Het zou wat zijn, een herenigd Cyprus 7 Bemoedigende gesprekken over beëindiging van tweedeling Zijn vriendin werd bij een overval verkracht terwijl hij bewusteloos in de kamer lag. Pas nu, acht jaar later, zijn er verdachten opgepakt. Dirk Kerseboom: „Ik wil die sadisten laten zien dat ze me niet kapot hebben gekregen." Ze hadden alles mogen meenemen, maar waarom moesten ze haar ver nederen? Misschien omdat de wereld wel een beetje goed nieuws kan gebruiken, is veel hoop gevestigd op Genève, waar gisteren 'bemoedigende' stap pen werden gezet richting een al eerder geprobeerde hereniging. Antonio Guterres, de nieuwe se cretaris-generaal van de Verenigde Naties zit erbij, in de eerste week van zijn nieuwe functie. Uit Brussel en Berlijn klinken bemoedigende geluiden en de Britse premier May laat weten dat ze elk moment haar agenda wil schoonvegen om te hel pen met Cyprus, dat tot i960 een Britse kolonie was. Thuis in Amstelveen volgt de op Limassol geboren componist Yan- nis Kyriakides (47) de ontwikkelin gen. „Ik hoop dat het gebeurt. De laatste keer dat we er bijna waren, in 2004, was ik erg teleurgesteld dat een referendum over hereniging negatief uitpakte. Terugkijkend was het wel begrijpelijk. Er was te veel onzekerheid." Maar nu zou het zomaar kunnen dat de Grieks-Cy priotische leider Nicos Anastasia- des en zijn Turk-Cypriotische evenknie, Mustafa Akinci eruit gaan komen. Ingewikkelde onder- W Onderhandelingen over eigendom, bestuur en veiligheid verlopen soepel handelingen over de teruggave van eigendommen, over bestuur (waar schijnlijk een wisselend president schap), over de economie en over veiligheid verlopen voorspoediger dan gedacht. Wat is er veranderd? „Het lot van Cyprus wordt altijd bepaald door krachten van buiten het eiland", zegt Kyriakides. Tur kije, Griekenland, de EU en Groot- Brittannië hebben er belangen. Daarnaast is het land een spring plank naar Syrië waar Poetin zijn schaakstukken verzet. En volgens hem zit een groot deel van de be volking er nu anders in, want de bankencrisis is keihard aangeko men op het kleine belastingpara dijs. „Opeens werd duidelijk dat de financiële sector een nogal wankele basis onder onze economie was." Ook in het noorden voelen zijn Turks-Cypriotische vrienden zich onzeker. „Ze zien meer islam hun cultuur binnensluipen. Er komen veel migranten van het Turkse vas teland en die zijn overwegend con servatief in politiek en religie. Turkse Cyprioten voelen dat hun eigen, Cypriotische, cultuur daar door onder druk staat." De gedeelde liefde voor hun ei land kan christenen en moslims bij elkaar brengen, denkt Kyriakides. De deur vloog open en Dirk keek recht in de loop van een pistool. „Hij had 'm vast alsof hij een of andere gangster was. Maar het was maar een tiener." Die kan ik makkelijk hebben, dacht Dirk Kerseboom nog. „Maar met z'n andere arm had hij Agnes vast. En ik wist niet wat hij haar zou aandoen als ik probeerde hem te overmeesteren." Veel tijd om daarover na te denken had Dirk niet. „Ik kreeg een harde duw en tien seconden later lag ik be wusteloos op de grond." Het was een doodgewone dinsdag middag in mei 2009. Dirk en Agnes waren net op de computer de foto's van hun weekendje weg aan het be kijken toen er iemand bij de poort stond. „Hij had zo'n clipbord bij zich. Alsof hij wat vragen kwam stellen." Maar de overvaller wilde alleen we ten waar het geld was. Agnes werd overmeesterd en Dirk werd buiten bewustzijn geslagen. Twee mannen haalden vervolgens het hele huis overhoop en probeerden het chalet in