Grenspark zonder grenzen Van Damme stopt als raadslid Christenunie W Water ontharders Plons Irakezen in koelwagen 2 STORM TUSSEN WATER EN DIJK <gf&rn Theodorus Cleophas (88) laat zich bij een overstroming niet gek maken. „Als het water mijn huis binnenkomt, ga ik op tafel zitten." water A specialist Commentaar De initiatiefnemers van het grenspark Groot-Saeftinghe, waar onder de provincie Zeeland en de Vlaamse overheid, zijn een charmeoffensief begonnen. Ze roepen het publiek op tien doelstellingen te vervullen om het grensoverschrijdende natuurge bied op de kaart te zetten. Daar zitten hele makkelijke tussen, zoals het plaatsen van foto's op social media, of het spotten van vogels. Het installeren van vleermuiskasten en het aanleggen van kikkerpoelen heeft wat meer voeten in de aarde, maar ook dat lijken bereikbare doelen. Opvallender zijn de oproepen aan landbouwers. Vaak zijn dat al na tuurbeheerders. Ze zullen graag helpen bij het beheer van graslan den, akkerstroken en dijken, maar zijn ze ook bereid op experimen tele teelten als klaver, luzerne of spelt over te stappen om de bruine kiekendief te plezieren? Terwijl met de meeste uitdagingen nog een begin moet worden gemaakt, blijkt uitgerekend die doelstelling al voor de helft gehaald. Een teken dat natuur en landbouw goed samen kunnen gaan, als beide er beter van worden. Dat is het slimme van de campagne 'grensparkchallenge'. De Hed- wigepolder ligt midden in het beoogde grenspark en er is geen stukje Zeeland dat landbouwers en natuurbeschermers de laatste jaren meer heeft verdeeld. En nog steeds. Maar hier worden mensen aan gesproken op wat ze verbindt, ook nog eens ongeacht of ze in Vlaan deren wonen of in Zeeuws-Vlaanderen. Wat wilt u doen voor uw omgeving? Die simpele vraag wordt gesteld. Met het behalen van de tien doelstellingen is niet alleen de natuur gebaat, maar ook de land bouw, de lokale economie en het toerisme. Het geld komt uit Europa, maar de streek wordt gevraagd het grenspark zelf op te bouwen. Dat kan dus wel. Het geld komt uit Europa, maar de streek wordt gevraagd het grenspark zelf op te bouwen YERSEKE Sjaco van Damme, frac tievoorzitter van de Christenunie in Reimerswaal, neemt in februari afscheid als raadslid. Van Damme doet dit vanwege zijn gezondheid, zo heeft hij deze week laten weten. „Na meer dan veertien jaar actiefbetrokken te zijn geweest bij de politiek van Rei merswaal ben ik genoodzaakt om vanwege mijn gezondheid te stop pen", schrijft hij aan college en raadsleden. „Ondanks dat mijn ge zondheid op dit moment nog op een comfortabel niveau is, is er toch een dringend medisch advies ge weest om het rustiger aan te doen. Het nemen van dit besluit valt me zwaar, zeker gezien de situatie waar de Reimerswaalse politiek zich op dit moment in bevindt." Yersekenaar Van Damme was sinds 2010 lijsttrekker en fractie voorzittervan de Christenunie. De tweekoppige fractie bestaat verder Dit besluit valt me zwaar gezien de situatie waar de politiek zich in bevindt uit Andries Jumelet. Na Van Dam mes afscheid in februari volgt de gebruikelijke procedure voor de in vulling van de vacante zetel, zo laat raadsgriffier Tycho Jansen weten. ALMANAK De Vlissinger houdt niet van spelletjes, maar tijdens de vakan tie laat hij zich voor één keer ver leiden tot een befaamd dobbel spel. Onder het genot van een mok koffie proberen de Vlissin ger en zijn vrouw de Grote Straat en Carré te gooien. Als vrouwlief de beker met dobbelstenen om- draait en in één keer de topscore haalt, ziet de Vlissinger zich ge noodzaakt een inhaalslag te ma ken. Driftig pakt hij de vijf dob belstenen en gooit ze in de beker. Zodra hij een plons hoort, reali seert hij zich dat er iets is misge gaan. Het eerste spel van de va kantie werd gelijk ook het laatste. Kandidaten voor failliet waterpark nf*-- Witsel stopt bij IJsclub Bibliobus in Nieuwdorp GOES 'Meer hondenpoep door bezuiniging' Code oranje! Handen aan de plan ken, sluizen dicht! Maar Theodorus Cleophas laat zich niet gek maken. Mocht het water onverhoopt bin nenkomen, in zijn buitendijkse huisje bij de Roelshoek in Krabben- dijke, dan weet hij wat hem te doen staat. „Ziet u die tafel daar? Een heel stevige tafel. Daar ga ik dan gewoon op zitten." Cleophas hoeft