Natuurlijk evenwicht Raad Vlissingen ergert zich aan gedrag HZ Wind op België duurder Winterhanden 2 Het onbekende meisje op de foto van het Watersnoodmuseum is getraceerd: het is Dientje Kramer uit Zierikzee. WATERSNOODMEISJE IS TERECHTA Commentaar De vos rukt op in Zeeland. Daarover zijn vriend en vijand het eens, maar over de vraag of dit een probleem is lopen de me ningen ver uiteen. In zijn grotendeels door mensenhand gemaakte land wil de Ne derlander de natuur naar zijn hand zetten. In Nederland wordt na tuur aangelegd, net als wegen, woonwijken en industrieterreinen. In die op de tekentafel ontworpen natuurgebieden zijn alleen ons welgevallige dieren welkom. Desnoods halen we ze van ver om onze natuur nog meer op echte natuur te laten lijken. De mens heeft daarbij een grote voorkeur voor aaibare vegetariërs. Wild, maar ongevaarlijk en vooral niet bloeddorstig. Duitse bevers in de Biesbosch, Schotse Hooglanders op slikken, Poolse konikpaarden in de Oostvaardersplassen en tot in de jaren negentig zetten jagers fa zanten uit die ze vervolgens gingen bejagen. Voor trekganzen richt ten we weilanden in als wegrestaurants. Met als gevolg dat de gans er niet over piekert in de lente huiswaarts naar Siberië te keren. En dan komt daar ineens, zonder uitnodiging, de vos binnenwan delen. De wildbeheereenheden slaan alarm. Ze willen met licht bakken Reinaert bejagen, want de vos is te sluw om zich overdag te laten verschalken. De argumenten van de jagers lijken deels valide (vossen bedreigen beschermde weidevogels in de dure aangelegde natuurgebieden). Maar als ze klagen dat ze geen fazanten of patrij zen meer kunnen schieten komt het eigenbelang aan de opper vlakte. De vos als spelbederver. De mens zal ook voor de vos bepalen in welke mate hij welkom is. Met herstel van het natuurlijk evenwicht heeft dat niets te maken, maar wel met vinden van een balans tussen de belangen van men sen. Dat alle betrokkenen hiervoor een werkgroep hebben opge richt is niet meer dan natuurlijk. In ontworpen natuurgebieden zijn alleen ons welgevallige dieren welkom De LPV kaartte deze kwestie aan, maar de hele Vlissingse gemeente raad is geïrriteerd over de berichten dat HZ de afdeling bouwkunde en technische opleidingen naar Mid delburg brengt. Tijdelijk, zegt de HZ, maar wat betekent dat voor de HZ in Vlissin gen op de langere termijn; komt er leegstand of verplaatst de HZ wel licht ook opleidingen naar Vlissin gen?, vroeg de LPV aan onderwijs wethouder Josephine Elliott. Die had daar nog geen antwoorden op. Het college overlegde gisteren met de HZ. De ergernis van de gemeen teraad gold met name het uitblijven van informatie vanuit het college en gedane toezeggingen uit het ver leden. Het college moet nog eens op een rijtje zetten wat het de ge meenteraad in de afgelopen jaren HZ zou een deel van de opleidingen willen overhevelen naar Middelburg allemaal heeft verteld over de vesti ging in Vlissingen, vond Marin de Zwarte (CDA). Het college beloofde volgende week met verklaringen te komen over de bewegingen van de hoge school. ALMANAK Ze heeft het lang kunnen uit stellen, maar nu was de Hul- sterse er dan toch koud aan: winterhanden. Haar bijslaap is nogal voor vei ligheid en hij had voor haar al een afspraak gemaakt bij de ga rage. 's Ochtends vroeg, nog voor ze naar kantoor zou ver trekken. Op dat vroege uur is ze al nooit op haar best en ze trof in de garage ook nog eens een iets te vrolijke monteur. „Win terhanden! Nou, dat wordt krik ken, mevrouw!" Nog niet helemaal scherp, floepte ze eruit: „Mag ik ook ge woon betalen?" SP, D66 hekelen rol Bergmann Concordia zoekt leden Offshorebedrijf in douanekantoor ZIERIKZEE Schaatsen gaan uit het vet „Ik heb mijn dochter de foto laten zien en ze zei: 'dat ben ik'. Maar dat kan niet, dat ben ik zélf op die foto", zegt de 76-jarige Dientje Kramer, nu woonachtig in Lelystad. „Al heb ik mezelf wel even moeten toespre ken om mij daarvan te overtuigen; dat ik daar op die doos zit. Ik kan me die situatie absoluut niet meer her inneren. Dat is helemaal weg. Maar dat rieten koffertje dat daar achter mij staat, was ons reiskoffertje. Dus het is écht zo!" De Dientje op de foto is 12,5 jaar. Ze wacht die februaridag in 1953 op de Nieuwe Haven in Zierikzee op de boot van het Rode Kruis naar Rotterdam. Waar haar één jaar ou dere broer Cornelis en moeder op dat moment zijn, 'geen flauw idee'. „In de buurt, dat kan niet anders, want we zijn met z'n allen geëvacu eerd." Vader uitgezonderd. Hij voer op de grote vaart. Zijn schip lag vanwege de zware storm geankerd voor de Walcherse kust en hij werd enkele dagen later tot zijn