempo ligt nu op ruim 25 ton per week. Saneer der Decontamination Services (DS) denkt dat op te kunnen schroeven tot ruim 50 ton per week. Het werk gaat dus nog zeker tot eind dit jaar duren, wat betekent dat er alleen aan beheerskosten nog wel een kleine zes miljoen euro bij moet. Grote afwezige VVD, SP, CDA, PvdA en D66 zei den te hopen op financiële hulp van het Rijk en Europa, maar durven er niet op te rekenen. „Het Rijk is de grote afwezige in dit dossier", mop perde Hannie Kool (CDA). „We kunnen wel stoere taal uitslaan", somberde Ton Veraert (D66), „maar recente ervaringen met aan dacht voor Zeeland waren niet echt fabuleus." De Bat gaf aan dat hij lobbyt in Den Haag en Brussel. Dat de recht bank eerder deze maand het faillis sement van Thermphos linkte aan het ontbreken van Europese anti- dumpmaatregelen voor fosfor, geeft hem 'een haakje in Brussel', zo zei hij. Hij vertelde het Rijk te betrekken bij elke stap rond Thermphos, maar waarschuwde ook dat vanuit Den Haag wordt gewezen op de alge mene reserve van 25 miljoen die de provincie heeft. Overigens garan deert die ook dat hij niet kijkt naar een verhoging van de motorrijtui genbelasting om de sanering te be talen, iets waar VVD, soPlus en PVV 'mordicus tegen' zeiden te zijn. De Bat: „Dat is niet aan de orde." zaterdag 14 januari 2017 mezelf toe: dat ben ik Dientje Kramer heeft als 12-jarig meisje de Watersnoodramp meegemaakt, foto freddyschinkel -Dientje Kramer Dientje Kramer wacht op de boot naar Rotterdam, reproductie MARIEKE MANDEMAKER Nee was geen optie, dus natuur lijk zijn Provinciale Staten giste ren unaniem akkoord gegaan met het voorstel 2,5 miljoen euro op tafel te leggen om tot en met april de veiligheid rondom de sanering van de failliete fos- forfabriek Thermphos te garan deren. In de verwachting dat er dan eindelijk een saneringsplan ligt en in de hoop dat er in Den Haag en Brussel iets te halen valt voor de rekening die daarna nog onvermijdelijk gaat oplopen. Ernst Jan Rozendaal Middelburg -JoAnnes de Bat, gedeputeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 39