Subramani tovert zijn auto door het krankzinnige verkeer van de binnenstad, dat bij de tempel zijn kookpunt bereikt rend wordt bekeken door een standbeeld van Mahatma Gandhi. Het is fijn om ongestoord door de stad te kunnen slenteren, een boek te lezen in het park, de tempel te bezoeken en de zon te zien onder gaan. Hoe begrijpelijk het ook is dat mensen die niets bezitten je aanklampen, op een bepaald moment heb je behoefte aan rust. Vreemd genoeg zijn het echter vaak de ontmoetingen die de reis bijzonder maken. Mensen willen met me op de foto, mensen willen alles van me weten, mensen willen dat ik hen fotografeer. een bevoorrecht mens bent, dan zetten de Straatleven bedelaars je met beide benen op de grond. In Chennai Tijdens de week in Tamil Nadu lukt het herinneren oude maar niet om eraan te wennen, en dat is panden aan misschien maar goed ook. Wel is er een de koloniale tijd. manier om ermee om te gaan, onder meer door net als de beter gesitueerde Indiërs, dagelijks met respect wat weg te geven. Ochtend in Kumbakonam. De ventilator aan het plafond slaat loom de klamme lucht door de kamer. Buiten de muren van het Paradise Hotel is het leven al op gang gekomen, maar hier heerst nog een zekere rust. Ontbijten op de veranda, plannen maken voor de dag, afscheid nemen en weer verder. Dwars door het platteland. Er worden rijst velden bewerkt, noten geoogst, katoen en thee verbouwd. Subramani stuurt langs piep kleine hutjes waarin hele families wonen. Langs de weg lopen vrouwen in uitbundig gekleurde sari's langs de weg. Hoe is het toch mogelijk om die mooie kleding zo schoon te houden in hutjes van takken en leem? Bij de eerste wandeling door Pondicherry, of Puducherry zoals het tegenwoordig meestal wordt genoemd, is meteen duidelijk dat dit een ander soort India is. In deze voormalige Franse kolonie - de Fransen waren geliefder dan de Britten - is het minder chaotisch, rus tiger, schoner en trager. Bomen bieden schaduw in straten met koloniale huizen. Sommige prachtig gerestau reerd, andere hopeloos in verval. Aan zee drink ik ijskoffie bij een stalletje waar ik voor het eerst door niemand wordt aangesproken. Drinken en uitkijken over de Golf van Benga len. Aan het eind van de dag wordt de boule vard afgesloten voor het verkeer en ontstaat een wandeldomein voor de Indiase familie. Het is een ontspannen tafereel dat goedkeu- vanouds. Subramani - 'I know Indian driving' - tovert zijn auto door het krankzinnige verkeer van de binnenstad, dat bij de Kapa- leeshwarar-tempel zijn kookpunt bereikt. Onverstoorbaar voert hij zijn passagier vervolgens langs de andere highlights, zoals Fort Saint George, de kathedraal en de reusachtige koloniale panden aan zee. Zo zalvend als Puducherry was, zo fijn is het gek genoeg ook om weer terug te zijn in 'gewoon' India. Het is alsof mijn zintuigen stiekem hebben terugverlangd naar de on ophoudelijke prikkels van geuren, geluiden, kleuren, aanraking, hard, zacht, mooi en lelijk. Alsof het volstrekt normaal is om het ene moment een handvol roepies te geven aan een oud vrouwtje zonder onderbenen, en het volgende moment een Thai Cold Coffee te drinken in de ultra hippe Brew Room vol moderne jongeren. Ik haat India, ik houd van India. Ik moet in elk geval terug. Bidden Ook holy men zijn afhankelijk van giften. Een dag later in Chennai tolt het weer als 50 zaterdag 14 januari 2016 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 111