Dit plekje is nog vrij m Nu volop vroegboekkorting Karin's mm E 21 Noorden Rotterdam Noord-Brabant Nijmegen/Arnhem Limburg DE KANDIDATEN zelfde missie als onze stad: duur zaamheid en mi lieubewustzijn. Met de Tweede Maasvlakte hebben we een ideale locatie in huis." De Nederlandse gega digden vinden het kabinet aan hun zijde. Deze week be zocht minister Kamp (EZ) Tesla om te lobbyen. Eerder had de VVD- bewindsman Elon Musk al ontmoet, onder meer bij de opening van de ves tiging in Tilburg, eind 2025. Daar wor den de in de VS gefabriceerde Model S en Model X geassembleerd. Volgens Buck, wiens Buck Consul tants International wereldwijd één van de leidende adviseurs is voor be drijven die overzee willen, is de kans dat Musk Nederland kiest minimaal. „We hebben het hier niet over een hoofdkantoor met veel hoogopgeleide banen, maar over een grootschalige fa briek. Dan gaat het om duizenden me dewerkers en spelen loonkosten een voorname rol." Die loonkosten liggen in Oost- Europa twee tot drie keer lager. Zo bouwt Jaguar Land Rover een nieuwe fabriek in Slowakije die vanaf 2018 jaarlijks 150.000 auto's kan produceren. Volkswagen, Peu geot en KIA hebben er al langer fabrie ken staan. „Nederland kan hier moeilijk tegenop", stelt Buck. Maar zelfs als Oost-Europa afvalt, zijn we niet per se koploper. Grote landen hebben vaak ook een streepje voor. „Door bijvoor beeld Duitsland te kiezen kan Tesla op die markt een boost krijgen." Toch zijn er ook positieve stemmen. Zoals Hans de Rooij die als partner bij accountant BDO snel groeiende onder nemingen adviseert en begeleidt. „Keer op keer gooit Nederland hoge ogen op internationale vestigingsranglij stj es. Onze bevolking is hoogopgeleid, taal vaardig en de infrastructuur is zeer goed." En minstens zo belangrijk: het juridische en fiscale klimaat is stabiel. Bedrijven weten waar ze aan toe zijn, een afspraak is een afspraak. „Werkne mers gaan ook niet jobhoppen voor een paar euro meer. Bedrijven als ASML, ASMI en NXP houden niet voor niets hun activiteiten grotendeels hier." Wat ook helpt is dat Tesla al in Nederland zit. Naast de kleine fabriek in Tilburg be vindt het Europese hoofdkantoor zich in Amsterdam. Samen werken zo'n 700 mensen in Nederland voor het bedrijf. Bizar De vraag is of alle regionale lobbyacti viteiten minister Kamp niet in de wie len rijden. Expert Buck denkt van wel. „Het is in ieder geval niet handig. Tesla wordt vanuit heel Europa platgemaild. Laatst twitterde nota bene de regio Vechtdal dat Musk welkom is in Over ijssel. Het is bizar." Zelf laat Kamp zich er niet over uit. „Ik ga provinciale be stuurders niet becommentariëren, zij hebben hun eigen verantwoordelijk heid", zei hij vanuit Californië. Marketeer Gerard de Boer uit Gronin gen maalt er niet om. „Natuurlijk is de kans niet zo groot dat het Noorden de fabriek binnenhaalt, maar we denken oprecht dat we bij de beste tien kandi daten van Europa horen. Stilzitten is geen optie." Inmiddels bereidt hij zich voor op stap twee: een bidbook dat naar Tesla gaat en een campagne om politiek Den Haag voor het Noorden te laten lobbyen. De naam: 'Wij geven gas (voor Tesla)!' De Boer: „Dat is deels een knip oog, maar Den Haag heeft nog wel een en ander goed te maken hier in het Noorden." Wanneer Musk de knoop doorhakt blijft voorlopig onduidelijk. Met con crete plannen moet hij nog komen. On dertussen gaat het lobbywerk in bin nen- en buitenland in volle hevigheid door. En dat allemaal voor een fabriek van een ondernemer die in zijn bestaan slechts twee kwartalen winst draaide en verder net zo snel miljarden dollars verslindt als zijn stekkerauto's kilome ters kunnen rijden. L v":.o Altijd inclusief: vlucht verblijf huurauto Kleinschalige accommodaties weg van de massa Wil jij tijdens je vakantie weg van de massa op ontdekking gaan en zelf je tempo bepalen Zoek je rust, ruimte en vooral geen gedoe? Kijk dan op www.karinschoice.nl 4/tycf -sywef ^ut0 ML,... I www.karinschoice.nl 020 - UU 99 WO zaterdag 14 januari 2017 GO Teslafabriek Voordelen: Veel goedkope grond, duurzame windenergie. IBM en Google zitten er ook. Voordelen: Grootste haven van Europa, perfecte verbindingen. TU Delft vlakbij. Voordelen: Nabij Brainport Eindhoven. Hoogwaardige technologiebedrijven en TU Eindhoven in de buurt. Voordelen: In Nijmegen zit NXP, de fabrikant van half geleiders. Het is de grootste chipleverancier van de autoindustrie. Via Betuwelijn zo in Duitsland. Voordelen: De fabriek van NedCar in Bom beschikt over een ultramoderne verfstraat. Er is voldoende grond, personeel in overvloed in Nederland, België en Duitsland. Bij Tesla in Nederland werken al 700 mensen, op het hoofdkantoor en in de fabriek in Tilburg. Villa's met privé zwembad Boutique hotels Originele appartementen Spanje - Andalusië Casitas Huetor Italië - Toscane Villa Colle Cerreto Guidi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21