DevonitXornwall Pelikaan «799 EUWS 11 We moeten niet naïef zijn over Russische hacks, zeggen deskundigen Nederland zet zich schrap voor Russische hackers. Waar moeten we bang voor zijn? En kunnen wij Moskou wel buiten de deur houden? „De belangrijke landen in Europa zijn natuurlijk Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland", zegt André Gerrits, Ruslandkenner van de universiteit van Leiden. „Maar vergis je niet: Nederland is in Europa een land van middelgroot formaat. Dus dan doe je er wel degelijk toe. En we zijn voor de Russen een zeer belangrijke han delspartner. Als je de mogelijkheden hebt, en die hebben ze, waarom zou je dan niet proberen om invloed uit te oefenen?" Media-ondernemer Derk Sauer, die al bijna de helft van zijn leven in Rusland woont, ziet het heel simpel: „Vladimir Poetin is uit op het uiteen vallen van de Europese Unie, dus elke vorm van destabilisatie komt hem goed uit. Moskou is altijd gespitst ge weest op het beïnvloeden van gebeur tenissen in het buitenland. Dus óók in Nederland, ja. Zeker omdat wij een belangrijke rol spelen in de distributie van gas." „Twee dingen", zegt Sauer. „Cyber- spionage en beïnvloeding van de pu blieke opinie. Vooral dat eerste is iets dat elke grote mogendheid doet. Vol gens Washington zit Poetin achter het hacken van Hillary Clintons ser ver, maar de Amerikaanse NS A had een paar jaar geleden de mails van Angela Merkel gehackt, weet je nog? En dat beïnvloeden, tja, daar is de complete Russische propaganda op gericht. Dat gaat via televisiezenders als Russia Today, maar ook via sociale media zoals Twitter. De boodschap: Rusland is een oase van stabiliteit vergeleken met de puinhopen in Eu ropa. En ze zijn een meester in het verspreiden van samenzwerings theorieën. We hebben dat gezien rond de ramp met MH-t7, toen ze er alles aan deden om het officiële rapport in diskrediet te brengen." Ook Hans van Baaien, Europarle mentariër voor de WD, is ervan overtuigd dat de Russen zich actief mengen in de Europese politiek. Hij noemt een miljoenenlening die een Russi sche bank een paar jaar geleden heeft verstrekt aan het Franse Front Natio nal, de partij van Marine Le Pen. Volgens haar was dat omdat ze in Frankrijk zelf geen geld kon lenen, maar Van Baaien weet wel beter: „Zo koopt Moskou invloed." „Ja", zegt Derk Sauer. „Maar niet al leen voor Rusland. Als hij de nieuwe premier van Nederland wordt, wil iedereen alles van hem weten, óók de Amerikanen en de Chinezen. Dus ze gaan informatie over hem ver- Er is maar één antigif: kom met bewijzen over wat ze aan het doen zijn zamelen, legaal of illegaal. Dat is echt onderdeel van de dagelijkse praktijk." In ieder geval niet door als Europa hetzelfde terug te doen, meent Van Baaien. „Er is maar één antigif: kom met bewijzen over wat ze aan het doen zijn. Maak het openbaar. Ik weet wel dat feiten niet door iedereen meer be langrijk worden gevonden, maar je moet het wel doen. Ik denk ook dat we minder naïef moeten zijn. We denken dat we een open samenleving hebben, waarin we niet bang hoeven te zijn voor deze praktijken. Dat is niet meer zo. Dat hebben we in de VS wel ge zien, dat was echt een wake-upcall." Sauer: „Nee, angst is niet nodig. Nederland en Europa zijn robuust genoeg. Rusland heeft echt veel meer problemen dan Nederland. We moe ten ze alleen geen gelegenheid geven. Als alles open staat, moet je niet gek opkijken als iemand, wie dan ook, daar gebruik van maakt. Dat is wel erg naïef. Mensen moeten zich realiseren dat je door een cyberoorlog veel schade kunt aanrichten." Dat is precies wat Ruslandkenner Gerrits ook vindt. Geen paniek, maar zorg dat je je wapent. „Als politici als Kees van der Staaij en Pieter Omtzigt hun Twitter- of Facebookaccount la ten hacken, dan is dat vrij lichtzinnig. Kom op, zeg." Daar komt nog bij, zegt Gerrits, dat we hier niet erg ontvankelijk zijn voor Russische propaganda. „Zeker niet na wat er met de MH-T7 is gebeurd." Pelikaanbieding al vanaf Verrassend Griekenland Corsica Sardinië Mysterie van de Noordkaap €l219P €l319p f2149 Boek nu www.pelikaanreizen.nl/busreizen goede reis f> Meer info! 088 735 45 25 zaterdag 14 januari 2017 Mark van Assen Leiden Waarom zouden de Russen geïnte resseerd zijn in Nederland? Ook in Nederland is heel wat te halen voor Poetin Waar moeten we bang voor zijn? Is iemand als Geert Wilders inte ressant voor Rusland? Gegevens op een harde schijf zijn een gewilde prooi voor Russische hackers. FOTO GETTY IMAGES —Hans van Baaien Hoe kunnen we ons wapenen? Moeten we ons zorgen maken? Gegarandeerd vertrek 10-daagse busrondreis Schitterende rondreis door het magische zuiden van Engeland! 14/17-daagse vlieg-busrondreis 12-daagse busrondreis 19-daagse busrondreis Bezoek 22 januari 19 februari onze GRATIS infomiddag Ontmoet uw chauffeur en reisadviseurs, Haveneind 2 Zevenbergen. 12.00-16.00 m Prijzen per persoon op basis van tweepersoonskamer. Exclusief reserveringskosten en calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11