de deur niet uit om te genieten van het altijd wisse lende schouwspel van wind en wa ter. Vóór zijn raam is nog een paar meter geasfalteerde kering, daar achter het water. Het huisje ligt tus sen het water en de echte dijk in. Gezeten op zijn comfortabele bank, in zijn gezellige dijkhuisje, heeft Cleophas prachtig zicht op de nu drooggevallen slikken en het gol vende water van de Oosterschelde er achter. Bij helder weer zie je ver weg Bergen op Zoom liggen. Overal in het huisje zijn verwijzingen naar zeemanschap: modelboten, kope ren voorwerpen met ankers erop, foto's van zeilboten, een knopen- bord. „Ik ben gek op de zee. Dit is mijn leven", zegt de 88-jarige. Bij de Watersnoodramp van 1953 heeft het water een halve meter hoog in het huisje gestaan. En jaren geleden - meer dan twintig, schat de 88-jarige - is het water wel héél dichtbij gekomen. Langzaam kroop het dichterbij, tot de Oosterschelde tegen de muren klotste. „Het was een heel rustige vloed, die opkwam en maar blééf komen", herinnert hij zich. Cleophas had al een paar handdoeken gepakt om het droog te houden - je moet toch wat - toen het water plotseling weer begon te dalen. Later hoorde hij waarom: aan de overkant, bij Bergen op Zoom, was een dijk doorgebroken. Daar kon het water wegvloeien. Of hij zich nooit verveelt in dat afgelegen woninkje, vragen ze wel eens. Nou: nee dus. Hoe kan een mens zich vervelen met dit uit zicht? Bovendien, er is genoeg aan loop. „U gaat toch niet vertellen waar ik precies woon, he? Straks ko men hier weer allemaal mensen kijken en mosselen zoeken. Laatst ook. Een hele bus vol." Zo nu en dan wandelt een in specteur van het waterschap voor bij aan het dijkhuisje aan de Roels hoek in Krabbendijke. Cleophas of freert dan koffie. De man van het waterschap informeert of Cleophas nog iets te melden heeft. Maar wat zou hij moeten melden? „Ik hou het weer natuurlijk wel in de gaten hoor. Maar er gebeurt niks. Zeker niet na die laatste verhoging. Een paar jaar geleden is de dijk twee meter hoger gemaakt. Dat is heel wat." RILLAND De politie heeft woens dagmorgen zeven Irakezen, tussen de 22 en 29 jaar oud, in een koelwa gen met mosselen langs de A58 bij Rilland aangetroffen. De 36-jarige Poolse chauffeur sloeg alarm nadat hij geklop hoorde uit zijn oplegger. De chauffeur kreeg argwaan toen hij onderweg geluiden hoorde uit zijn trailer. Hij is hierop een par keerplaats langs de A58 bij Rilland opgereden en heeft de politie ge beld. Bij het openen van de laadbak troffen politieagenten zes mannen en een vrouw aan. De Irakezen gaven aan het koud te hebben, maar verkeerden in goede gezondheid. £nj 09 lAWfór! vrijdag 13 januari 2017 ii -Sjaco van Damme (CU) Tip? redactie@pzc.nl ARNEMUIDEN Fraanje BV uit 's Heer Arendskerke en Giebros Technics staan op het punt het failliete recrea tieproject Waterpark Veerse Meer over te nemen. Ze onderhande len momenteel met de curator. Beide bedrijven waren al betrokken bij de bouw van het park. Ze willen doorgaan met het bouwen van de reste rende vakantiewoningen en andere voorzieningen. KRABBENDIJKE Jan Witsel is gestopt als voorzitter van de ijs- en skeelervereniging Krab- bendijke. Witsel zat vanaf 1997 in het bestuur en was de laatste 13 jaar voorzitter. In zijn tijd be sloot de vereniging in de zomer te gaan skeeleren om de betrokkenheid bij de ijsclub warm te hou den. Vicevoorzitter Sjaak van Iwaarden neemt de taken van Jan Witsel voorlopig over. NIEUWDORP De bibliobus stond gister ochtend voor het eerst in Nieuwdorp. De bus brengt niet alleen boe ken, er is ook een pinau tomaat, een servicepunt voor de post en de ov- chipkaart kan worden op geladen. De bus staat eens in de twee weken tussen 10.15 uur en 11.15 uur op het Oranjeplein. De andere week staat de bus op dezelfde tijd aan de 's-Gravenpolderseweg in Hoedekenskerke. Volgens bewoners van de Goese Polder slaat de gemeente de plank flink mis met de bezuini ging op de hondenpoep zakjes. Er zouden nu veel meer uitwerpselen op straat liggen. Ook in de speeltuin en op an dere plaatsen ligt vol gens de bewoners nu meer hondenpoep. ZEELAND7 Ik ga op die tafel zitten Ondine van der Vleuten Goes T 085 3030961 www.water-specialist.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 64