M 'Afstoten Omnium is een slecht idee' IJsverenigingen van Schouwen-Duiveland bereiden zich voor op ijspret 7 De schaatsen staan klaar, de koek-en- zopie-tenten zijn uitgebezemd en de banen staan onder water. Nu wachten de ijsverenigingen van Schouwen- Duiveland nog op goede vorst. Waar andere regio's ja ren zeuren om een ijsbaan, heeft Schou wen-Duiveland er zowat in elke kern één staan. En niet de minste. Het zou alleen fijn zijn als de ei landers er weer eens gebruik van konden maken. Want dat is alweer vier jaar gele den, zegt Martijn den Boer van de ijsvereniging in Zierikzee. „Ze ge ven nu vorst af, maar het is altijd maar weer zien wat we daar in Zeeland van overhouden. Om bij ons te kunnen schaatsen, moet het toch drie of liever nog vier nach ten goed hebben gevroren. We durven er nog niet op te gokken." Toch zijn alle voorbereidingen getroffen. „We hebben de koek- en-zopie-tent uitgebezemd, de le denadministratie op orde gebracht en sinds november staat er water in de baan. Een maand later is de pomp kapotgegaan en toen heb ben we snel een nieuwe gekocht. Je wilt er toch klaar voor zijn." De ijsbaan van Zierikzee staat achter het ziekenhuis, die van Schuddebeurs staat midden in de bossen. In de zomer grazen er koeien. „Een prachtige baan", al zegt Ton de Vlieger van de ijsver- eniging het zelf. „We trekken dan ook altijd liefhebbers van het hele eiland. Het zou mooi zijn als we dit jaar weer open kunnen. Alles ligt klaar. Alleen staat er nog niet voldoende water op de baan. Dat beperken we omdat het anders toch maar wegzakt in de zomer. Maar zodra het begint te vriezen, komt de brandweer de baan vol spuiten met water." In Renesse hoeft dat al niet meer. Daar staat de baan al vol wa ter. „Alle vergunningen zijn bin nen, de koek-en-zopie-tent is schoon, de veegplanning is af en we weten precies wie op welke da gen achter de kassa kan zitten", vertelt Leo Hart van de vereniging daar. „Maar ja, dan moet het wel gaan vriezen." Renesse is een fanatiek schaats- dorp. De laatste keer dat de ijzers ledereen is lid. Ook de mensen die niet schaatsen. Zo doen wij dat op dit dorp er uit het vet konden is weliswaar vier jaar geleden, maar toen ston den er ook gelijk honderden men sen op de baan. „Scholen kwamen schaatsen in plaats van gym en de strao is hier op het ijs gevierd", herinnert Hart zich. De baan ligt dan ook prachtig, verscholen tus sen de bomen bij Slot Moermond. „Beschut tegen de wind. Eigenlijk perfect. Maar de baan is de laatste jaren alleen maar gebruikt om op te paintballen. Doodzonde." Dan hebben ze het in Nieuwer kerk beter bekeken. De baan daar, gelegen langs de N59, heeft niet veel nodig om goed te bevriezen, vertelt Sam Flikweert van de plaatselijke ijsvereniging. „We hebben deze baan tien jaar gele den laten aanleggen en sindsdien is er al zes winters op geschaatst. Dit zou de zevende winter al zijn. De wind hoeft maar een beetje gunstig te staan of we kunnen gaan." En dat doen ze in Nieuwerkerk dan ook massaal. Bij de ijsvereni ging staan vijfhonderd leden inge schreven. Maar omdat dat ook ge zinnen zijn, komt het feitelijk neer op een man of duizend, schat Flik weert. „Iedereen draagt de vereni ging een warm toe omdat wij ons zo hebben ingespannen om de baan voor elkaar te krijgen. Dus is iedereen lid. Ook de mensen die niet schaatsen. En wie niet komt schaatsen, die komt door het jaar heen wel helpen met het onder houd van de baan. Zo doen wij dat hier op het dorp." Dat schrijft de directie in een brief aan de gemeenteraad, die deze week tijdens de commissievergade ring door de kersverse commercieel manager Bart van den Heuvel werd toegelicht. De gemeente is enig aandeelhou der van Omnium en wil de ko mende maanden onderzoeken of het een overheidsbedrijf moet blij ven of dat het (deels) zal worden geprivatiseerd. Daarbij wordt vooral gekeken naar afstoten. Het onderzoek kost 35.000 euro. Hoewel Omnium langzaam uit het dal omhoog klimt (dat wil zeg gen: er wordt minder verlies gele den), is en blijft de financiële situ atie zeer zorgelijk. Een verhoging van de subsidie is onontbeerlijk, onder de huidige omstandigheden is geen sluitende begroting moge lijk en bovendien moet de gemeen telijke garantstelling van 750.000 euro niet alleen aangesproken wor den, maar zal die ook nog ontoerei kend zijn. Het Tropische Bos, dat (nog) niet aan de verwachtingen voldoet, is voor een groot deel de oorzaak van dat sombere beeld. Toch is privatiseren geen goed idee, betoogde Van den Heuvel. Volgens de commercieel manager is de wens weliswaar begrijpelijk, maar zal dat geen oplossing zijn voor de problemen. „Een onder zoek naar uitbesteding van de ho reca heeft al aangetoond dat dat niets oplevert." Risico's Afstoten brengt risico's met zich mee, aldus Van den Heuvel. „Een marktpartij wil hoe dan ook winst maken, door te snijden in de kosten of het verhogen van de prijzen. Dienstverlening, beheer en onder houd zullen verslechteren en er zal gekort worden op personeel." Hij verwees naar een rapport van Sy- narchis, waarin staat dat de be drijfsvoering bij Omnium mo menteel 'efficiënt' is. De directie pleit er dan ook voor om de huidige Privatiseren zal geen oplossing zijn voor de financiële problemen situatie te verbeteren. „Er zal hoe dan ook een oplossing moeten ko men voor de rente- en financie ringslasten", hield Van den Heuvel de raadscommissie voor. De raadsfracties bleken verdeeld over het voorstel. SP'er Floor van Lamoen vroeg zich af hoe het kan dat het onderbrengen van het Bos in een aparte BV nu wel een optie is, waar dat voorheen onmogelijk werd genoemd. Wethouder Derk Alssema zei dat als het op afstand zetten van Om nium niet haalbaar blijkt, zal wor den gekeken naar een toekomstbe- stendige voortzetting van de hui dige situatie. Maar een 'worst case scenario', waarbij het Omnium niet meer aan haar verplichtingen zou kunnen voldoen, zal de gemeente volgens hem 'koste wat kost' voor komen. zaterdag 14 januari 2017 3D De schaatsen gaan bijna uit het vet Wendy Wagenmakers Martijn den Boer van de ijsvereniging in Zierikzee ziet de baan achter zich graag bevriezen, foto dirk jan gjeltema - Sam Flikweert, Nieuwerkerk Directie en medewerkers van Omnium in Goes zijn 'verrast en teleurgesteld' dat burgemeester en wethouders willen onderzoe ken of het sport- en recreatie centrum deels of geheel kan worden afgestoten. Luc Oggel Goes - Bart van den Heuvel, commercieel directeur Omnium

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 130