Grenspark zonder grenzen Park De Torenhoeve failliet verklaard Water ontharders Plons Irakezen in koelwagen 2 wateri.. specialist STORM TUSSEN WATER EN DIJK Theodorus Cleophas (88) laat zich bij een overstroming niet gek maken. „Als het water mijn huis binnenkomt, ga ik op tafel zitten." Commentaar De initiatiefnemers van het grenspark Groot-Saeftinghe, waar onder de provincie Zeeland en de Vlaamse overheid, zijn een charmeoffensief begonnen. Ze roepen het publiek op tien doelstellingen te vervullen om het grensoverschrijdende natuurge bied op de kaart te zetten. Daar zitten hele makkelijke tussen, zoals het plaatsen van foto's op social media, of het spotten van vogels. Het installeren van vleermuiskasten en het aanleggen van kikkerpoelen heeft wat meer voeten in de aarde, maar ook dat lijken bereikbare doelen. Opvallender zijn de oproepen aan landbouwers. Vaak zijn dat al na tuurbeheerders. Ze zullen graag helpen bij het beheer van graslan den, akkerstroken en dijken, maar zijn ze ook bereid op experimen tele teelten als klaver, luzerne of spelt over te stappen om de bruine kiekendief te plezieren? Terwijl met de meeste uitdagingen nog een begin moet worden gemaakt, blijkt uitgerekend die doelstelling al voor de helft gehaald. Een teken dat natuur en landbouw goed samen kunnen gaan, als beide er beter van worden. Dat is het slimme van de campagne 'grensparkchallenge'. De Hed- wigepolder ligt midden in het beoogde grenspark en er is geen stukje Zeeland dat landbouwers en natuurbeschermers de laatste jaren meer heeft verdeeld. En nog steeds. Maar hier worden mensen aan gesproken op wat ze verbindt, ook nog eens ongeacht of ze in Vlaan deren wonen of in Zeeuws-Vlaanderen. Wat wilt u doen voor uw omgeving? Die simpele vraag wordt gesteld. Met het behalen van de tien doelstellingen is niet alleen de natuur gebaat, maar ook de land bouw, de lokale economie en het toerisme. Het geld komt uit Europa, maar de streek wordt gevraagd het grenspark zelf op te bouwen. Dat kan dus wel. Het geld komt uit Europa, maar de streek wordt gevraagd het grenspark zelf op te bouwen Het park bestaat uit een hotel, ap partementen en een restaurant, verscholen in het Haamsteedse groen bij de vuurtoren. De eigenaar ervan is in augustus overleden, ver telt curator Folkert Hiemstra uit Middelburg. „Twee broers en een dochter van meneer Van Gent heb ben de zaak gemanaged tijdens ge sprekken over verkoop. De marges zijn echter klein en de gesprekken gingen niet snel genoeg. Maar die worden gauw opgepakt, zodat er hopelijk een nieuwe eigenaar is voordat de gasten zich in het voor jaar weer aandienen." Het park zelf ligt er nu verlaten bij. Op de deur van het restaurant hangt een a4'tje waarop de winter- sluiting staat aangekondigd en ook bij de receptie is niemand. Bij één van de appartementen hangt een groot te koop-bord. De appartementen kunnen wel een De eigenaar van het vakantiepark is in augustus overleden likje verf gebruiken. De inrichting van het restaurant is gedateerd. Al doet dat niets af aan de kwaliteit van de keuken, blijkt uit recensies die recent zijn gedeeld op internet. „Absoluut voor herhaling vatbaar!", jubelt 'fijnproever' Astrid. ALMANAK De Vlissinger houdt niet van spelletjes, maar tijdens de vakan tie laat hij zich voor één keer ver leiden tot een befaamd dobbel spel. Onder het genot van een mok koffie proberen de Vlissin ger en zijn vrouw de Grote Straat en Carré te gooien. Als vrouwlief de beker met dobbelstenen om- draait en in één keer de topscore haalt, ziet de Vlissinger zich ge noodzaakt een inhaalslag te ma ken. Driftig pakt hij de vijf dob belstenen en gooit ze in de beker. Zodra hij een plons hoort, reali seert hij zich dat er iets is misge gaan. Het eerste spel van de va kantie werd gelijk ook het laatste. Nieuwe website voor Eilandzorg Meisje watersnood is gevonden Zonnepark op De Mortiere ZIERIKZEE Grijs maar niet te remmen Code oranje! Handen aan de plan ken, sluizen dicht! Maar Theodorus Cleophas laat zich niet gek maken. Mocht het water onverhoopt bin nenkomen, in zijn buitendijkse huisje bij de Roelshoek in Krabben- dijke, dan weet hij wat hem te doen staat. „Ziet u die tafel daar? Een heel stevige tafel. Daar ga ik dan gewoon op zitten." Cleophas hoeft de deur niet uit om te genieten van het altijd wisse lende schouwspel van wind en wa ter. Vóór zijn raam is nog een paar meter