Aké: basisplek bij Chelsea is nu mijn doel ZIGGO SPORT KANAAL 14 Anish Giri wil belofte inlossen Matchfixing in tennis neemt toe 26 DE HIGHLIGHTS VAN DEZE WEEK fTi ZIGGO \£-\SPORT Bij de loting, vandaag bij het Tata Steel-toernooi, wordt het Neder landse schaken bij de beste profs vertegenwoordigd door Anish Giri (22) en Loek van Wely (44). Giri, op dit moment de nummer 14 op de wereldranglijst, geldt al jaren als een grote belofte en heeft laten weten dit jaar vol voor de winst te gaan. Van Wely schreef het toer nooi nog nooit op zijn naam. Met het sterke deelnemersveld is dat ook geen schande te noemen. We reldkampioen Magnus Carlsen, met twaalf deelnames een trouwe gast, won het toernooi al vijf keer. Mocht het toernooi, dat tot 29 ja nuari duurt, een finale krijgen tus sen de Noor Carlsen en de Rus Karjakin, dan is dat een herhaling van de WK-tweekamp in New York van afgelopen december. Toen werd het zenuwslopende duel, waarin beide schakers bui tengewoon voorzichtig speelden, door Carlsen uiteindelijk beslist in de tiebreak door middel van snelschaak. Chelsea heette Nathan Aké van harte welkom, toen hij woensdag terugkeerde op het trainingsveld van the Blues. Heel anders was de reactie van Ray Wilkins, 84-vou- dig international van Engeland. Die schetste deze week bij Sky Sports een doemscenario voor Aké. De jonge Nederlander is weer speler van Chelsea, omdat manager Antonio Conté hem on langs terugriep van Bourne mouth, waar hij sinds de zomer op huurbasis speelde. Maar vol gens Wilkins hoeft Aké daar alles behalve blij mee te zijn. „Hij is slechts een nummer", zegt Wilk ins. „Ik denk niet dat hij veel gaat spelen bij Chelsea." Aké zal niet wakker liggen van de woorden van de voormalig spe ler van onder meer Chelsea, Man chester United, AC Milan, Glas gow Rangers en Paris Saint-Ger main. Voor de speler uit Jong Oranje was dit exact hét signaal van Chelsea waar hij naar snakte. Zoals zijn vriendin Kaylee het via Twitter omschreef: „London, he re we come!" Bewierookt Aké zelf is al net zo opgewonden. „Ik moet me blijven verbeteren, maar laat duidelijk zijn dat het doel is dat ik een plek in het basis elftal van Chelsea wil veroveren", zegt hij. „Chelsea is een geweldig elftal en manager Antonio Conté heeft mij zelfvertrouwen gege ven. Ik kijk er echt naar uit." Zoals Aké ook lovend is over Eddie Howe, de manager van Bournemouth die in Engeland be wierookt wordt. Toen hij op 19 november uit bij Stoke City ein delijk zijn eerste basisplaats van het seizoen kreeg, greep de Nederlander meteen zijn kans door de winnende treffer (0-1) voor zijn ploeg te maken. En daar bleef het niet bij. Ook tegen Liverpool en Southampton maakte Aké doelpunten. „De win nende goal tegen Liverpool in een knotsgekke wedstrijd zal ik nooit meer vergeten", zegt hij over het duel waarin Bourne mouth in het laatste kwartier een 1-3 achterstand omboog in een 4-3 overwinning. Howe maakte een bepalende speler van Aké. Eerder was ook de Spaanse tacticus Quique San chez Flores bij Watford overtuigd De winnende goal tegen Liverpool in een knotsgekke wedstrijd zal ik nooit meer vergeten geraakt. Met één verschil: bij Wat ford speelde Aké vaak aan de lin kerkant in een defensie van vier spelers. Bij Bournemouth vorm de hij met Steve Cook het hart van de defensie in wederom een viermansverdediging. Piet de Vis ser, de scout die hem ooit weg plukte bij Feyenoord, voorspelt hem vooral een gouden toekomst als middenvelder. Veelzijdigheid Die veelzijdigheid is één van de redenen waarom Conté hem heeft teruggehaald naar Stamford Bridge. Vraag Graziano Pellè, die bij de Italiaanse nationale ploeg met Conté samenwerkte, van wel ke spelers deze trainer het meest enthousiast wordt en de woor den 'niet fit, maar topfit', 'bevlo gen' en 'multifunctioneel' vallen. Het motto 'opgeven is geen optie' beschouwt Conté als een noodza kelijke karaktertrek. Bij