de fik te steken. „Ze wilden geld, maar wij hadden niets." De geweld dadige overval werd een brute ver krachting, waar Agnes pas vijfjaar over vertelde. „Dat hield ze al die tijd geheim. Toen ik ruim een uur later wakker werd was voor mij al meteen duidelijk dat ze aan Agnes hadden gezeten, maar de details vertelde ze me pas de avond voordat ze stierf. Uit bescherming tegen mezelf. En ze had gelijk. Als ik dat eerder had geweten had ik alles op alles gezet op die sa disten zelf te vinden." Jarenlang hoorden Dirk en Agnes niets van de politie. Er werd in 2009 wel iemand aangehouden, maar een veroordeling zou er nooit komen. Het bleef stil. Samen knapten ze de ver nielde woning op het vakantiepark De Landerije in Schaijk weer op. „Ag nes wilde er ondanks alles wel blij ven wonen. 'Dat mogen ze niet ook nog van me afpakken', zei ze altijd." Het was een manier van verwerken. In zeven maanden knapten ze de chalet weer op. Maar Agnes zou er nooit helemaal bovenop komen. „Ze was een zelfverzekerde vrouw. Liep altijd met opgeheven hoofd. Maar ze durfde het huis niet meer uit en ver anderde in een klein, bang meisje." Borstkanker Twee jaar later kreeg ze te horen dat ze kanker had. „Borstkanker, maar na een operatie dachten we dat het weg was." Agnes zou nog drie jaar leven. „Op haar sterfbed vertelde ze me al les. Wat er allemaal met haar was ge beurd terwijl ik daar bewusteloos op de grond lag. Ik voel me aangetast in m'n mannelijkheid. Onmacht. Ik heb haar niet kunnen verdedigen, on danks dat ik jarenlang aan verdedi- gingssport deed. Ik kreeg geen kans." Dirk werd die bewuste dag her haaldelijk op zijn hoofd getrapt. Va zen werden op hem kapot geslagen en de bank en salontafel belandde boven op hem. „Alles om ervoor te zorgen dat ik niet wakker werd." Fy siek hield hij er niets aan over, maar dat er geen schot in de zaak kwam, knaagde aan Dirk. „Ik wilde weten waarom ze zo ver zijn gegaan. Ze hadden alles mogen meenemen, maar waarom hebben ze Agnes zo moeten vernederen?" Dirk Kerseboom pakte zijn leven weer op. „Ik heb het inmiddels een plekje kunnen geven." Helemaal ver werken deed hij het nooit. „Ik schrik nog steeds enorm als ik brekend glas hoor en als Lionel Richie zijn Three times a lady zingt, sta ik meteen klaar om aan te vallen." De daders hadden de muziek zo hard mogelijk aangezet om hun daad voor de buitenwereld te verbergen. „Dat liedje moet toen opgestaan hebben", meent Dirk. De zaak zelf stond nog altijd stil. Tot hij deze week ineens een tele foontje kreeg van een rechercheur. Twee broers van 26 en 28 jaar uit Eindhoven waren opgepakt in ver band met de overval in 2009. Of hij ook ooit een antwoord krijgt op de 'waarom-vraag' betwijfelt hij. „Maar ik ga naar de zitting. Ik wil ze in de ogen kijken. Niet om mijn woede te tonen, maar om te laten zien dat ze mij er niet onder hebben gekregen." jgÉjfgl vrijdag 13 januari 2017 GO Geen rollen prikkeldraad meer, geen spookdorpen. Geen door VN-militairen bewaakte buffer zone meer tussen noord en zuid. En sluiting van een slepend hoofdpijndossier voor de EU. Het zou wat zijn, de hereniging van de sinds 1974 door muren en hekken gescheiden Cyprioten. Bob van Huët Rotterdam 'Pas op sterfbed zei Agnes dat ze is verkracht' Merel van Beers Megen/Schaijk —Dirk Kerseboom Dirk Kerseboom wil de daders van de brute overval in 2009 tijdens de rechtszaak in de ogen kijken. -4 De overvallers richtten een ravage aan in het chalet in Schaijk. foto's ton van de MEULENHOFEN POLITIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7