geasfalteerde kering, daar achter het water. Het huisje ligt tus sen het water en de echte dijk in. Gezeten op zijn comfortabele bank, in zijn gezellige dijkhuisje, heeft Cleophas prachtig zicht op de nu drooggevallen slikken en het gol vende water van de Oosterschelde er achter. Bij helder weer zie je ver weg Bergen op Zoom liggen. Overal in het huisje zijn verwijzingen naar zeemanschap: modelboten, kope ren voorwerpen met ankers erop, foto's van zeilboten, een knopen- bord. „Ik ben gek op de zee. Dit is mijn leven", zegt de 88-jarige. Bij de Watersnoodramp van 1953 heeft het water een halve meter hoog in het huisje gestaan. En jaren geleden - meer dan twintig, schat de 88-jarige - is het water wel héél dichtbij gekomen. Langzaam kroop het dichterbij, tot de Oosterschelde tegen de muren klotste. „Het was een heel rustige vloed, die opkwam en maar blééf komen", herinnert hij zich. Cleophas had al een paar handdoeken gepakt om het droog te houden - je moet toch wat - toen het water plotseling weer begon te dalen. Later hoorde hij waarom: aan de overkant, bij Bergen op Zoom, was een dijk doorgebroken. Daar kon het water wegvloeien. Of hij zich nooit verveelt in dat afgelegen woninkje, vragen ze wel eens. Nou: nee dus. Hoe kan een mens zich vervelen met dit uit zicht? Bovendien, er is genoeg aan loop. „U gaat toch niet vertellen waar ik precies woon, he? Straks ko men hier weer allemaal mensen kijken en mosselen zoeken. Laatst ook. Een hele bus vol." Zo nu en dan wandelt een in specteur van het waterschap voor bij aan het dijkhuisje aan de Roels hoek in Krabbendijke. Cleophas of freert dan koffie. De man van het waterschap informeert of Cleophas nog iets te melden heeft. Maar wat zou hij moeten melden? „Ik hou het weer natuurlijk wel in de gaten hoor. Maar er gebeurt niks. Zeker niet na die laatste verhoging. Een paar jaar geleden is de dijk twee meter hoger gemaakt. Dat is heel wat." RILLAND De politie heeft woens dagmorgen zeven Irakezen, tussen de 22 en 29 jaar oud, in een koelwa gen met mosselen langs de A58 bij Rilland aangetroffen. De 36-jarige Poolse chauffeur sloeg alarm nadat hij geklop hoorde uit zijn oplegger. De chauffeur kreeg argwaan toen hij onderweg geluiden hoorde uit zijn trailer. Hij is hierop een par keerplaats langs de A58 bij Rilland opgereden en heeft de politie ge beld. Bij het openen van de laadbak troffen politieagenten zes mannen en een vrouw aan. De Irakezen gaven aan het koud te hebben, maar verkeerden in goede gezondheid. £nj 04 iamm vrijdag 13 januari 2017 n Vakantiepark De Torenhoeve in Burgh-Haamstede is failliet. Die uitspraak heeft de rechtbank in Middelburg gedaan. Wendy Wagenmakers Burgh-Haamstede Folkert Hiemstra, curator Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Eilandzorg heeft een nieuwe website. Daarin staat de wens van de cliënt centraal. Onder vier grote 'knoppen' zijn verschillende thema's te vinden, zoals 'Ik zoek ge zelligheid' en 'Ik zoek zorg of hulp thuis'. Via een kaart is een snel overzicht te krijgen welke diensten Eilandzorg waar op Schouwen-Duiveland aabiedt. Zie:eilandzorg.com. ZIERIKZEE Het onbekende meisje op de foto van het Waters noodmuseum heeft een naam gekregen en is ge traceerd: Dientje Kramer uit Zierikzee. Verschil lende leeftijdsgenoten herkenden haar van de foto die dinsdag in de PZC stond en trokken aan de bel. Ze woont in Lelystad. De foto is in 1953 genomen toen ze op de Nieuwe Haven in Zierikzee met haar ou ders wachtte op de boot naar Rotterdam. MIDDELBURG Middelburg krijgt een groot zonnepark achter Woonboulevard de Mor tiere. GroenLeven uit Heerenveen zet op een perceel van veertien hec tare, dat het bedrijf huurt van de gemeente, 55.000 zonnepanelen neer; ge noeg om 4500 huishou dens van stroom te voor zien. Middelburg was al langere tijd in gesprek met GroenLeven, maar het bedrijf wachtte een bijdrage af uit de pot Sti mulering Duurzame Ener gieproductie. Wolfert Jumelet kan het spelen niet laten. Na Crosshead and the Southside Horns, Catfish en ZydeGoNutz slaat de inmiddels grijze toetse nist weer een nieuwe weg in: die van de Kelti sche luistermuziek. Met zijn nieuwe band Merrow treedt Jumelet zondag 29 januari op in het Zie- rikzeese filmtheater Fizi. ZEELAND7 Ik ga op die tafel zitten Ondine van der Vleuten Goes T 085 3030961 www.water-specialist.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 56