Pake Sake wordt poppodium Clubs voeren onderhoud zelf uit IJsclubs bloeien op met de kou in aantocht 7 Het is geen piezelstraaltje water dat uit de slang komt, toch is zo'n twaalf uur nodig om de ijsbaan van de ijsvereniging Krabbendijke onder water te zetten. Het is een baan van 70 bij 40 meter", legt vrij williger en oud voorzitter Jan Witsel uit. „En er zit bovendien wat afschot in." Toen de weers voorspellingen aangaven dat er een paar dagen vorst aan zat te ko men zijn de vrijwilligers actief ge worden. „Een voorwaarde van de ge meente om de ijsbaan te mogen vullen is dat er minimaal vier da gen min vier of kouder wordt voorspeld", vertelt Witsel. „En dan krijgen we toestemming." De ijs baan wordt gemaakt op een par keerterrein bij de sportvelden. Gisterochtend kwam de toestem ming en gistermiddag is het draai boek uit de kast gehaald. „Er liggen rioolputten in die we moeten af sluiten, We moeten palen zetten en alle omwonenden zijn geïnfor meerd." De vereniging in Krab bendijke is zeker niet de enige club die is ontwaakt bij het zien van de weerpluimen. In Goes en Tholen-stad is gisteren ook water op de baan gespoten. „Als we drie nachten achter elkaar een graad of zes a zeven vorst hebben, moeten we erop kunnen", denkt voorzitter Jan Slabbekoorn van de stichting STAD in Tholen. Dat zou voor het eerst zijn sinds de aanleg van de baan in 2012. Vorig jaar zag het er ook goed uit, maar toen werd het ijs kapot gemaakt door vandalen. „Daarom komt er dit jaar een af zetting en gaan we wat extra rond jes lopen." Als het echt hard gaat vriezen, zal STAD ook het schaat sen op de Veste weer in goede ba nen leiden. „Maar daarvoor moe ten we bijna een Elfstedentocht- winter hebben", grapt Slabbe koorn. In 's-Heer Abtskerke, Sint-An- naland, Kruiningen en Kapelle waren ze er vroeger bij. Daar staat de baan al een tijdje onder water. „Zo kan het water alvast de tempe ratuur van de omgeving aanne men", zegt Adrie Dek van IJsclub de Schelde in Kruiningen. „Op die manier vriest de baan sneller dicht Vorst zal toch echt uit de lucht moeten komen dan wanneer we er nu pas relatief warm water op zouden spuiten." De meeste voorzitters van clubs met opgespoten ijsbanen zijn best optimistisch over de kans op schaatsbaar ijs. Pierre Kruizinga van ijsclub De Zwarte Weel uit Kapelle niet. Hij vreest dat de afgegeven vorstperi ode te kort is en niet streng genoeg om tot de benodigde ijsdikte van zes centimeter te komen. „Ik heb zo mijn twijfels als ik de weers voorspellingen zo zie", zegt hij. „Vorst zal toch echt uit de lucht moeten komen en niet uit de radio of televisie." Ook voor alle clubs die schaat sen op open water zit baantjes ve gen er voorlopig niet in. Daarvoor is de voorspelde vorst niet streng genoeg. Reza Geleedst (40) uit Heinkens- zand wordt één van de nieuwe ei genaren. Samen met Mare Lange- beke en de huidige eigenaren van Pake Sake, Mike Frijlink en Patrick Meeuwse gaat hij Podium 0113 run nen. De mannen zijn geen onbe kenden van elkaar. Geleedst werkte het afgelopen jaar al bij Pake Sake. Hij was daar verantwoordelijk voor de programmering van de disco theek. „Er werd af en toe al gespro ken over wat er nog meer mogelijk was. Deze stap zetten we nu alle maal vanuit onze passie voor mu ziek." Geleedst wordt ook in het nieuwe poppodium verantwoorde lijk voor de artiesten en acts die op treden. De programmering wordt volgens hem heel divers maar bo venal laagdrempelig. „We willen dat iedereen zich thuis gaat voelen in ons poppodium." Elke week een ander soort feest is het streven. „We denken echt dat er in onze regio behoefte is aan diver siteit in het muzikale aanbod", al