Hackers maken Haagse politici zenuwachtig 9 Het bewijs dat Russische hackers de Amerikaanse verkiezingen probeerden te beïnvloeden, dreunt op het Binnenhof na. Zo kondigde Tweede Kamervoorzit ter Khadija Arib gisteren aan dat een team van deskundigen Ka merleden gaat adviseren bij het beveiligen van hun sociale media- accounts. Afgelopen dinsdag kregen de ICT-specialisten van alle partijen tips van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veilig heid (NCTV) om zich te weren tegen hacks. Want hoewel alle partijen zeggen alert te zijn, blij ken ze er niet al te gerust op dat hun maatregelen voldoende zijn. Om die reden willen D66 en SP dat de NCTV de systemen van de partijen 'doorlicht'. VVD en PvdA lieten al weten maatregelen te hebben genomen, maar lichten verder niet toe welke. Of Russische hackers ook hier wisten toe te slaan, is onbekend. Maar premier Rutte liet er onlangs geen twijfel over bestaan: men probeert het. Rusland vaart wel bij een verdeeld Europa, al was het maar omdat ons continent daar geopolitiek mee wordt verzwakt. Ook hopen de Russen dat het de macht van Duitsland binnen de EU aantast, zodat een einde aan de economische sancties tegen het land dichterbij kunnen komen. Dat maakt met name de PVV interessant. Als tegenstander van Europese samenwerking past Wilders in het straatje van de Russen. Zij zullen hem wel willen helpen zijn tegenstanders aan te vallen. Wie de rapporten van de Alge mene Inlichtingen en Veiligheids diensten (AIVD) ter hand neemt, ziet dat het oude spionnenwerk heeft plaatsgemaakt voor de digi tale wereld. Volgens de AIVD zijn andere staten 'meer dan ooit' geïnteresseerd in onze politieke besluitvorming om zichzelf een 'betere informatiepositie te ver schaffen'. Complexiteit Om zich te wapenen, investeert het ministerie van Veiligheid en Justitie al langer in cybersecurity, maar de 'complexiteit en de pro fessionaliteit van de aanvallen' neemt toe, zegt de AIVD. Bovendien is de 'alertheid' die men nu zegt te betrachten, de laatste jaren geen vanzelfspre kendheid. Zo bleek onlangs dat minister Kamp gewoon via zijn gmail-account vertrouwelijke overheidsdocumenten te mailen. Expert Ronald Prins van het Fox-IT 'weet zeker' dat 'Nederland doelwit wordt'. „En dan wil ik nog wel geloven dat onze staatsgehei men goed beveiligd zijn, maar er wordt ook veel kostbare informa tie van ministeries gemaild met partijen. Dan ben ik stukken min der gerust." Gisteren bleek dat Haagse poli tici nog niet goed doordrongen zijn van de gevaren. RTL Nieuws wist door het achterhalen van wachtwoorden het Twitterac- count van SGP-voorman Kees van der Staaij over te nemen. Ook CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt zag zijn Linkedlnaccount geïnfiltreerd, terwijl van andere politici het Facebookaccount werd gekraakt. De inloggegevens ble ken via datalekken op straat be land. die hier in vervallen barakken op het centraal station verblijven: de afgelopen week daalde het kwik tot onder de -15. Toiletten, wasvoorzieningen, of bedden? Die zijn er niet. Net als iedereen slaapt Ahmed op de grond, met alleen een klamme deken en één set kleding. Zijn behoefte doet hij in de bosjes. Naar schatting telt Belgrado 2.000 vluchtelingen als Ahmed, van wie de helft - vrijwel enkel mannen - rond het station ver blijft. De Balkanlanden sloten maart vorig jaar hun grenzen voor vluchtelingen, maar elke dag slagen tientallen tot meer dan honderd migranten erin met behulp van smokkelaars vanuit Bulgarije en Macedonië Servië te bereiken. De officiële kampen in Servië herbergen 6.000 vluchte lingen en zitten overvol. Syri sche families krijgen er voor rang. De anderen, vooral Pakista- nen en Afghanen, rest niets an ders dan de straat. De regering heeft laten weten dat ze de middelen niet heeft om voor de duizenden vluchtelin gen te zorgen. Hulporganisaties zitten intussen tandenknarsend op hun handen. Ze mogen de vluchtelingen buiten de officiële kampen niet helpen, want de re gering is bang voor een aanzui gende werking. Artsen zonder Grenzen be strijdt luis en schurft bij de vluchtelingen rond het station. Die hebben vrij spel, omdat ie dereen tegen elkaar aankruipt om het warm te krijgen. De afge lopen dagen zijn daar bevrie zingsverschijnselen bijgekomen. Ahmed staat inmiddels in de rij voor de enige maaltijd van daag. Oogluikend staan de auto riteiten toe dat vrijwilligers soep, aardappelen en bonen uitdelen. „Ze moeten wel", zegt een vrij williger. „Anders vallen hier do den." Pieter Omtzigts Linkedln- account is gekraakt vrijdag 13 januari 2017 In politiek Den Haag neemt de nervositeit toe over hackers die de komende verkiezingen zouden kunnen beïnvloeden. „Reken maar dat wij doelwit worden." Tobias den Hartog Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9