N O DE WEEK VAN PHLIPPEN Belgische topman van ING vertrekt naar bouwbedrijf ui 20 Takeaway Drie noordelijke provincies, Rotterdam, Nijmegen, Noord-Brabant en Limburg. Allemaal willen ze Tesla's nieuwe 'gigafabriek' binnenhalen. De kans dat topman Elon Musk voor Nederland kiest lijkt echter uiterst gering, zegt een internationale expert in locatiekeuze Show -me- the - moneyWe zouden het met z'n alien moeten roepen bij elk ver kiezingsdebat in de komende we ken. Ik bedoel hier het geld dat wij afdragen aan de staat voor straten, scholen, ziekenhuizen en uitkerin gen. Het gaat in totaal om 300 mil jard euro. De afspraak bij de start van onze democratie was dat wij braaf belasting afdragen, als politici ons vertegenwoordigen. Vertegen woordigen betekent ook: ons over tuigen van het feit dat zij scherp in de gaten houden of al die uitgaven effect sorteren. Wat gebeurt er met ons geld, en had het beter gekund? Die essentiële vraag niet beant woorden is vragen om wantrou wen. De politiek besteedt het re kenwerk uit aan de Algemene Re kenkamer. De nieuwe directeur Arno Visser deed vorige week een ontluisterende biecht in Elsevier: 'Het is bijkans onmogelijk te bepa len of er zinnig, zuinig en zorgvul dig met subsidie is omgegaan.' Deze uitspraak is ontluisterend omdat hij niet klopt! Er zijn moge lijkheden om het precieze effect van een overheidsbesteding te me ten. Hoe kan het dat de Rekenka mer daar niet van weet? Het pro bleem is volgens mij, dat de Keken kamer een totaalbeeld wil geven. Dat is niet van deze tijd. Het gehele stelsel van belastingbesteding is een onontwarbare kluwen gewor den. Doen of je dat in zijn geheel kunt overzien is gebakken lucht verkopen. Andere partijen in Den Haag hebben allang sprongen in de UI goede richting gemaakt. Zo vraagt het ministerie van Financiën bij het uitdelen van belastinggeld bij alle grote projecten een overzicht van de verwachte kosten en baten. Stel, we besluiten een deel van de zorg bij specialisten weg te nemen en die door huisartsen te laten uit voeren. Het ministerie wil dan eerst weten hoeveel extra kosten huisartsen maken en of andere pa tiënten daardoor minder aandacht krijgen. Die kosten moeten opwe gen tegen baten van extra tijd en aandacht die een specialist heeft voor zware gevallen. Het hele stelsel van belastingbesteding is een onontwarbare kluwen geworden Het Centraal Planbureau onder zoekt continu de effectiviteit van beleid. Maar wie al jaren verder dan wie ook vooruitloopt op de muziek is Maarten Camps, de hoogste baas van Economische Zaken. Camps pleit er in het economenblad ESB voor om gewoon klein te beginnen en dan te meten en leren wat werkt. Zo is er bijvoorbeeld het probleem dat werknemers altijd iets van sociale zekerheid opbou wen, ook als ze het niet nodig heb ben of niet willen. Zelfstandigen daarentegen bouwen nauwelijks sociale zekerheid op, terwijl som migen het juist wél nodig hebben. Hoe maak je effectief beleid waar iedereen beter van wordt? Camps zegt: begin gewoon ergens. Geef zzp'ers standaard een sociale verze kering met de mogelijkheid die stop te zetten. Leer dan wie welke keuze maakt en pas die inzichten toe op werknemers. Ik hoop dat de Rekenkamer eens gaat praten met mensen als Camps, want alleen zo krijgen we weer wat vertrouwen in de overheid als hoe der van ons geld. BeterBed Wereldhave ACCUFABRIEK WERKGELEGENHEID et stijgende verbazing ziet bedrijvenadviseur René Buck hoe regio's of steden hengelen naar de gunsten van de Amerikaanse fabrikant van elektrische auto's. Waar de locatiekeuze van be drijven normaliter onder een zweem van geheimzinnigheid plaatsvindt ('bij binnenkomst moet ik meteen al lerlei non-disclosure overeenkomsten tekenen') gebeurt dat bij Tesla in alle openheid. Tesla is dan ook geen conventioneel bedrijf en ceo Musk geen gewone top man. De maker van elektrische auto's en batterijen is de meest bewierookte onderneming op de planeet en Musk wordt de Steve Jobs van deze tijd ge noemd. De missie - geen verbrandings motoren en een duurzame wereld - spreekt