Meer ruimte voor landgoed Kapelle wordt dementievriendelijk 6 Mogelijk minder geld Goese organisaties Een regio-arrangement is een over eenkomst tussen de provincie en de gemeenten over welke culturele ac tiviteiten financiële ondersteuning verdienen. De gemeente betaalt het bedrag vervolgens door aan de betreffende organisaties. In Goes gaat het om negen instellingen en evenemen ten, die samen 49.000 euro mogen verdelen: Podium 't Beest (750o)> Dancetour, Musical-Vrien den, Muziek Theater Zeeland, Stichting Dansz (ieder 7000), FunFest (5000), GoesC, Christelijke Orato rium Vereniging (beiden 4000) en de Delta Brass Band (500). Vanaf 2018 worden naar verwach ting echter verschillende activitei ten uit het regioarrangement ge schrapt, omdat ze volgens de pro vincie niet (meer) aan de criteria voldoen. Vernieuwend Ze moeten namelijk vernieuwend zijn en een gemeentegrens-over schrijdende uitstraling en/of ver- Het is nog niet duidelijk welke organisaties hun subsidie kwijtraken binding met andere beleidsterrei nen hebben. Het is op dit moment nog niet duidelijk welke Goese or ganisaties hun bijdrage mogelijk verloren zien gaan. Als er wordt geschrapt, komt er vol gens het Goese gemeentebestuur tegelijkertijd ruimte voor nieuwe initiatieven. Omdat dat er het ene jaar moge lijk meer zijn dan het andere, voor ziet de gemeente dat de beschik bare en aangevraagde subsidies niet altijd in evenwicht zullen zijn, wat nu wel nog zo is. Nieuwe initiatieven Hoewel gemeenten straks waar schijnlijk dus niet altijd aanspraak zullen maken op het totaal beschik bare budget van de provincie, is het wat Goes betreft niet de bedoeling om te vernieuwen omdat er nu eenmaal geld beschikbaar is. Wel zullen nieuwe initiatieven meer ambtelijke en bestuurlijke inzet vergen, omdat eerst getoetst moet worden of die in aanmerking ko men voor subsidie. Goes zal, uit oogpunt van 'behoor lijk bestuur', de organisaties die nu jaarlijks geld ontvangen op tijd in formeren dat de provinciale bij drage mogelijk komt te vervallen. Plannen voor nieuwe landgoederen op Noord-Beveland kunnen de ijs kast uit nu op papier staat wat wel en niet is toegestaan op het gebied van landgoedontwikkeling. De gemeenteraad parkeerde vo rig jaar twee projecten omdat ze niet strookten met het beeld dat de raad voor ogen heeft bij een land goed. Landgoed het Camperveer in de Onrustpolder en Natuurpark Watervliet bij Geersdijk hadden volgens de raad meer weg van een vakantiepark dan van een landgoed. Om wildgroei te voorkomen, werd wethouder Adrie van der Maas ge vraagd de landgoedregeling te her zien. Advies- en ingenieursbureau Antea Group heeft in opdracht van de gemeente een notitie opgesteld waarin de definitie van een land goed staat omschreven, met daarbij acht verschillende uitgangspunten voor nieuwe projecten op het ei land. Die acht punten kregen gis teravond goedkeuring van de raad, maar over de aanvullende alinea daaronder waren verschillende partijen minder te spreken. Daarin staat namelijk dat het in incidentele gevallen mogelijk is om af te wijken van het beleid. De wethouder pleitte voor het behoud van die bepaling, omdat die het mogelijk maakt om maatwerk te bieden. Over twee weken neemt de raad een besluit over het landgoederen- beleid. De naam van het project zegt het al: Kapelle moet een gemeente wor den die rekening houdt met de menterenden en andere kwetsbare mensen. Dat kan op allerlei manie ren, maar een concreet plan heeft de stuurgroep onder leiding van CederhofWelzijn nog niet. Dat is een bewuste keuze, vertelt projectleider Petra Slingenberg. „We willen het project vormgeven aan de hand van ideeën die inwo ners, organisaties en winkeliers aandragen. Dat kunnen praktische dingen zijn, zoals het plaatsen van bankjes om rustpunten te creëren, maar ook manieren om de kennis over dementie onder inwoners te vergroten." Dat laatste is hard nodig, merken ze bij CederhofWelzijn. „Bijna ie dereen heeft wel eens met demen tie te maken gehad, maar toch we ten veel mensen niet hoe ze het be ste kunnen reageren." Ter illustratie We willen het project vormgeven aan de hand van ideeën van inwoners schetst Slingenberg een situatie uit haar eigen familie. Haar demente rende oma kocht bij de SRV-wagen regelmatig producten die ze niet nodig had. „In discussie gaan heeft in zo'n geval geen zin. Dat