van net laatste kwartier hindert Ajax 29 rustig onder titeldruk in Rotterdam „Ik denk dat wij de laatste maan den een speelwijze hebben ont wikkeld die echt bij Feyenoord past. We kunnen een heel hoog tempo hanteren, maar staan ook fysiek ons mannetje. We leunen nooit achterover, scoren vaak. Daar hebben we dan ook veel tijd ingestoken." „We zijn het niet gewend, dat klopt. Maar deze ploeg gaat heel goed met de druk om. De focus die er dag in dag uit is, daar ben ik tevreden over. Vorig seizoen had den we veel noodzakelijke facet ten ook al in huis, maar toen hiel den we het gewoon niet vol. Dat zou nu wel moeten kunnen. Maar niemand wordt kampioen met één goede helft van het seizoen." „Omdat we onze lessen hebben geleerd van vorig seizoen. Boven dien is de sfeer is nu heel anders, niemand wil meer weg, iedereen wil zijn rol spelen in deze ploeg. Er hoeven wat mij betreft ook geen spelers bij te komen, dat kan zomaar de dynamiek in een groep veranderen." „Ik denk dat jullie een andere Gio vanni van Bronckhorst zien dan de mensen intern bij Feyenoord. Nu, maar ook vorig seizoen." „Af en toe doe ik dat nog wel hoor. Maar ik kan niet voortdu rend uitleggen waarom iemand wel of niet speelt." „Ik kijk gewoon naar wat ik nodig heb in welke wedstrijd. Ik ben zelf ook speler geweest, natuurlijk is het lastig als je niet speelt. Maar zo werkt het." „Het is de prijs waar ik van droom, daar draai ik niet omheen. Er is nu een groeiend verwach tingspatroon, dat heeft natuurlijk ook te maken met wat wij voor de winterstop allemaal hebben laten zien. De mensen zien ook dat wij goed draaien. Als je kijkt naar een jaar geleden: we hebben nu een veel beter doelsaldo, zes punten meer en dat nadat we ook nog eens zes extra duels hebben ge speeld in Europa. Dat zegt wel iets." AZ. Maar óók recent nog, zo vlak voor de winterstop tegen eerst FC Twente en daarna PSV. Het zorg de voor wat chagrijn, dat tijdens het trainingskamp in Portugal plaatsmaakte voor optimisme. Er moeten, te beginnen dus in en tegen Zwolle, veel dingen be ter. Het relatief hoge aantal tegen- goals in het laatste kwartier (zes van de dertien) is een groot item binnen de spelersgroep. In Portu gal werd er uitvoerig over gespro ken. Is het een conditioneel pro bleem? Onmogelijk, vindt Velt- man. „Al onze fysieke waarden worden nauwkeurig bijgehouden en daar ligt het duidelijk niet aan", zegt de verdediger. „En als ik voor mezelf spreek: de vermoeid heid heeft geen invloed op mijn spel." Nee, het zit tussen de oren. De Ajax-spelers lopen te veel ach teruit zodra er een voorsprong ver dedigd moet worden, zo is de con clusie. Simpel gezegd: de aanval lende visie van trainer Peter Bosz is steeds beter ingeslepen, maar moet negentig minuten van kracht zijn. Natuur Veltman: „Kijk, het zit een beetje in je natuur om te denken: we moeten deze voorsprong verdedi gen. Maar het idee moet zijn: we gaan deze voorsprong uitbreiden. Daar ligt ook onze grootste kracht. De theorie is vrij simpel hè, het is aan ons om dat tegen PEC in de praktijk te brengen." Op het veld moeten de spelers la ten zien dat de groepsgesprekken in Alcantarilha niet voor de bühne zijn gevoerd. De belangrijkste con clusie na de 'sessies' in Portugal: geen angst hebben, vertrouwen op de eigen speelwijze. Bosz zegt daar over: „We kunnen tegenwoordig inderdaad alles meten, maar angst is niet te vatten in een getal." De trainer vervolgt: „Als je aan een speler vraagt: 'ben je in de slot fase bang en loop je daarom achter uit of maak je andere keuzes?', zal hij dat ontkennen. Maar toch zijn er wedstrijden geweest waarin we onnodig met de tijd bezig waren. Het is goed om daarvan bewust te zijn, zodat spelers elkaar sneller zullen corrigeren of coachen." Het laatste kwartier dus als een soort vijand van Ajax. Al ligt het wel wat genuanceerder, vindt Velt man. „De laatste wedstrijd tegen PSV hebben we bijvoorbeeld ge noeg kansen gehad om de genade klap eerder uit te delen. En dat was in die andere wedstrijden ook het geval." Ajacieden roepen dat ze klaar zijn voor de jacht op Feyenoord. En de indrukwekkende oefenwed strijd tegen RB Leipzig (5-1) beves tigde dat Ajax een erg hoog niveau kan halen. Het niveau dat nodig is om Feyenoord voorbij te gaan. Maar dan moet Ajax dus wel af scheid nemen van die vloek. De vloek van het laatste kwartier. ZIEK zaterdag 14 januari 2017 op zij n hoede Feyenoord is sinds 28 februari 2016 bijna onverslaanbaar. Wat voor stempel heb je inmiddels op het elftal gedrukt? En er is mentale kracht. Toen ve len dachten: nu gaat Feyenoord wegzakken, lieten jullie in Alk maar de tanden zien tegen AZ (0-4). Was dat een sleutelduel in de eerste helft van het seizoen? „Dat was het meest complete duel dat ik als trainer van Feyenoord van mijn spelers heb gezien. We raasden bijna over het veld." Die middag moeten ze bij Ajax en PSV hebben gedacht: oei oei, dit Feyenoord gaat echt tot de laatste speeldag meedoen om de prijzen. Denkt je niet? „Het signaal dat we die middag af gaven was niet naar de eventuele concurrenten, maar puur naar ons zelf." Voor de winterkampioen komt er volgens diezelfde concurrenten een andere druk om de hoek kij ken. Klopt dat? Waarom zouden jullie het nu wel volhouden? In en rond de Kuip zeggen ze dat de trainer harder is geworden in vergelijking met vorig seizoen? Gepasseerde spelers krijgen toch geen uitleg meer? Is dat moeilijk? Marko Vejinovic was een dure aankoop en hij speelt zelden. Renato Tapia wil de de plek van Karim El Ahmadi overnemen, maar in Marbella stond Jens Toornstra op het mid denveld. Dat is morgen allicht ook zo tegen Roda JC. Ooit zei je 'Al mijn dromen zijn al uitgekomen'. Je hebt maar liefst achttien prijzen gewonnen. Maar die eerste landstitel voor Feye noord sinds 1999, dat zou wel heel speciaal zijn, toch? FOTO PRO SHOTS Ajax-trainer Peter Bosz weet nog niet of hij morgen tegen PEC Zwolle kan beschikken over André Onana. De keeper lag gisteren ziek op bed. Als hij zich vandaag meldt, staat de keeper uit Kame roen gewoon onder de lat. Opvallend genoeg wilde Bosz niet zeggen wie achter Onana de tweede keeper is. Dat Tim Krul, inmiddels helemaal fit, die status heeft zou logisch zijn. Bosz kan ook nog voor Diederik Boer kiezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29