Paul de Leeuw Cijfers criminaliteit te laag 19 Rapport: veel meer misdaad dan gedacht CELTIC COASTS Obama is net zo erg als de Clintons, zegtde chauffeur pharosreizen Terwijl Amerika zich opmaakt voor de presidentswissel, vermaken wij ons in New York in de bios coop en in het theater. Op televi sie zien we hoorzittingen met potentiële ministers. We blijven niet thuis voor de afscheidsspeech van Obama maar gaan een hapje eten in Hell's Kitchen, een wijk bij het theaterdistrict. Na het diner hou den we een taxi aan en vragen de chauffeur ons naar Harlem te brengen, waar we tussen de Afro- Amerikanen cocktails gaan drin ken, op de gezondheid van de vertrekkende president. „Did you watch Obama, to night?" vragen we. De taxichauffeur lacht en zegt dat hij moet werken. We zijn even stil en kijken naar buiten. Het miezert. „Obama is net zo erg als de Clintons", zegt de chauffeur. We vragen hem waarom Obama net zo erg is als de Clintons. „Obama heeft drie huizen." „Drie huizen?" We wagen dat te betwijfelen. Toch weet de taxi chauffeur zeker dat Trump een betere president wordt. „Hij zorgt ervoor dat we alle maal geld verdienen." Hoe weet hij dat zo zeker? „Omdat Trump weet hoe hij geld moet verdienen. En Obama heeft ons allemaal bestolen. 1400 dollar. En hij heeft drie huizen." We kijken elkaar aan. Als ie mand huizen bezit, is dat Donald Trump toch wel? De taxichauffeur vraagt waar wij vandaan komen. „Nether lands?" Iedereen in Europa is ook voor Trump, beweert onze chauffeur. „Italië, Frankrijk, En geland..." We vertellen hem dat we in Europa een beetje bezorgd zijn om Trump. En dat we hem het voordeel van de twijfel geven. Maar hij houdt voet bij stuk. „Hungary, Poland.]a, die lan den misschien wel. „Europa houdt van Trump. Obama heeft iedereen arm gemaakt. Van ons geld heeft hij drie huizen." We worden een beetje on geduldig. „Maar Trump heeft 24 huizen." „Trump komt niet uit de poli tiek en Obama neemt mij 1400 dollar af qua verzekeringen." Obamacare gaat en zeggen dat ie dereen verzekerd moet zijn voor het geval je iets overkomt. Het gaat om solidariteit. Hij lacht: „Of we gaan dood of we gaan terug naar ons eigen land. Dat is onze religie." We zeggen hem dat we bang zijn voor Trump, maar ook voor Poetin en de president van Tur kije, Erdogan. „No! No! Turkey is Europe and Europe loves Trump!" We worden feller en vertellen hem dat Turkije niet bij Europa hoort. De chauffeur is verbaasd. „No? Turkey is not a part of Eu rope?" Hij lacht. „Obama heeft mijn geld gestolen en hij heeft drie huizen!" We hebben geen zin meer in verdere discussie. We horen een lachje van de chauffeur en kijken elkaar aan. Populisme is als on kruid, hardnekkig te bestrijden. We horen de chauffeur een eigen liedje zingen. „He has three houses! Yeah yeah, three houses!" een ontroerde president Obama die zijn vrouw Michelle bedankt omdat zij het Witte Huis heeft veranderd in een plek voor ieder een. En er is een rapport uitgelekt waarin staat dat Trump Russi sche hoeren heeft laten pissen op een bed. In een hotel, niet in een van z'n 24 huizen. Deborah Jongejan Den Haag De criminaliteit is veel hoger dan uit de officiële cijfers blijkt, stellen de politie en het Openbaar Minis terie in een vertrouwelijk rapport. Een pijnlijke boodschap voor de VVD, die het ministerie van Veilig heid en Justitie sinds 2010 bestiert. Burgers doen steeds minder vaak aangifte, waardoor bijvoorbeeld het aantal inbraken hoger ligt