universeel tot de verbeelding. „Musk gebruikt die wetenschap nu handig bij zijn keuze", zegt Buck die in november een kantoor in Silicon Valley opende om techbedrijven bij te staan die de oceaan willen oversteken. „Het is gratis reclame en hij kan betere voor waarden bedingen." Uiteraard spreekt die fabriek, die li- thium-ion-accu's en wellicht ook auto's gaat produceren, bestuurders vooral aan om een andere reden: werkgelegenheid. De Europese versie is een kopie van Tes la's Gigafactory in de woestijn van Ne vada. Alles aan het complex is groot: op het vierkante kilometer grote terrein werken straks 10.000 mensen. Zij ma ken over enkele jaren meer accu's dan de jaarlijkse wereldproductie in 2013 bij elkaar. Zo kan Musk honderdduizenden elektrische wagens per jaar van de lo pende band laten rollen. Paringsdans Meteen nadat de Teslatopman dit najaar zijn voornemen bekendmaakte, startte een pan-Europese paringsdans. Inmid dels buitelen Frankrijk, Duitsland, Fin land, Portugal, Tsjechië, Hongarije en Slowakije over elkaar heen met hun ge flirt. In Portugal telt de Facebookgroep 'Bring Tesla Gigafactory to Portugal' ruim 40.000 leden. Begin januari bezocht de Franse minister van economie Michel Sapin Tesla's fabriek in Fremont. Vorig jaar bood zijn collega Ségolène Royal al grond aan bij de te ontmantelen kern centrale in Fessenheim (Elzas). In die stoet voegen de Nederlandse kandidaten zich. Zowel Rotterdam, de as Arnhem/Nijmegen als Noord-Bra bant tonen belangstelling, terwijl Lim burg eveneens aan een bidbook werkt. Waar NedCars thuisprovincie echter in stille diplomatie gelooft, begonnen Groningen, Drenthe en Friesland hun gezamenlijke lobby deze week in alle openheid. „Met onze site en op Silicon Valley gemikte twittercampagne trok ken we binnen een etmaal 30.000 unieke bezoekers, onder wie talloze techwerkers uit Californië", jubelt Ge rard de Boer, baas van marketingbureau Initio uit Groningen. In Rotterdam maakt CDA-raadslid Turan Yazir zich hard voor de fabriek. „Tesla kent de- BRUSSEL De topman van ING België, Rik Vandenberghe, stapt eind februari op. Hij heeft volgens de bank zijn ontslag ingediend, om dat hij een aanbieding heeft gekre gen van het grote Belgische bouw concern Besix. Hij wordt daar de hoogste baas. Vandenberghe werkte meer dan dertig jaar bij ING. Hij stond sinds mei 2013 aan het hoofd van de Belgi sche tak van de bank. „Ik vertrek met een gerust hart, want ik weet dat ik ING in goede handen achter laat", liet Vandenberghe gisteren weten. ING is momenteel bezig met een grote reorganisatie, waarbij in Bel gië circa 3.500 banen worden ge schrapt. De bank heeft het daarover nog altijd aan de stok met de Belgi sche vakbonden. Die verklaarden eerder deze week voorlopig niet meer verder te willen praten met de directie. De bonden probeerden het aantal ontslagen terug te dringen door aan te sturen op werktijdver korting voor het personeel, maar de bank zag niets in dat voorstel. Ook wordt het aantal kantoren in het land fors gereduceerd. De Belgische dochter loopt flink achter bij de ont wikkeling van het elektronisch ban kieren. ING benoemt binnen af zienbare tijd de opvolger van Van denberghe. @sandraphlippen Belastina a. Wat heeft die fintech wat de bank niet heeft? Na Jeroen Kremers is er nu ook Joop Wijn die een internationale grootbank verruilt voor het kwikzil veren fintech. Beginnen beleggers het verschil tussen reto riek en beleid te zien? De Amerikaanse beurs koersen reageerden nau welijks op de persconfe rentie van de aanstaande president Trump. Sandra Phlippen is chef van de economieredactie O zaterdag 14 januari 2017 GO De Nederlandse staat verkocht voor 450 miljoen aan aandelen in de verzekeraar. Weer een jubeldag voor de maaltijdbezorger, die grootse groeiplannen presenteerde. ■IJL Een van de weinige nega tieve uitschieters op een verder overwegend positief Damrak. m Het bedrijf gaat reorganiseren, maar zegt niet hoe, tot onvrede van beleggers. O Gigastrijd David Bremmer Nijmegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20