Pannenkoek Ti 24 ANGELA KIJKT TV MUSICAL LEVENSVERHAAL GLORIA EN EMILIO ESTEFAN Ze bouwden als immigranten een nieuw bestaan op, brachten een nieuw muziekgenre aan de man en zij moest na een gebroken rug weer leren lopen. Genoeg ingrediënten voor een musical over het leven van Gloria en Emilio Estefan. I heo en Jolanda beginnen een pannen- koekenbar in Gambia,' stond in de gids. Ja sorry, dan kunnen op RTL 4 de liveshows van The Voice of Holland beginnen, maar dan kies ik natuurlijk Ik Vertrek. Want: een pannenkoekenbar. In Gambia. Hoe groot is de kans dat dat een succes wordt? Ik kan hier wel mooi weer gaan spelen, maar de grootste charme van dit programma is en blijft dat mensen zich compleet ondoordacht in een emigratieavontuur storten. Om vervolgens overvallen te worden door problemen die de kij ker thuis met zijn ogen dicht ziet aankomen. lampje zoeken, na dik elf jaar. Wie nu emigreert, heeft zelf ook al honderd keer gekeken (en gela chen) om Ik Vertrek en weet dus precies welke valkuilen omzeild dienen te worden. Maar zo af en toe zit er nog een pareltje tussen. Zoals de ietwat wereldvreemde Sjaak en Irma, die vorig seizoen in Hongarije op alle fronten werden op gelicht. En nu dus Theo en Jolanda. Dacht ik. beeld. Twee hardwerkende, hartveroverende mensen. Hij gaf leiding in de sociale werkplaats in Lelystad en ging zo verschrikkelijk leuk met de mensen daar om. Zij was financieel adviseur op een zolderkamer die hunkerde naar meer buitenleven. Allebei gek op Gambia, waar ten minste nog een wij-gevoel heerst. Op de bank kromp ik ineen. Die mensen waren veel te lief voor alle ellende die ze zich op de hals gingen halen. En toen bleek ook nog Jolanda's moeder ziek te zijn. Dat leek mij een mooi ex cuus om het hele avontuur af te blazen. Dan zou het wel de saaiste Ik Vertrek ooit zijn, maar voor uit, dat vergaf ik de makers voor een keer. Maar nee, ze gingen toch. Naar een Gambiaans pijpenlaatje aan de kust dat droop van het vet, waar de muizen dood in de hoek lagen en waar ze bij de groothandel niet eens bloem verkoch ten. Lekker handig voor een pannenkoekenbar. plaatsje in Gambia is een populaire winterbe- stemming voor Nederlanders. Bij de opening zat het terras zowaar vol. Er waren natuurlijk strub belingen door de verkoop van het huis in Neder land en de communicatie met het Afrikaanse personeel, maar uiteindelijk ging dat tentje re delijk draaien. En Theo en Jolanda zagen er best gelukkig uit, ondanks dat ze knoerthard moes ten werken en de zieke moeder vreselijk misten. En ik? Ik was zó blij voor hen. Ik Vertrek blijft verrassen, ook na zoveel sei zoenen. Exorcist auteur dood Kardashian: 6 verdachten Quote van de dag Ik had een tekort aan bot, dus ik heb een bottransplantatie gekregen. maken over het ritme van de Conga. Nu zijn we terug, de cirkel is rond." Conga werd een gigantische hit. Een sterrenstatus volgde. Met 38 nummer i-hits in Amerika op zak, meer dan 100 miljoen verkochte albums wereldwijd en zeven Grammy's op de schoor steenmantel is Gloria de meest succes volle Latin cross-overartiest ooit. Haar man Emilio, muziekproducer, is zelfs goed voor negentien Grammy's. Hij maakte naast hits voor Gloria ook nummers voor Shakira, Ricky Martin en Jennifer Lopez. Niet gek dat Broad way brood zag in een musical over hun leven. On your feet is een symbolisch geko zen naam, naar de hit Get on your feet. „Het beschrijft hoe wij als immigran ten uit Cuba een nieuw bestaan moes ten opbouwen in Amerika. Hoe wij een nieuw muziekgenre, waarin nie mand geloofde, groot wisten te ma ken. En hoe Gloria letterlijk weer moest leren lopen na het heftige onge luk waarbij ze haar rug brak", legt Emilio uit. „We hebben altijd doorge zet, hebben altijd overal voor gevoch ten. Het is een heel inspirerend ver haal." Gloria knikt: „Ik krijg nog steeds vragen van mensen hoe ik na het on geluk heb bereikt wat ik heb bereikt." Kritieke toestand In maart 1990 zat ze 's avonds in een tourbus, toen er zich een vrachtwagen in de zijkant boorde. Gloria werd in kritieke toestand naar het ziekenhuis gebracht. Een verbrij zelde ruggengraat was de diagnose, en het was maar de vraag of ze ooit nog zou kunnen lopen. „Ik ben katholiek opgevoed, maar tot dat moment voelde ik niet wat voor kracht bidden bracht. Al die steunbetuigingen, al die mensen die voor me baden: het was een soort elektrische energie. Ik heb heel hard gewerkt, revalideerde wel zeven uur op een dag, maar ik denk dat ook die steun mij heeft geholpen." Emilio voelde zich schuldig. Door hem was ze die avond in de tourbus We hebben altijd doorgezet, hebben altijd overal voor gevochten De Estefans konden het niet geloven. Dat de musical over hun leven uitge rekend in Utrecht (vanaf oktober in het Beatrixtheater) voor het eerst het levenslicht ziet buiten Broadway. Het is de plaats waar het nummer Conga is geboren. Begin jaren 80 traden ze op in Cartouch, de voorganger van het Utrechtse café Stairway to Hea ven, om Dr. Beat te promoten. Vers uit Miami, met niets meer dan dro men over een succesvolle muziekcar- rière. Ze hadden maar twee Engelstalige liedjes, maar het publiek wilde meer. Emilio stelde voor om een medley te spelen van de Cubaanse folkloristi sche Conga-muziek. Gloria: „Het pu bliek reageerde uitzinnig. Toen we buiten stonden na te praten, ont stond het idee om een nummer te zaterdag 14 januari 2017 Helaas moet je de echte stuntels met een Maar toen verschenen Theo en Jolanda in Maar wie schetst mijn verbazing: het kust- Reageren? angela@persgroep.nl GO FILM William Peter Blatty, auteur van de bestsel ler The Exorcist en scenario schrijver van de gelijknamige film, is op 89-ja- rige leeftijd in een ziekenhuis in Maryland overleden. SHOW Zes verdachten, vijf mannen en een vrouw, zijn gisteren voor de rechter in Parijs voorgeleid in verband met de beroving van Kim Kardashian. Onder hen zou het brein achter de misdaad zijn, de 60-jarige 'Omar'. De vrouw had een cruciale rol bij de logistiek. Ode aan knokkers uit Cuba - Maar het is minder erg dan het klinkt, laat 538-dj Coen Swijnenberg op Twitter weten na zijn kaakoperatie. 5 4 Scène uit de mu sical op Broadway. 44 Marlies van Leeuwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24