India UIT&THUIS gebedshuizen met Junglebook-beelden van een leeuw en een olifant. De tempels die net als Pancha Rathas geen actieve rol meer spelen in het dagelijkse leven, zijn oases van rust in het tollende straatbeeld van Tamil Nadu. Voor de poort liggen de kreupele bedelaars tussen het zwerf vuil, smekend om een fooi, terwijl binnen de hemelse schoonheid wacht van gaaf groen gras, rust, stilte, schaduw en godentaferelen waarin je jezelf urenlang kunt verliezen. Lopend rondom de tempels - Tamil Nadu zou er vijfduizend hebben - lepelen gidsen tien tallen namen op van hoofdrolspelers, inclu sief hun boeiende verhalen. Hoeveel passie zij ook in hun betoog leggen, niet-hindoes raken het spoor soms volledig bijster. Shiva, Parvati, Ganesh, Vishnu, Brahma, Durga, Surya: de lijst met goden is lang en hun avonturen zijn gecompliceerd. Zo ondoorzichtig als de godenwereld voor de buitenstaander is, zo duizelingwekkend is het ook op aarde. Met een bevolking van bijna 78 miljoen mensen is iedereen in Tamil Nadu druk bezig om een bestaan bij elkaar te scharrelen. Het is een soort voedselketen. Bo venaan staan de welgestelden. Zij verschaffen werk aan bedienden. Die kopen hun waren bij handelaren. Deze handelaren drinken kokossap bij een stalletje op straat. Het afval (kokosnotenschillen) wordt door een manne tje met handkar naar de rand van het dorp gebracht. En dan heb je nog de bedelaars. Dat is even wennen. Ze zijn er altijd en overal. Meestal bescheiden, een enkele keer opdringerig. Mocht je door de betovering van het land dreigen te vergeten dat je als rijke westerling magazine 49 Chennai Kanchipuram Tamil Nadu Chidambaram Kumbakonam 50 km Zeezicht Bij Mamallapuram staan de godenbeelden tot op het strand. De reis Verschillende maatschap pijen vliegen met één of twee tussenstops tussen Amsterdam en Chennai. Het magazine ging met Jet Airways. Retours vanaf €600. jetairways.com Mamallapuram Golf van Bengalen Puducherry Lokaal vervoer Met een auto met chauffeur heb je het minste last van het chaotische verkeer en onbekendheid met het openbaar vervoer. Ook kom bijvoorbeeld op plekken waar Indiërs zelf eten. Specialisten als ontdekindia.nu bieden geheel verzorgde rondreizen, bouw stenen en reizen op maat voor diverse budgetten. Het verblijf Verbleven en goed bevon den: Paradise Resort in Kum bakonam: charmant, rustig en comfortabel. 2-pk vanaf €70; Maison Perumal in Puducherry is een stijlvol adres aan de rand van French Quarter, 2-pk vanaf €90; Grande Bay in Mamal lapuram: design en veel comfort, 2-pk vanaf €150. Niet vergeten Visum: indianvisaonline.gov.in Vaccinaties: ggdreisvaccinaties.nl en thuisvaccinatie.nl. Mijd het regenseizoen. Dat loop van juni tot en met september. Meer informatie indiatourismamsterdam.com tamilnadutourism.org WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 110