Ruim31.000euro aan vuurwerkschade ÊMM Koninklijke kus nog wat onwennig M 7 VIER ORGANISATIES SLAAN HANDEN INEEN Verwerving zaak van lange adem Rond De Burght in Oostburg komt een 'zorgwijkje' met tweeëntwintig 'zorggeschikte' woningen. Vier partijen gaan daarvoor samenwerken. zv OOSTBURG De realisatie van de zorgwijk in het Oost- burgse Ledelkwartier ver loopt niet zonder slag of stoot. Dat komt onder meer doordat de gemeente Sluis negentien particuliere wo ningen moet verwerven - elf daarvan zijn overigens in middels verworven. Om de huizen te kunnen kopen, is op het gebied de 'wet voor keursrecht' van toepassing. Daarmee worden huiseigena ren verplicht hun woning eerst aan de gemeente aan te bieden. Die krijgt dan de kans het huis tegen een marktcon forme prijs aan te kopen. De manier waarop het ge meentebestuur de zaak aan vankelijk aanpakte, hielp niet erg mee. In 2011 liet Sluis al weten van plan te zijn de 'wet voorkeursrecht' op de wonin gen toe te willen passen. Er was veel verzet, en een jaar la ter trok het gemeentebestuur, wegens gebrek aan concrete plannen, de ideeën weer in. Achter de schermen werd wel verder gewerkt aan de plan nen, en begin vorig jaar werd de 'wet voorkeursrecht' op nieuw van stal gehaald. Be woners zijn nog steeds niet allemaal positief, lieten ze de gemeente Sluis al weten. Ze willen helemaal niet weg, en sommigen hebben onlangs fors geïnvesteerd in hun huis. Daar hebben ze vaak niet al leen geld, maar ook veel tijd en energie in gestoken. Ande ren zijn juist blij een 'zekere koper' voor hun woning te hebben. Bovendien zeggen ze dat Sluis prettiger met hen omgaat dan vijfjaar geleden. „Er wordt veel minder druk op ons gezet." De drie Zeeuws-Vlaamse gemeen ten hebben opgeteld 31.145 euro aan vuurwerkschade geleden rondom de jaarwisseling. Terneuzen heeft de grootste schadepost. Daar werd door vuurwerk voor 19.643 euro aan beschadigingen aangericht aan met name vuilnisbakken. In totaal werden er 28 bakken op geblazen in Terneuzen en omlig gende dorpen. Omdat Terneuzen veel vuilnisbakken preventief weg haalt, gingen vandalen ook los op verkeersborden en lichtmasten. De schade valt voor Terneuzen dui zend euro hoger uit dan vorig jaar. De gemeente Sluis moet vijftien vuilnisbakken vervangen als gevolg van vuurwerkschade. Per vuilnis bak een schadepost van zeshonderd euro. Vorig jaar brandden er vijf vuilnisbakken uit. De gemeente Hulst meldt een schadepost van 2500 euro. Vijf vuil nisbakken werden beschadigd door vuurwerk. Vervanging en reparatie kost de gemeente 2500 euro. Vorig jaar had Hulst vierduizend euro schade. Toen werden, behalve ze ven afvalbakken, ook een bushokje en een oranje inzamelcontainer voor plastic vernield door knal vuurwerk. Jarenlang was het een begrip in de streek: het Schuurfeest in Aarden burg. Carnavalsclub De Nachtuuln besloot het evenement dit jaar nieuw leven in te blazen. Op een nieuwe locatie: de lokale gymzaal. Tijdens de 'Doldwazejeugdprin senmiddag' waren er alvast carna valsverkiezingen. Prinses Lotte en Prins Mitchel werden gekozen en moesten eraan geloven: er werd een kus verwacht. Die kwam er - zij het wat onwennig. Yerm Scherbeijn werd gekozen tot jeugdnar - een nieuwigheid. Het 'echte' Schuurfeest vond gis teravond plaats. Er kwamen enkele honderden mensen op af. woningen. Daar vindt zoge naamde 'extramurale thuiszorg' plaats. „Mensen wonen er zelf standig, waardoor ze bijvoorbeeld recht hebben op huurtoeslag", verklaart Marcel de Paauw, be leidsmedewerker bij de gemeente Sluis. „Maar ze kunnen wel op al lerlei manieren zorg krijgen, af- Mensen wonen er zelfstandig, en krijgen hulp naar behoefte hankelijk van waar ze behoefte aan hebben." De woningen worden zo gebouwd, dat ze ge schikt zijn voor het verlenen van zorg. „Denk aan een ruime badkamer, zodat er plek is om daar iemand te helpen." Op die manier kunnen mensen zo lang als mogelijk zelfstandig blijven wonen. Die manier van werken sluit overigens aan bij de zorgver lening in het nabije appartemen tencomplex De Burght, aan het Ledelplein, en het naastgelegen complex Het Lam, waar van ori gine 'aanleunwoningen' werden gerealiseerd. Daar werkt War- mande al op die manier. Wel nieuw is de betrokkenheid van Zeeuwse Gronden, dat hulp biedt aan mensen met pyschische pro blemen. Die wil in de wijk cliën ten zelfstandig, maar begeleid, la ten wonen. Een planning is lastig te geven, zegt De Paauw. Dat komt vooral doordat de huizen die er nu staan, particulier bezit zijn. Ze moeten door de gemeente Sluis één voor één verworven worden. „Dat doen we zorgvuldig, en dus niet overhaast", geeft De Paauw aan. Daarna kan het wel snel gaan. „We gaan ervan uit alles in één keer te slopen, en daarna het hele project ook in één keer uit te voeren." aankoop van de negentien huidige woningen in het gebied. Met het tekenen van een samenwerkings overeenkomst, afgelopen maand, worden de plannen wel een stuk concreter. Negentien huizen maken plaats voor tweeëntwintig nieuwe, zorgge- schikte Ze zitten al een poosje in het vat, de plannen voor de 'zorgwijk' aan de Van Houtestraat en de Callenfelsstraat in het Oostburgse Ledelkwartier. Niet voor niets te kenden de betrokken partijen - ge meente Sluis, wooncorporatie Woongoed en zorginstellingen Warmande en Zeeuwse Gronden - eerder al een intentieovereen komst, en is de ge meente Sluis volop be zig met de zaterdag 14 januari 2017 Nieuwe zorgwijk in hartje Oostburg Sheila van Doorsselaer Terneuzen De 'Doldwazejeugdprinsenmiddag'. foto peter nicolai Cees van Kampen Aardenburg - Marcel de Paauw, gemeente Sluis De woningen in de Van Houte straat en Callenfelsstraat zijn verouderd. Dat maakt de koop ervan door de gemeente Sluis wat minder moei lijk. FOTO PETER NICOLAI Martijn de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 155