24 ZE Ooit telde de Biesbosch vijftig boerderijen, nu staan er nog twee. Vrijwilligers redden de Zwarte Schuur van de slopershamer en gaven het pand zijn oude glorie terug. zv ÜHi Ruim voor de bocht naar de Paling- sloot is de Zwarte Schuur al zicht baar. Tien minuten varen vanaf jachthaven Vissershang in Hank. Pas als we de polder Lepelaar nade ren zien we de contouren van ka rakteristieke gebouwen. „De boerderij", wijst Willy Jans sen van stichting de Zwarte Schuur naar het vierkante statige pand mid den op de terp. Daarachter staat de kleinere knechtenwoning. En jawel, zien we daar de mini-uitvoering van een watertoren? Ja natuurlijk, een waterleiding was er niet op het erf waar boer De Winter tientallen jaren zijn bedrijf runde. Pompen moest hij, legt Frans Peeters uit. Hij is de andere Bies- boschgids en mede-oprichter van de stichting. Zuiderklip De mannen laten zien hoe ver de restauratie van de Zwarte Schuur is gevorderd. Voor komend voorjaar mikken zij op een officiële opening. Het wordt de bekroning van hun ja renlange lobby om de Zwarte Schuur van de slopershamer te red den. De strijd begon in 2005 toen Staatsbosbeheer de schuur wilde slopen. Hij stond in de Zuiderklip, het project dat ruimte moest maken voor de rivier. Staatsbosbeheer had geen zin in de onderhoudskosten. Peeters: „Hier in het varende ge deelte van de Biesbosch zoals wij dat noemen, stonden vijftig boerde rijen. Dankzij de slopershand van Staatsbosbeheer staan er nog twee." De schuur is geen monument was het argument van Staatsbosbeheer. De gemeente Drimmelen moest een sloopvergunning afgeven. Tot twee keer toe werd die geweigerd. Dankzij de inzet van het groepje na- tuurvrijwilligers, gesteund door fa natieke leden van de monumenten commissie. Hoezo de schuur geen monument? Zij maakt deel uit van een geheel van drie gebouwen, je moet het zien als één agrarisch complex. „Het geheel is van grote cultuurhistorische waarde." En met de komst van van disc- trictshoofd Masha Brouwer gaf Staatbosbeheer definitief haar sloopplannen op. Peeters: „Zij zag hoe enthousiast wij als vrijwilligers waren begonnen aan het opknap pen van de schuur. 'Waarom zou je al die gedreven mensen dwarsbo men?', vond zij. Bovendien stond de schuur al op een terp. Het water zou er nooit komen." Brouwer las afgelopen december het kerstverhaal tijdens een viering in de Zwarte Schuur. Twee boten met elk vijftig man legden aan voor een kerstviering tussen het hooi. „We waren meteen uitverkocht",ver telt Janssen trots. Is het de magie van water, riet, een eiland? Is dat wat je voelt als je loopt op het zandpad waarover de boer zijn bieten, aardappelen en graan moest lossen. „Daar sliep de knecht", wij zen we naar het huisje achter de boerderij. De tred wordt lichter. Eer bied voor de historie. „Daar verderop werd de slotscène van de film Zwart boek, met Carice van Houten opgeno men", zet Peeters ons weer met beide benen op de grond. Kerkuil Als we binnenstappen door de hoge deuren waar ooit de landbouwma chines doorheen denderden, valt het op hoe licht het binnen is. „Toen wij in 2012 als verse stichting de schuur van Staatsbosbeheer overnamen, schonk die ons een nieuw dak", ver tellen de mannen. We staan in een immense ruimte. Tussen de balken hangt de broedkast van een kerkuil. Daar werd de slotscène van 'Zwartboek' opgenomen „Daaronder in de het hooi zitten veel muizen, vandaar", zegt Pee ters. „En dat weet de vos ook." Bui ten op het wandelpad wijst hij op een hoopje drollen 'van de vos'. En op een kapotgevreten boomstam: de sporen van een bever. Educatieve programma's wil de stichting verzorgen. Over de land bouwwerktuigen die in de schuur hangen. De kafmolen, die het kaf van het koren scheidde. De stal waar de (werk)paarden uitrustten en de haken waar de staart van de koeien aan werd vastgezet als er ge molken werd. „Hierboven maken we een zolder", vertelt Peeters over de werklust van de vrijwilligers. De stichting draait op sponsors en giften van bezoekers. Per jaar komen er zeker dertig groepen aan wal. Kanovaarders, natuurvrien den, soms bruiloftgangers, maar gefeest wordt er niet. „Beginnen we niet aan", vertelt Janssen. Opge wonden vallen de kinderen van jeugdnatuurgroep de Spoorzoekers binnen. Zij komen wilgen knotten. zaterdag 14 januari 2017 Magie van de Zwarte Schuur 4 De Zwarte Schuur (rechts) is onderdeel van een agrarisch complex met grote cultuurhistO' rische waarde. Marja Klein Obbink Biesbosch Op de bovenste foto Frans Peeters (links) en Willy Janssen, voor de werktuigen die aan de wand hangen. Buiten is, tussen het riet, jeugdnatuurgroep de Spoorzoekers aan het werk. FOTO'S JAN STADS/PIX4PR0FS - Frans Peeters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 162