De Oesterbeurs verguld met PZC Award Overleg over overlast van roofdier wordt provinciebreed Een provinciale vossenwerkgroep gaat praten over de aanpak van de roofdieren, die overlast veroorzaken. Het aantal vossen in Zeeland stijgt. Hedwigepolder inspireert Guido Metsers Zeeland krijgt toch een provinciale vossenwerkgroep. Daarin gaan ja gers, natuurbeschermingsorganisa ties, landbouwers en grondeigena ren praten over de problemen die vossen veroorzaken en wat daaraan gedaan kan worden. Dat zegt Liduin Paree van de Fauna Beheer Eenheid Zeeland (FBE). „In Zeeuws-Vlaanderen be staat zo'n vossenplatform al langer en we willen dat nu uitbreiden tot een provinciaal overleg. De voorbe reiding daarvoor is in gang gezet." In de eerste week van februari komt de oprichting van de vossen werkgroep weer aan bod tijdens de bestuursvergadering van de FBE Zeeland. „Die werkgroep moet de tellingen van het aantal vossen, van het aantal geschoten vossen en de acute problemen bekijken. Het gaat om de vragen: wat is er aan de hand en wat kunnen we eraan doen?" Jagers klagen al geruime tijd over de volgens hen explosieve groei van het aantal vossen in Zeeland. Alleen Schouwen-Duiveland zou nog vossenvrij zijn. Het roofdier doodt klein wild zoals ratten en ko nijnen, maar ook weidevogels en vogels die op de grond broeden. De wildstand heeft flink te lijden on der de opmars van de vos, stellen ja gers. Bovendien zijn investeringen in nieuwe (natte) natuurgebieden volgens hen 'weggegooid geld' als de vos kan doorgaan met het doden van weidevogels en grondbroeders. Jagers pleiten daarom voor het uitbreiden van de jachtmogelijkhe- den. Nu mogen ze weliswaar elke dag van het jaar op vossen jagen, maar alleen tussen zonsopkomst en zonsondergang. Terwijl de vos juist Afschot met hulp van kunstlicht, daar moet je goed over nadenken actief wordt in de schemer en het donker. Jagers willen 's nachts op vossenjacht met behulp van een lichtbak. De provincie kan daar toestem ming voor geven, zegt Paree. Tot nu toe heeft het provinciebestuur dat geweigerd. „Afschot met hulp van kunstlicht, daar moet je goed over nadenken", benadrukt zij. „Het is namelijk een verregaande maatre gel die je goed moet onderbouwen. Anders verlies je bij de rechtszaak als er bezwaar tegen wordt aangetekend." Het Faunabeheer- plan moet dit jaar worden vernieuwd. Daarin zal ook aandacht worden besteed aan de positie van de vos en de pro blemen die deze top-predator veroorzaakt. Toestemming voor jagen met lichtbakken kan daarin worden opgenomen. Maar of dat gebeurt, is nog niet te voorspellen. Volgens Paree wordt het nieuwe Faunabeheerplan voor maart door het bestuur van de FBE Zeeland vastgesteld. Daarna kunnen de re gionale wildbeheereenheden erop reageren. Vervolgens moeten Ge deputeerde en Provinciale Staten het plan vaststellen. Paree denkt dat dat voor de zomer gebeurt. „De op richting van de vossencommissie loopt daaraan parallel. Mocht die met adviezen komen die afwijken van het Faunabeheerplan, dan kan dat later gewoon wor- jrn_ den aangepast." •COMMENTAAR, YERSEKE De PZC Award 'beste restaurant van 2016' gaat naar De Oesterbeurs in Yerseke. PZC-recen- sent Frank Balkenende overhan digde chef-kok en eigenaar Maurice Mulder (m) gisteren de award: een glazen plaquette en raamstickers. Maurice en gastheer Colin Murre (1) waren verguld met de prijs. „We weten dat de eetrubriek in de PZC heel goed wordt gelezen en hoog wordt gewaardeerd. Dan is zo'n prijs de bevestiging en een stukje waardering voor waar we hier het hele jaar mee bezig zijn: ons stin kende best doen. Het voelt als een duwtje in de rug." Pure C (één Michelinster) in Cadzand-Bad was dit jaar het sum mum, maar daar tikten we ook bijna 300 euro voor af. De Vierban nen in Ouwerkerk scoorde 0,1 punt meer dan De Oesterbeurs, doch vroeg wel 50 euro meer voor twee maal een viergangenmenu. Wat in ons finale oordeel meespeelde, was de prijs in relatie tot een vlekkeloos menu met spanning en diepgang, een superbediening, een comforta bel interieur en het gevoel dat je hier morgen weer zou willen eten. Bij de finish had De Oesterbeurs een neuslengte voor op het ook ge weldige Da Maurizio in Scherpe- nisse. Rechts op de foto leerling kok Max Koot. Angeliquevan der Meet en Bernice van de Velde laten tennisdroom varen It zaterdag 14 januari 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Vos steeds vaker onder vuur Maurits Sep Middelburg -Liduin Paree, Fauna Beheer Eenheid Zeeland WEEKEND 12 uitqrxondei ZEELAND 20 ZEELAND 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37