Chelsea, waar Conté vaak met drie verdedigers speelt, zou Aké een optie zijn als de meest linkse pion van dat trio. Als con current van de ervaren Gary Ca- hill. Een andere optie is dat hij de speler wordt die de volledige lin kerkant bestrijkt, waar nu de Spanjaard Marcos Alonso speelt. Aké, zoon van een Nederlandse moeder en een vader uit Ivoor kust, gaat hoe dan ook knokken voor zijn kans, zoals hij dat overal met succes heeft gedaan. Bij Chel sea heeft hij immers al twaalf duels in het eerste elftal achter zijn naam staan, bovendien ver lengde de club drie keer in vier jaar tijd zijn contract en ligt hij nog tot medio 2020 vast. „Bij Bournemouth speelde ik aanvankelijk ook niet veel, maar ik bleef mentaal sterk en bleef gaan tot de kans kwam", zegt Aké. Dat zal ook de strategie zijn in Londen, waar Victor Moses en Nathaniel Chalobah bewezen dat ze doorbraken na terugkeer van een lange verhuurperiode. In dat rijtje wil Aké dus plaats nemen. De vergelijking met de jonge Ruud Gullit zal dan nog meer de kop op steken. Dezelfde nationaliteit, bouw, haardracht en ook Gullit speelde weieens achterin. „Ik zie het als compli ment, al heb ik Gullit nooit ont moet. Misschien in de toekomst." POWERED BY GRATIS VOOR ALLE ZIGGO KLANTEN LONDEN Zeven tennissers en vier officials zijn vorig jaar be straft voor matchfixing. De offi cials, twee afkomstig uit 1\ir- kije en twee uit Oezbekistan, kregen een levenslange schor sing. Dat meldde de anticorrup- tie-eenheid TIU gisteren in zijn jaarlijkse verslag. In 2016 rap porteerde de organisatie in to taal 292 meldingen van ver dacht gokgedrag bij tenniswed strijden, waar dat een jaar eer der nog maar 246 meldingen en zes straffen waren. Verre weg de meeste alarmeringen waren afkomstig van toer nooien op de lagere profni veaus (challengers en futures), maar toch noteerde de TIU ook acht meldingen van het hoog ste profniveau (ATP en WTA). vrijdag 13 januari 2017 Morgen begint de 79ste editie van het Tata Steel schaaktoer nooi. Het evenement trekt weer de beste schakers naar Wijk aan Zee, onder wie wereldkampioen Magnus Carlsen en WK-uitdager Sergej Karjakin. Armon Veeneman Wijk aan Zee Anish Giri foto anp Nathan Aké (21) kan over een paar maanden zomaar de Pre mier League winnen. De Haag se voetballer, die wordt vergele ken met Ruud Gullit, krijgt een serieuze kans van Antonio Conté, de succesmanager van Chelsea. Mikos Gouka Londen Nathan Aké Zaterdag geniet je van het gevecht tussen de regerend kampioen van Engeland en de huidige nummer 1 in de Premier League. De titelhouder uit Leicester kent tot nu toe geen best seizoen en staat op een vijftiende plek. Chelsea staat na het verlies tegen Tottenham Hotspur nog vijf punten voor op Liverpool. Manchester United vs Liverpool mag met recht een klassieker genoemd worden. United is sinds 2011 recordkampioen van Engeland, toen het Liverpool met 19 lands titels voorbij ging. Maar er gloort hoop bij The Reds, want de ploeg van Jürgen Klopp is in tegenstelling tot het team van José Mourinho volop in de race voor de titel. Rondo is hét nieuwe voetbalpraatprogram ma op de zondagavond. Met uiteraard Jack van Gelder als presentator en vaste gasten Wim Kieft en Jan van Halst, wordt het weekend tot in de puntjes geanalyseerd. Ruud Gullit schuift ook regelmatig aan en het vijftal wordt iedere week met nog een gast gecompleteerd. Ook dit seizoen kijk je iedere maandag avond om 19.0Q uur naar Peptalk, de talkshow van Jack van Gelder en Frank Evenblij. Samen blikken ze terug op de afgelopen week en de beste sporters en andere prominenten uit het wereldje schui ven aan. Na een korte winterstop staat deze uitzending flink in het teken van onze Nederlandse schaatsers. Nathan Aké in actie bij Bournemouth. FOTO GETTY IMAGES Zondag 15 jan. 21.30u LEICESTER CITY - CHELSEA Zondag 15 jan. 17.00u

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 62