O 1 Vloek 28 SJOERD MOSSOU Feyenoord-trainer blijft ook na winterstop Feyenoord-trainer Giovanni van Bronckhorst (41) blijkt dit seizoen de verpersoonlijking van het clublied 'geen woorden, maar daden'. „We hebben onze lessen geleerd van vorig seizoen." Vorig seizoen hadden we veel facetten ook al in huis, maar toen hielden we het gewoon niet vol Column I arco van Basten zit sinds kort op Twitter. Dat is wat laat, maar voor- I uit, Marco is alweer 52. Misschien zat hij tot voor kort nog gewoon op Hyves. De fijnste ontdekking die het account @MarcovanBasten tot nu toe voortbracht, is dat Marco erg van sjoelen houdt. Op kerst avond zagen we Van Basten naast een sjoel bak zitten, kijkend naar zijn sjoelende fami lieleden. Christmas Eve at Home. Playing the old Dutch game 'sjoelen'. Een paar dagen later poseerde hij met voormalig AZ-collega Dennis Haar in de woonkamer. Mooiste detail: ze staan pal naast een sjoelbak. Het ding is even tegen de deur aangezet. Straks wordt er weer ver der gesjoeld. De sjoelfetisj van Van Basten is een zeld zaam hoogtepunt bij een verder nogal ont luisterende ervaring. Want Van Basten, de twitteraar, is alles wat je nooit had willen zien. Het is de Van Basten die je nooit had willen kennen. Die praat zoals je hem nooit hoorde praten, in typisch pr-mannetjes- Engels. Iedereen is 'a true legend'. Alles is 'a party'. Alles voor 'thefuture of the game'. Ont- volg hem, kortom, voor het te laat is. Laat je niet misleiden door de fraaie profielfo to, sierlijk aan de bal in het shirt van AC Milan. De Twitter-Van Basten is geen voetballer name lijk, maar een clichés brakende trekpop van de FIFA, die praat in uit gekookte, zaaddodende marketingzinnet j es. Begrijp me goed. Dat Van Basten ervoor koos 'Chief Technical Develop ment Officer' te worden in Zürich, is zijn goed recht natuurlijk. Het trainerschap werd een worsteling. Deze baan leek hem leuker. Van Basten ging wel vaker zijn eigenwij ze weg. Dat maakte hem soms een rare snui ter, maar ook tot een vrijdenker. Hij was lange tijd één van de zeldzame onafhankelij ke geesten in ons voetbal. Kritisch op ande ren, nog veel kritischer op zichzelf. Juist daarom doet het zo'n pijn hem zo te zien, met zijn duim omhoog in een FIFA- kostuum. Er zijn wel meer wereldsterren met een voorgekookt Twitteraccount na tuurlijk, geregisseerd en onderhouden door grote managementbureaus, maar bij Van Basten had je de illusie dat hij niet mee deed aan toneelstukjes. Dat Van Basten ge woon Van Basten was. Naïef als ik ben, dacht ik dat Van Basten er gens in een donkere Zwitserse kelder ging studeren op nieuwe spelregels. Of dat hij dwars door alle FIFA-mores heen ging bre ken, als een olifant in een porseleinkast. In plaats daarvan retweet hij FIFA-propa- ganda - en sloopt daarmee het laatste vleug je magie en ongrijpbaarheid uit zijn gestal te. Hij is een kantoorbediende geworden, maar erger nog: hij is de kantoorbediende van de bobo's, van de gladjanussen en van de maatpakken. Kom op nou, Marco, alsjeblieft. For the fut ure of the Game: stop als de sodemieter met twitteren. Ga wat leuks doen. Op Twitter is Marco van Basten trekpop van FIFA Grote interesse Lyon in Memphis Haase en Bertens doen het alleen Van Bronckhorst: „Jij vraagt dat natuurlijk niet voor niks. Als trai ner van Feyenoord moet je niet al les in het openbaar zeggen. Jour nalisten hebben daar misschien een probleem mee, maar ik verte genwoordig altijd en overal de club Feyenoord. Dat is een grote verantwoordelijkheid." „Ach, saai. Wat is saai? Als je ze ven keer in drie weken een wed strijd speelt en je moet daar als trainer continu op vooruit- en te rugblikken, dan heb je op een ge geven moment als trainer ook nauwelijks nog iets nieuws te melden. Maar of je dat saai moet noemen?" „Je weet als trainer van een grote club dat je maar één dingetje ver keerd hoeft uit te leggen en over al verschijnen grote koppen. Het is een vorm van bescherming dat ik niet overal diep op inga. Be scherming van mezelf, maar ook van mijn elftal. Ik denk gewoon heel goed na over wat ik wél en wat ik