zorgt al leen maar voor frustratie en ver warring bij de dementerende. Wij hebben toen met de eigenaar van de SRV-wagen afgesproken dat we de spullen mochten teruggeven." In Kapelle wonen 220 mensen met een vorm van dementie, maar door de hogere levensverwachting worden dat er waarschijnlijk alleen maar meer. „Nu deze en andere kwetsbare mensen langer thuis blijven wonen, is het belangrijk dat de omgeving daar op ingericht is", benadrukt Slingenberg. Dat vindt ook de gemeente, die zowel op fi nancieel als inhoudelijk vlak mee werkt. Het duurt nog even voor de eer ste initiatieven zichtbaar zijn. De komende maanden staan in het te ken van ideeën en mensen verza melen en brainstormen over de in vulling van het project. Mensen die willen meedenken, kunnen zich aanmelden via dementievriend@cederhof.eu. IN DE REGIO Presentatie boek van Rob Derksen Oecumenische bijeenkomst MIJN DORP, MIJN STAD vrijdag 13 januari 2017 BB Subsidie cultuur op losse schroeven Goese culturele organisaties krijgen volgend jaar mogelijk geen subsidie meer van de pro vincie. Die heeft namelijk aange kondigd dat de insteek van het zogeheten regio-arrangement gaat veranderen. Luc Oggel Goes Ellen Jobse Wissenkerke Dagelijkse dingen zoals bood schappen doen, telefoneren en koken zijn voor mensen met de mentie niet zo eenvoudig. Het nieuwe project Gemeente Ka pelle Dementievriendelijk moet deze mensen, maar vooral ook hun omgeving, wegwijs maken in de wereld die dementie heet. Ellen Jobse Kapelle -Petra Slingenberg GOES In Goes vindt dins dag 17 januari een boekpresentatie van Rob Derksen plaats. De presentatie gaat over zijn tweede verschenen boek 'De Overwinning'. Het boek is geba seerd op eigen er varingen en is een boek waarin men sen hun angsten en emotionele ballast kunnen verwerken. De presentatie is in Centrum 't West- licht in Goes en duurt van 19.00 uur tot 20.30 uur. Meer informatie: robderksen.nl ELLEWOUTSDIJK Stichting 't Kerkje van Ellesdiek houdt op zondagmiddag 15 januari een oecu menische bijeen komst. De overdenking wordt verzorgd door Rinus Bal uit Beuningen. Het thema is: 'Mens, wat is dirop joe ant woord?'. Aan deze middag werkt de blokfluitgroep Mar- Azul onder leiding van Jolanda Dek kers mee. De bijeenkomst begint om 14.30 uur. De toegang is gratis. Er wordt gecollec teerd voor Amecet en voor de onkos ten van 't Kerkje. Later is deze bij eenkomst te beluis teren op kerkje-el- lesdiek.nl CARNAVALSBEURS 'S-HEERENHOEK Scouting Heinkenszand houdt samen met Sportfondsen Borsele vandaag en morgen een tweede hands carnavalsbeurs. Die vindt plaats in De Jeugdhoeven, Blikhoek 4 in 's-Heerenhoek. De beurs is vandaag geopend van 16.00-20.00 uur en morgen van 10.00-12.00 uur. ARCHIEFFOTO RONALD DEN DEKKER GOES Stadskantoor, 09.00-17.00 uur - Expositie Lenneke Strijd; Buurthuis de Pit, 10.00 uur- Wandelactiviteit 'Elke Stap Telt'; In loophuis Oase, Rooseveltlaan 87, 13.30-15.30 uur- Open middag klei- groep 'Werk in Uit voering'; De Spinne, 15.30-18.00 uur- Gratis Streetball en Streetdance voor jongeren van 12 tot 18 jaar; 't Westlicht, 19.00-21.00 uur- Gratis integrale yoga- en meditatie- lessen; Café Baa- rends, Voorstraat 7- 9, 21.30 uur-Op treden Zeeuwse formatie 'Full Moon' HEINKENSZAND Bibliotheek, 09.30- 11.30 uur-Start 'Tabletcursus iPad' 'S-HEER ARENDS- KERKE Atelier 'In-perspec tief, Ambachtsweg 9, 09.30-11.30 uur- Schilderles 'Kunst in-perspectief 'S-HEERENHOEK De Jeugdhoeve, 16.00-20.00 uur- Tweedehands Car navalsbeurs 'S-HEER HEN DRIKSKINDEREN Heer Hendrikhuis, 14.30 uur - Nieuw jaarsconcert Senio renorkest Zeeland KAMPERLAND Dorpshuis Casem- broot, Alexiaplein 3, 13.00-16.00 een 20.00-23.00 uur- Vrij biljarten KAPELLE Cederhof, Ceder laan 9, 08.00-21.00 uur - Expositie schilderijen Kees Bruijnes en ten toonstelling verza meling mini kerst stalletjes door Wim van der Linden; 14.00-15.30 uur- Optreden zanger en entertainer Mi chel Coenen; De Vroone, C.D. Ver- eekestraat 74, 13.00-17.00 uur - Biljarten voor seni oren NIEUWDORP Spanjeweg 1, 08.30-17.00 uur - Tentoonstelling 'Ontstaan en Ver gaan' van Leen van Dixhoorn OUDELANDE Galerie Luctor, 13.00-19.00 uur - Expositie Marius van Nieuwkerk (schilderijen en te keningen) en Lies van Strijdhoven (ke ramiek) YERSEKE Dreef, 08.30-12.30 uur - Weekmarkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 65