'Het werk kostte me te veel energie, dus uiteindelijk heb ik de stoute schoenen aangetrokken' José Brand Frank van der Gaag Monique van Dorp Tjitske Loeffen Veertig jaar gaf ze les op een basis school. Nu, op haar 60ste, gaat José Brand stoppen met werken. Ze verheugt zich op de vrijheid, maar vreest ook het 'zwarte gat'. „Wie ben ik als ik niet meer juf José, maar gewoon José ben?" Het lesgeven aan kleuters deed ze met liefde en plezier. Maar de werkdruk in het basis onderwijs, daar had ze geen zin meer in. Het 'gedoe' eromheen: de administratie, het bij houden van alle veranderingen, het onder de knie krijgen van de digitale systemen. Steeds vaker kwam ze kapot thuis, niet meer in staat om nog iets te doen. „Mijn man zei: 'Als het zo moet, stop er dan alsjeblieft mee.' En ik vond het ook tijd om einde lijk eens rust en tijd voor mezelf te nemen. Dus heb ik de knoop doorgehakt." spijt zou krijgen van mijn beslissing? Val ik niet in een gat? Tel ik nog wel mee als ik niet meer werk? Dat soort gedachten bleven door mijn hoofd spoken. Maar het werk kostte me te veel energie, dus uiteindelijk heb ik de stoute schoenen aangetrokken." „Heel erg. Ik woon al mijn hele leven in Lei- muiden. Ik ben er opgegroeid, heb op de plaatselijke toneelvereniging mijn man Hans ontmoet en in dit dorp hebben we onze twee zoons grootgebracht. Blijven zitten waar je zit, dat is zo'n beetje de rode draad in mijn leven. Kiezen voor veiligheid, dan hoefje nooit iets op te geven. Ik heb niet voor niets veertig jaar op dezelfde school gewerkt. Toch ben ik ook nieuwsgierig: hoe ziet je leven eruit als je het roer omgooit? Want ik ken ook het gevoel van benauwdheid, van verstrikt zijn in een vast patroon. Maar de angst voor het onbekende heeft me altijd tegengehouden." „In de aanloop ernaartoe heb ik heel wat keren alleen in de klas gezeten, nadat de kinderen naar huis waren. Met tranen in mijn ogen. De nacht voor het afscheid deed ik geen oog dicht, zo nerveus was ik. En het was ook heel emotioneel, maar wel echt een feestje. Er was een erehaag, ik werd toegezongen, de kleuters hadden allemaal een bloemetje bij zich, ik kreeg koffie en taart, ging lunchen met mijn collega's en toen mocht ik gaan. Dat was wel even raar thuiskomen. 'Oké,' dacht ik, 'dit was het dan.' Maar het voelde goed." „Ik ben een twijfelkont. 'Straks moet ik dit al lemaal missen', dacht ik als ik voor de klas stond. 'Wat ga ik met al die vrije tijd doen?' Ik wist niet zeker of de nieuw verworven vrijheid wel genoeg voldoening zou geven. Wat als ik „Ja, nu heb ik de stap gezet om te stoppen met lesgeven en aan mezelf te gaan wer ken. Dat voelt als een opluchting, maar tege lijkertijd doodeng. Ik zal toch geen huismus worden? Maar ik voel de behoefte aan een nieuwe impuls, en ik ben nog jong genoeg om van alles te willen. Met mijn man op vakantie gaan, samen wielren nen, zingen met mijn koor, mijn vriendinnen en familie in het dorp opzoeken. Ik heb ook het handwerken weer opgepakt. En ik ben erg geïnteresseerd in mensen en hun psyche, dus misschien ga ik wel cursussen volgen op dat gebied. Er zijn genoeg manieren om mezelf te verrijken, anders dan werk." „Een zinvolle tijdsbesteding vinden. Tijdens de training van David en Arjan hoop ik te ont dekken waar ik voldoening uit kan halen als ik niet meer werk. Wat maakt mij blij en ge lukkig? Welke andere nuttige en goede dingen kan ik doen in het leven? Hoe is het om mijn eigen keuzes te mogen maken, niet meer ge dicteerd door mijn werkomgeving, en lukt me dat ook? Kortom, wie ben ik nou eigenlijk? Ik hoop dat David en Arjan me zullen coachen in mijn zoektocht naar wat ik zelf nu eigenlijk wil. Ik ben heel blij dat ik geselecteerd ben om het traject te volgen. Het is natuurlijk ook een nieuw project, een tijdsbesteding op zich. Nu heb ik iets om voor te gaan." „Dat het me zal helpen mijn patroon te door breken: kiezen voor veiligheid. Dat ik minder snel van drukke en uitgelaten hyper-periodes in depressieve buien verval. En dat ik conflic ten niet meer uit de weg ga, want ik heb de neiging om daar met een grote bocht omheen te lopen." „Bijvoorbeeld met mijn kinderen. Ik heb twee zoons van 20 en 26 die allebei nog thuis wonen. Ze vinden het wel prima zo, moeders die kookt, de was doet en opruimt, en zelf zijn ze nogal gemakzuchtig. Daardoor wil het nog wel eens stormen hier in huis. Maar zeggen dat het misschien tijd is om eens uit huis te gaan, daar kan ik me steeds niet toe zetten." „Die kunnen soms een paar maanden aanhou den. Wat helpt is medicatie zodra ik het voel aankomen, of mezelf naar de sportschool slepen en daar alle rotzooi eruit zweten. Ik maak er geen geheim van dat ik dit heb, maar het is wel een vervelend ding in mijn leven. Ontelbaar veel therapieën heb ik gevolgd, waarbij ze m'n hele verleden overhoop haal den, maar dat had niet veel effect. Hoewel het nu wel milder lijkt te worden, want de laatste twee jaar heb ik er geen last van gehad. Toch is het een van de redenen dat ik me heb aan gemeld voor het programma van David en Arjan. Want hun invalshoek vind ik nieuw en verfrissend: je hebt je leven in eigen hand en moet er zelf iets van zien te maken." magazine 39 Ben je bang voor verandering? Vlak voor de kerst vakantie heb je af scheid genomen van school. Hoe was dat? Je hebt er lang over gedaan om de beslissing te nemen. Tot nu dan. Wat is je doel voor 2017? Wat verwacht je verder van het programma van David en Arjan? Conflicten met wie? Vertel eens iets over die depressieve perio des? Volgende week in deze serie maken we nader kennis met Frank van der Gaag. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 100