niet zeg. Je moet in deze functie altijd op je hoede zijn." „Pep Guardiola was laatst geïrri teerd tijdens een kort interview na een wedstrijd, de mensen heb ben hem heel lang niet zo gezien. Maar het blijft wel hangen. Tij dens de Spelen in Rio was er die emotie bij atlete Dafne Schip pers, die gewoon teleurgesteld was. Daar hebben heel veel men sen dan een mening over. Dat is wat ik daarmee bedoel." Toch toon je af en toe wel jouw emoties in de media. Bij het pro gramma De Wandeling van San- der de Kramer schoot je vol toen hij over jouw oma en haar betekenis in jouw leven begon. „Nu je over mijn oma begint, krijg ik meteen weer kippenvel. Ik word snel emotioneel als het over familie gaat. Die slechte pe riode vorig seizoen met die reeks nederlagen, die nam ik natuurlijk mee naar huis. Mijn oudste zoon Jake had er last van. Dan komt het te dichtbij. De jongste, Jos hua, beleefde het gelukkig heel anders. Die stelde voor om na weer een verloren wedstrijd lek ker gezellig met zijn allen de stad in te gaan om een hapje te eten, hahaha." „Ja, mooi hè? Joshua is heel onbe vangen. Hij zit op korfbal en heeft in Amerika de sport lacros se ontdekt. Het contrast tussen mijn twee jongens is groot, dat is leuk om te zien." „Ik vind dat je als trainer van Feyenoord verplicht bent om po sitief te blijven. Maar ik sta nu niet vooraan om mijn gelijk te ha len omdat we veel winnen. Zo zit ik niet in elkaar. Ik lees wel alles, want ik wil weten wat er in en rond mijn ploeg speelt. Maar als ik het anders ervaar, ga ik geen verhaal halen. Nooit gedaan ook." Joël Veltman kent het rijtje uit zijn hoofd. De rechtsback van Ajax lepelt vrij gemakkelijk de wedstrijden op waarin Ajax in het laatste kwartier een zege verspeel de. Eerder in het seizoen thuis te gen Roda en uit bij Feyenoord en zaterdag 14 januari 2017 @sjoerdmossou S oelen VOETBAL Olympique Lyon hoopt Memphis Depay (22) vast te leggen. De Franse topclub heeft een eer ste, officieel bod uitgebracht bij Manchester United. „Mem phis is mijn eer ste prioriteit", al dus Lyon-trainer Bruno Genésio. „Hij is jong, met heel veel kwali teit en internatio nale ervaring. Hij is sterk, scoort makkelijk en is goed bij dode spelmomenten." m TENNIS De Nederlandse inbreng bij de Australian Open blijft dit jaar be perkt tot Robin Haase (foto) en Kiki Bertens. Van de zeven Neder landse deel nemers aan het kwalificatietoer nooi, haalde al leen Michaëlla Krajicek de twee de ronde. Daarin was ze niet opge wassen tegen de Russin Nata lia Vichliantseva (2-6 3-6). Sport 32 tr a (O Overal en altijd Mikos Gouka Rottterdam Zou je er als krantenlezer zelf lekker voor gaan zitten: een groot interview met Giovanni van Bronckhorst? De media betitelen de wekelijk se perspraatjes van de trainer van Feyenoord vaak als saai. Misschien is voorzichtig een be ter woord? Je voorgangers Fred Rutten en vooral Ronald Koeman beten af en toe fel van zich af. Jij haalt vaak je schouders op. Wat dacht je eigenlijk toen PEC-trai- ner Ron Jans, na eerst door jul lie met 3-0 opzij te zijn gezet, zijn vraagtekens ventileerde of dit Feyenoord wel in staat is om de titelrace vol te houden? „Ron Jans kreeg die vraag en koos ervoor om die te beantwoor den. Ik zou zelf nooit iets zeggen over een andere club, want daar heb ik niets mee te maken." Slechts 30 seconden op televi sie kunnen jarenlang een imago bepalen, zei je eerder al eens in een interview. Dat zal hier mee te maken hebben. Hoe werkt het volgens jou? Joshua van Bronckhorst zorgde dus voor de vrolijke noot in een sportief zware periode? Die positieve instelling heeft hij misschien van zijn vader. De trai ner van Feyenoord is een posi tief ingesteld mens. Joël Veltman (r.) in actie tegen AZ. FOTO PIM RAS Ajax opent morgen uit bij PEC Zwolle vol goede moed de jacht op Feyenoord. Maar willen de Amsterdammers kampioen wor den, dan moeten zij toch echt af rekenen met 'de vloek van het laatste kwartier'. Tegengoals in de laatste minuten braken Peter Bosz en co al vijf keer flink op. Daniël Dwarswaard Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 28