13 Het is net als met onze strijd rond het WK in'78: je hebt het gelijk aan je zijde, maar je krijgt het niet De koffiestop zit erop voor het clubje toerfietsers in restaurant Het Rechthuis in Muiderberg. De zes mannen en vrouwen trekken de thermoshirts en dikke winter jassen nog eens recht en sjorren aan hun mutsen en handschoenen. Freek de Jonge aanschouwt het ta fereel een tafel verderop en infor meert: „En? Is het koud daarbo ven?" De rest van het gesprek is de toon van de conferencier (72) veelal ernstig. Over zijn vrouw Hella, Do nald Trump, de stemming in Ne derland, collega's, zijn overleden zoon en kleindochter, Ajax en het aardbevingsgebied in Groningen. GRONINGEN „Ik ben geboren naast de kerk in Westernieland, waar mijn vader dominee was. Daar begin ik maan dag met een rondgang door de pro vincie Groningen, om aandacht te vragen voor de gevolgen van de gaswinning. Elke dag een ander dorp en op vrijdag een slotmani festatie in de Oosterpoort in Gro ningen. De aandacht is noodzake lijk, want het is een schandaal dat we wel met het hele land geprofi teerd hebben van het gas, maar nu niet onze verantwoordelijkheid nemen. We kijken met grote ogen naar Aleppo, maar realiseren ons niet dat we in eigen land hetzelfde laten gebeuren. Er gaan talloze mo numenten tegen de vlakte. We moeten toch over op andere brand stoffen, laten we nu een plan op stellen hoe we dat bereiken en Gro ningen daar ook mee helpen. Ver gelijk het met het Deltaplan voor Zeeland, daar was wel een enorme solidariteit in het land na de Wa tersnoodramp. Maar daar stonden honderden doden tegenover." HELLA „Vorig jaar kreeg Hella ernstige hartklachten. Ik ga er niet tot in de tail op in, maar ze heeft een jaar lang medicijnen en dat is lastig. Het gaat niet goed, maar ik moet proberen me geen zorgen te ma ken. Daar is ze niet mee geholpen. Ik moet juist een grote kracht uit stralen. Dat lukt aardig. We zijn ook wel wat gewend." GRONINGEN (2) „Tot voor kort had ik de houding die bijna iedereen heeft die niet uit het aardbevingsgebied komt: het zal mijn tijd wel duren, ik heb er geen last van. Totdat ik in de voor bereiding op mijn verkiezingscon ference De Stemming in het Gro ningse dorpje Godlinze kwam, de schade zag en bewoners sprak die me zeiden: 'We zitten gevangen in een onveilige gevangenis'. Eigenlijk is het een wonder dat de zaak nog niet geradicaliseerd is. Dat vond ik ook toen Bram Ver meulen en ik in 1978 te hoop liepen tegen de deelname van Oranje aan het WK voetbal in Argentinië, dat was vergelijkbaar: je hebt het gelijk aan je zijde, maar je krijgt het niet. En er gebeurt niets. In Groningen worden de mondige mensen snel geholpen zodat zij niet meer van zich laten horen en de rest kan de rambam krijgen. Groningers zijn gezagsgetrouw en kunnen zich niet makkelijk groeperen. Daarom moeten we ze helpen." ACTIEVOERDER „Ik zag mezelf in '78 niet als actie voerder en nu ook niet. Ik ben be trokken. En ik kan er in mijn voor stellingen iets over roepen, maar dat is schijnbetrokkenheid. Daar kom ik in dit geval niet mee weg. Met mijn positie en status kan ik iets meer dan een ander en dat moet ik soms inzetten." COLLEGA'S „Daar begin ik niet meer aan, ik spreek me over niemand uit. Daar heb ik in het verleden zo veel pro blemen mee gekregen, dan werd ik in de media weer tegen Youp van 't Hek uitgespeeld. Dat wil ik niet meer. Ik informeerde ooit bij Harry Mulisch of hij een goede leestip voor me had. Toen antwoordde hij: 'Ik ben geen lezer, ik ben een schrijver'. Zo moet je dat in mijn geval ook zien." VERTROUWEN „Ik ben als domineeszoon grootge bracht met een rotsvast vertrou wen in de wereld en daar is niet zo gek