grote op luchting herenigd met zijn ge zin. „Vanuit Rotterdam zijn we naar Austerlitz gebracht, waar we konden logeren bij een kennis van mijn vader. Die mensen dachten dat het voor eventjes zou zijn. Maar dat werd van lieverlee toch wel een beetje krap met al die extra slapers. We zijn naar Zeist gegaan, naar een heel groot huis met nog meer eva cués uit Zierikzee, Oude-Tonge en Middelharnis. Ik geloof dat we on geveer een jaar zijn weggeweest. Toen mochten we weer terug naar ons huis aan de Wevershoek in Zie rikzee. De boerderij van de familie uit Kerkwerve, die tijdelijk in ons huis was ondergebracht, was weer bewoonbaar gemaakt. Ons huis was een soort van geconfisqueerd. Mijn vader had zogezegd geen band met het eiland. Omdat hij voer, kon hij niet aan de dijken werken, dus moesten wij weg. Zo heb ik dat al thans altijd begrepen." Dientje is hevig onder de indruk van de zoektocht die naar haar in gang is gezet naar aanleiding van de Ik liet mijn dochter de foto zien en ze zei: 'dat ben ik'. Dat kan niet, dat ben ik zélf zwart-wit foto, waarop een meisje mistroostig voor zich uit zit te sta ren. Bekend was dat Dominique Berretty de maker was van het sfeerbeeld uit 1953. Een ver zamelaar uit de Randstad kocht de foto jaren geleden, slaagde er niet in te achterhalen met wie hij van doen had en besloot een beroep te doen op het netwerk van het Waters noodmuseum in Ouwerkerk. Di rect nadat de foto dinsdag in de PZC werd gepubliceerd, meldden zich verschillende leeftijdsgenoten die - onafhankelijk van elkaar - Dientje Kramer uit de Wevershoek meenden te herkennen. Ze trouwde met Cor Boot en ver huisde in 1963 naar de Flevopolder, waar haar man ging bouwen aan de Zuiderzeewerken. „Ik vind dit allemaal zo bijzon der! Het heeft ook z'n emotionele Er gaat veel meer subsidie naar de twee nieuwe Belgische windmolenparken op zee dan naar windpark Borssele. Het scheelt twee miljard euro, becijfert VRT Nieuws op basis van een vertrouwe lijke studie van de federale energie autoriteit CREG. De windmolenlocaties Rentel en Norther liggen tegen de zuidkant van Borssele 1 tot en met 4 aan. Rentel wordt gebouwd door een consortium van acht Belgische be drijven. Achter Norther zit Elicio, de Belgische dochter van het Ne derlandse energiebedrijf Eneco, en verder een dochter van het Japanse Mitsubishi. De groene stroom van de Belgi sche windparken kost de consu ment meer. Dat zit in de wijze van aanbesteden. De Belgische over heid verleende tien jaar terug al concessies aan consortia. In Neder land is het windpark Borssele vorig jaar in twee stappen aanbesteed. Dong Energy (Borssele 1 en 2) verraste met een scherpe prijs. Het consortium van Shell, Van Oord, Eneco en Mitsubishi/DGE (Borssele 3 en 4) dook daar ver on der. Het ministerie van Economi sche Zaken hield zo voor het totale windpark 7,4 miljard euro in de knip. zaterdag 14 januari 2017 n Wat moet er met Vlissingen ge beuren als de Hogeschool Zee land (HZ) al de technische oplei dingen uit Vlissingen naar Mid delburg verhuist? Claudia Sondervan Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG De Middelburgse fracties van SP en D66 hebben moties van afkeuring en wantrouwen klaarliggen die ze maandagavond in kunnen dienen aan het einde van de speciale raadsvergadering over de Veiligheidsregio Zeeland. De gemeenteraad praat dan over de rol van bur gemeester Harald Berg mann als lid van het da gelijks bestuur van de VRZ. SP en D66 vinden dat dat bestuur niet mocht zwijgen over de bestuurlijke problemen. THOLEN Muziekvereniging Con cordia uit Tholen is op zoek naar jonge zangers en zangeressen. Het kin derkoor, dat eigenlijk was opgericht als projectkoor voor het kerstconcert, was zo'n succes dat het blijft bestaan. Kinderen van 4 tot 12 jaar zijn wel kom. Opgeven kan via kindermuziek@concor- dia-tholen.nl. De eerste repetitie vindt plaats op dinsdagavond 17 januari om 18.30 uur. Het koor telt al twintig leden. VLISSINGEN In het voormalige dou anekantoor aan de Wes terhavenweg (achter de terminal voor de ferry) neemt het bedrijf Dutch Offshore Contactors bin nenkort zijn intrek. Bouw bedrijf Joziasse heeft het pand verbouwd. Nadat de inrichting klaar is, ver huist het bedrijf - dat onder meer boorplat- forms transporteert en afzinkt - naar Vlissingen. De schaatsen staan in het vet, de koek-en- zopie-tenten zijn uitge bezemd en de banen staan onder water. Nu wachten de ijsverenigin- gen van Schouwen-Dui- veland alleen nog op goede vorst. Liefst een nacht of drie, vier. ZEELAND7 Ik sprak Marcel Modde Zierikzee -Dientje Kramer Frank Balkenende Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 128