dan uit de cijfers blijkt. Dat staat in het rap port, waar dagblad Trouw over be richt. Cybercriminaliteit blijft op deze manier ook onzichtbaar, ter wijl de dreiging daarvan is toegeno men. Ook blijven miljoenen zaken liggen, omdat er te weinig man kracht is om ze aan te pakken. Poli tie en justitie vrezen dat burgers het vertrouwen in de rechtsstaat verlie zen. Het kritische rapport is koren op de molen van de oppositie, die al langer roept dat het niet zo goed gaat met de veiligheid als het kabi net doet geloven. „We horen steeds de VVD-propaganda dat het alle maal veiliger is, maar dat is niet zo. Burgers raken het vertrouwen in de Het percentage opgeloste misdaden en de pakkans moeten echt omhoog rechtsstaat kwijt, dat is heel ern stig", stelt CDA-Kamerlid Made leine van Toorenburg. PvdA'er Ahmed Marcouch wijst erop dat tegenover het rapport ver schillende wetenschappelijke on derzoeken staan, waaruit de daling van criminaliteit blijkt. Toch zijn er bij hem ook zorgen. „Het is al langer bekend dat de pakkans en het op lossingspercentage omhoog moe ten. Hiertoe zijn de afgelopen peri ode extra investeringen gedaan. De reorganisatie van de politie is nog in volle gang, en de PvdA verwacht dat ook het volgende kabinet blijft investeren in onze dienders." Het ministerie van Veiligheid en Justitie noemt het rapport een 'dis cussiestuk'. „Er wordt in geconclu deerd dat aard en omvang van pro blemen lastig te bepalen zijn en dat hier verder onderzoek naar nodig is", zegt een woordvoerder. Het ministerie erkent dat er 'meer nodig' is om misdaad aan te pakken. „Nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de criminaliteit of in wetenschap en techniek ver gen altijd weer investeringen. Daar heeft dit kabinet ook extra geld voor uitgetrokken." De gehele Kamer heeft gevraagd het rapport openbaar te maken. anuib ^olyhead SSg r irrr/i Aangiftebereidheid 2015 zaterdag 14 januari 2017 GO Drie huizen We willen weten of het om Thuisgekomen zien we op tv —Ahmed Marcouch A AUTOVAKANTIES VAN ANWB IERLAND Djf^TgK Killarney Cork 17-daagse autorondreis Ierland Ontdek de ruige schoonheid van Ierland. Reis via Dingle Peninsula naar het westelijkste puntje van Europa, door National Geographic de mooiste plek op aarde genoemd. Je verkent sfeervolle vissersdorpjes en de geheimzinnige meren, bergen en kliffen uit Keltische legendes. Je logeert in comfortabele en charmante hotels (zie onze site voor de beschrijvingen). SmUjMl'' Inbegrepen Prijzen 14x overnachting met ontbijtbuffet 2x overnachting in binnenhut 01/04-13/04 retour-overtocht Hoek van Holland-Harwich en 14/04-22/04 retourovertocht Holyhead-Dublin Port beide met 23/04-28/04 Stena Line 29/04-15/05 2x driegangendiner (beide in Dunoon Hotel) 16/05-23/05 rondleiding met koffie en scone in Christ Church 24/05-12/06 Cathedral 13/06-24/06 Michelin-wegenkaart Ierland (1 per reis) 25/06-25/08 ANWB-reisgids Ontdek Ierland (1 per reis) Zie onze site voor de voorwaarden. Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: reserveringskosten (€20,-) en kosten Calamiteitenfonds (€2,50)Wijzigingen voorbehouden. 17 dagen www. CPHAROSREIZEN.nl/GELEZEN-IN/DAGBLADEN I 023-5542870 I ZOEKCODE 21719 4® Het aantal misdrijven is bijna vijf keer zo groot als uit officiëj^politiecijfers blijkt. 1401171 RV BRON: VEILIGHEIDSMONITOR is slachtoffer 'traditionele' criminaliteit slachtoffer cybercrime

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 19