veel in veranderd. Vertrouwen komt neer op de vraag: mag ik er zijn? Als het antwoord ja is, dan zit je goed. Ik zeg ook in mijn voorstel ling: ieder mens heeft recht op ver trouwen. Ik heb dat zo in mijn we zen zitten, ik ben ook niet zo mak kelijk uit balans te brengen. Maar als je joodse ouders, zoals in Heila's geval, te horen hebben gekregen 'je mag er niet zijn' en met zelfs de consequentie 'we gaan je oppakken en vergassen', probeer dan maar eens je kind vertrouwen te geven. Dat is ook de kern van de proble matiek waar we in Nederland nu in zitten. Er is een heel grote bewe ging die over een complete bevol kingsgroep zegt: je mag er niet zijn. Wat betekent dat dan voor die mensen? Dat kun je vijfjaar zeggen, dat kun je tien jaar zeggen, maar daar komt natuurlijk een keer een reactie op. Als we daarop aan willen sturen dan zijn we goed bezig, als we met elkaar willen samenleven zullen we toch een andere weg moeten inslaan." VOETBAL „Ik spreek zo veel mensen bij Ajax die het helemaal niet erg vinden als Feyenoord dit jaar kampioen wordt en dat heb ik zelf ook. Het zou goed zijn voor het Nederlandse voetbal, geweldig voor een grote club als Feyenoord en ook niet slecht voor Ajax. Het houdt ons scherp. Ik spreek hier niet voor de hardcorefans, maar heel veel Aja- cieden zouden het hartstikke leuk vinden voor Feyenoord. Juist voor die club wel. Bij PSV ligt dat an ders, dat vinden ze echt helemaal niets." GELOOF „Mijn antwoord op de vraag of God bestaat is: ja en nee. Wij mensen zijn van ja óf nee, vanaf de zonde val is alles goed of slecht. Maar het paradijs is het geheel. Dat kunnen wij niet meer zien, dat hebben wij verlaten. In het nee zit het ja en in het ja zit het nee. De Heer heeft ge geven en de Heer heeft genomen. Ook in ons geval. Wij verloren onze zoon na drie maanden, een paar jaar geleden onze kleindoch ter. Door daar over na te denken, die gebeurtenis te doorvoelen, be denk je: ik verlies mijn kind, maar ik win aan diepte, aan gezag, aan inzicht. Dat is dus de eenheid van geven en nemen. Dat is heel theo logisch, maar zo vat ik dat op. Het is misschien gek om uit mijn mond te horen, maar die drama's hebben me nederig gemaakt: de krachten die boven je uitstijgen en bepalen dat jij je leven niet kunt leiden op wijze die je zelf wilt. Dan kun je lamgeslagen in de koplam pen kijken, of je inzetten. Als do mineeszoon is mij ook geleerd dat je er ook voor de ander bent in zulke rampspoed. Dat je een troos tende, bemoedigende taak hebt als je die op kunt brengen. En ik voel dat ik dat kan." TRUMP „Als kind van de oorlog ben ik al tijd gebiologeerd geweest door de vraag: hoe heeft het kunnen ge beuren in Duitsland, welke krach ten hebben ervoor gezorgd dat juist die figuur naar voren kwam. Het is de geloofwaardigheid van de heer sende macht, van de status quo, die zodanig is afgenomen dat een steeds grotere groep zich daarvan afkeert. Ik vergelijk wat in Amerika ge beurt met de Duitse tendens in de jaren 30. Men kiest voor een soort eenheid, nationalisme, een zonde bok, het uitschakelen van groepen mensen die de identiteit van de ware Amerikaan bedreigen. In die zin is het volkomen vergelijkbaar. Al is Trump op zijn manier ook weer uniek, want het is één man. Dat is zo wonderlijk." COLLEGA'S (2) „Toen Youps hartklachten zich openbaarden, heb ik hem gebeld om hem sterkte te wensen. Na tuurlijk ja. Het was rond die tijd dat Hella ook klachten had en ik her kende de onzekerheid. Die onder zoeksperiode, waarin de artsen niet precies weten wat je mankeert, die is fnuikend." Groningen ondergaat zelfde lot als Aleppo' Jeroen Schmale

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13