dus de toekomstig programmeur. „Dat is ook een beetje het uitgaan anno 2017." Technofeesten Daarnaast wil Podium 0113 het uit gaanspubliek in Goes ook iets bie den dat er nog niet is. Geleedst: „Technofeesten bijvoorbeeld, dat heb je nu nog niet in Goes. Met Po dium 0113 willen we dat soort gaten gaan opvullen." Daarnaast moet het poppodium ook een plek worden waar Zeeuws talent zich kan ontwikkelen. En volgens Geleedst moeten we dan niet alleen denken aan muzikaal ta lent. Ook organisatorische talenten zijn welkom. Eind november lieten de huidige eigenaren van Pake Sake weten de deuren van hun discotheek te slui ten. Na tien jaar vinden de twee het mooi geweest en zien ze geen per soonlijke uitdaging meer in het runnen van Pake Sake. In het weekend van 3 en 4 fe bruari krijgen mensen nog één keer de kans op los te gaan in de uit gaansgelegenheid. Dan is er een af- scheidsweekend en is Pake Sake voor het laatst open als discotheek. Na een verbouwing van een maand gaat Podium 0113 open. Er wordt een nieuwe sportstich ting opgericht waarin de vereni gingen gaan samenwerken. Deze wordt verantwoordelijk voor de genoemde zaken. Op verzoek van de Thoolse Voet bal Federatie (TVF) komt er ove rigens wel een zogeheten 'warme overdracht'. Dat wil zeg gen dat de gemeente de nieuwe stichting in de eerste jaren zal begeleiden, met name op tech nisch gebied. Aan de privatisering wordt door de gemeente een bezuini ging gekoppeld. Clubs zullen ten De gemeente begeleidt de nieuwe stichting de eerste jaren, met name op technisch gebied opzichte van nu 50.000 euro moeten gaan besparen op het onderhoud, onder meer door het inzetten van vrijwilligers. Uit eindelijk moet ook het minder inzetten van ambtenaren de ge meente enkele tienduizenden euro's opleveren. De totale be sparing komt uit op 71.000 euro. De clubs krijgen straks nog 130.000 euro per jaar om hun ac commodaties op orde te houden. Aanvankelijk wilde de gemeente een ton per jaar bezuinigen, maar dat bleek een te forse op gave voor de verenigingen. Het onderhoud wordt nu, in vergelij king met omliggende gemeen ten, al relatief goedkoop uitge voerd. Niet voor het eerst Overigens zijn de sportvereni gingen er de afgelopen jaren fi nancieel al flink bij ingeschoten. Zo ging de huur van de velden met gemiddeld twee procent per jaar omhoog en is de gemeente lijke subsidie in vier jaar tijd met liefst dertig procent verlaagd. Burgemeester en wethouders willen met de acht verenigingen een overeenkomst voor tien jaar afsluiten. Het is niet voor het eerst dat sportverenigingen in de gemeente Tholen zelf verant woordelijk worden gemaakt voor hun accommodaties. De tennisclubs hadden eerder al de primeur. De gemeenteraad moet nog akkoord gaan met het voorstel betreffende de korfbal- en voet balverenigingen. zaterdag 14 januari 2017 BE Laat de vorst maar komen Van onze regioredactie Krabbendijke -Pierre Kruizinga, ijsclub De Zwarte Weel uit Kapelle Podium 0113. Zo gaat het nieuwe poppodium in Goes heten. Begin maart opent de uit gaansgelegenheid haar deuren in het pand waar tot begin fe bruari discotheek Pake Sake zit. De nadruk komt te liggen op mu ziek, maar er is volgens de nieuwe eigenaren ook ruimte voor andere evenementen. Daisy Schalkens Goes De korfbal- en voetbalvereni gingen in de gemeente Tho len worden binnenkort zelf verantwoordelijk voor het be heren, onderhouden en reno veren van hun accommoda ties. De gemeente denkt daar 71.000 euro per jaar mee te kunnen besparen. Rob Paardekam Tholen ICIub^ebnui Bestuursleden van de ijsbaan Krabbendijke zetten de baan onder water, fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 142