Buit beplakt met diamant 8 Recordaantal vertrekkers jiuu \\w n i 1/1 u Ruim 4.600 migranten keerden in 2016 met hulp van de IOM terug naar hun land van herkomst. „Zo veel mensen hebben we nog nooit helpen te vertrekken", zegt Pieter Maas van de organisatie, in Neder land de grootste als het gaat om vrijwillige terugkeer van migran ten. In 2015 ondersteunde de orga nisatie nog 2.900 terugkeerders. Het hoge aantal is deels te verkla ren door het grote aantal asielzoe kers dat de afgelopen twee jaar naar Nederland kwam. Ook speelt mee dat er in 2016 relatief veel asielzoe kers kwamen die geen verblijfsver gunning kregen. Verder heeft het kabinet de procedure verkort voor asielzoekers die weinig kans maken op een verblijfsvergunning. Maas: „Zij moeten snel weer weg." Zo vroegen begin vorig jaar hon derden Albanezen en andere Balkanbewoners asiel aan. Die aan vragen waren kansloos en vaak al leen bedoeld om tijdelijk (illegaal) in Nederland te kunnen werken of om een vertrekpremie op te strij ken. Die premie kon oplopen tot 2.000 euro. Veel van hen zijn in middels weer weg, met of zonder die inmiddels ingetrokken vertrek premie. Via de IOM keerden onder meer 776 Albanezen en 440 Ser viërs terug. „Sinds oktober keren er via ons nauwelijks meer Albanezen terug", weet Maas. Staatssecretaris Dijk- hoff schafte in september ook de laatste vertrekpremies en terug- keerondersteuning voor mensen uit de Balkan af. Er kwamen in de laatste maanden van 2016 nog wel ruim 150 Albanese asielzoekers naar Nederland. Zij moeten nu op eigen gelegenheid terug of worden door de overheid in speciale charters 'ge dwongen' teruggevlogen. De IOM ondersteunde in 2016 ook 500 Irakezen bij hun terugkeer naar Irak. Grotendeels voormalige asielzoekers. Syriërs en Eritreeërs keerden nauwelijks terug. Van die nationaliteiten kwamen er de afge lopen twee jaar tienduizenden naar Nederland, het overgrote deel van hen krijgt hier een tijdelijke ver- blij fsvergunning. Het ministerie van Veiligheid en Justitie komt volgende week met cijfers over het totale aantal vreem delingen dat Nederland in 2016 heeft moeten verlaten. Dat aantal lag in december al bijna op 23.000. Het gaat daarbij niet alleen om af gewezen asielzoekers, maar ook om andere migranten die illegaal in Nederland waren. Maar van onge veer de helft van deze 23.000 onge wenste vreemdelingen is niet zeker of ze Nederland ook echt hebben verlaten. In de bittere kou van Belgrado leven duizenden vluchtelingen in vervallen barakken rond het station. Vrijwilligers zorgen voor eten. „Anders vallen hier doden." Gehurkt giet Pakistaan Moham med Ahmed (50) water uit een fles over zijn rechterhand. Zijn vertrapte schoenen zakken weg in de sneeuw. Niet dat dat nog uitmaakt: Ahmeds voeten zijn toch al doorweekt. „Zo wassen we ons hier", zegt hij, terwijl hij nog een scheut ijs koud water over zijn hand gooit. De temperatuur in de Servische hoofdstad Belgrado ligt net on der het vriespunt. Maar Ahmed is wel wat gewend, net als zo'n duizend andere vluchtelingen vrijdag 13 januari 2017 GO Asielzoeker keert vaker huiswaarts Nog nooit hielp de Internatio nale Organisatie voor Migratie (IOM) zo veel vreemdelingen vanuit Nederland terug te keren. Ook Justitie en Veiligheid meldt een groot aantal vertrekkers. Cyril Rosman Den Haag migranten reisden in 2016 met hulp van de Internationale Orga nisatie voor Mirgratie terug naar het land van herkomst. ALBERGEN Een in woner van Al bergen heeft zijn peperdure horloge van Cartier terug. Met als ex traatje 24 diamanten ter waarde van dui zenden euro's, die er voor de vermissing niet op zaten. Het klokje werd sep tember vorig jaar aangetroffen bij een goudopkoper in En schede, maar on danks een internatio nale zoektocht werd de eigenaar niet ge vonden. Tot de uit zending van Opspo ring Verzocht van dinsdag. Een kijker wist van wie het hor loge was. Het was op 20 november 2015 gestolen bij een wo ninginbraak in Alber- gen. De dief verkocht de buit maanden later aan een goudopko per, maar niet nadat het horloge grondig was aangepast. In een gouden rand aan de voorkant zijn 24 kleine diamantjes ge plaatst. „We weten het natuurlijk niet zeker, maar mogelijk heeft de inbreker dat gedaan om het hor loge onherkenbaar te maken", zegt recher cheur André Herink. „Contact met Cartier in Zwitserland leerde ons dat de steentjes er niet in horen. Bo vendien zijn ze er op amateuristische wijze ingezet, niet zoals Cartier dat zelf zou doen." De 'nieuwe' diaman ten zijn 200 euro per stuk waard. De offi cier van justitie moet nog beslissen of de Albergenaar de edel stenen mag houden. Ze horen immers niet op het uurwerk thuis. id Schurft, luizen en godzijdank ook soep Kleumend van de kou wachten vluchtelingen in op hun enige maaltijd van de dag. Ook verder is het behelpen, foto getty images REUTERS Thijs Kettenis Belgrado

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8