Parlement wil snel regels voor zelfdenkende robots 4 Verdachten ontvoering Insiya blijven langer vastzitten De ouders van de ontvoerde peuter Insiya (2) blijven elkaar bestoken met beschul digingen. De vader liet het meisje ontvoeren en naar India brengen, maar hij beweert dat de moeder haar eerder uit India had gekidnapt. Dat bleek gisteren tijdens een pro- formazitting tegen twee inge huurde ontvoerders die bij de kidnap betrokken waren. De advo caat van verdachte Frederik S. zei dat 'onderbelicht is gebleven dat al lange tijd voor de ontvoering van Insiya uit Amsterdam, de moeder het meisje uit India had ontvoerd'. De twee kidnappers die gisteren voor de rechter moesten verschij nen, beweren dan ook dat ze alleen maar een wanhopige vader wilden helpen. Verdachte Robert B. zei zelfs dat hij dacht met iets volko men legaals bezig te zijn. Het kleine meisje Insiya werd op 29 september vorig jaar met geweld uit handen van haar oma en tante gerukt aan de Anfieldroad in Am sterdam. Later bleek dat de ont voerders de peuter naar haar steen rijke vader Shehzad Hemani had den gebracht, in de Indiase stad Mumbai. Shehzad is één van de acht verdachten die het Openbaar Ministerie in beeld heeft voor de ontvoering. Maar het uitleverings verzoek tussen Nederland en India biedt onvoldoende mogelijkheden om de vader naar Nederland te la ten halen. Organisatie Frederik S. (59 jaar, roepnaam Erik) was een zakenrelatie van Shehzad en zou de kidnap georganiseerd hebben. Ook S.'s dochter Lizz is in beeld als verdachte, maar zij zit niet vast. S. was zelf niet bij de ontvoe ring aanwezig. Daar waren weer drie andere mannen voor inge huurd, onder wie Robert B. die gis teren moest voorkomen. Hij was wel bij de rechtszaak aanwezig, ter wijl Frederik S. ervoor koos in zijn cel te blijven. Gevloerd Robert B. is Amerikaan, heeft een gezin in Colombia, beweert voor overheden te werken en in die hoe danigheid veel te reizen. B. is de man die door een oplettende buur man werd gevloerd toen de oma en tante van Insiya met B. in gevecht waren. De twee andere ontvoer ders, Willem V. (52) en een neef van Shehzad Hemani, waren er toen al met het meisje vandoor. Die neefis spoorloos. Willem V. is ook opgepakt, maar zijn hechtenis is om privéredenen geschorst. B. beweert dat hij alleen gerech telijke papieren aan de familie van Insiya moest overhandigen. Hij zou niet geweten hebben dat hij was in gehuurd voor een ontvoering. De tiewraps en het stroomstootwapen dat hij in bezit had, maken hem echter ongeloofwaardig. Ook Frederik S. beweert slechts op te hebben willen komen voor zijn wanhopige zakenrelatie Shehzad. Ook dat gelooft justitie niet. „Juist een ex-politieman als S. moet weten dat het zo niet werkt." Het verzoek van zowel B. als S. om in vrijheid de inhoudelijke rechts zaak te mogen afwachten, werd dan ook afgewezen. Beiden worden als vluchtgevaarlijk gezien. „She's a fuc king liar", vloekte Robert B. richting de officier van justitie. Moeder Nadia Rashid was bij de rechtszaak aanwezig. Haar advocaat Peter Plasman zegt dat het onzin is dat de moeder Insiya naar Neder land zou hebben ontvoerd. Nadat Nadia een scheidingsprocedure was aangegaan in 2015, heeft vader Shehzad Hemani tot tweemaal toe een zogenaamd 'teruggeleidings- verzoek' ingediend om Insiya naar India te krijgen, maar dat wezen de rechters in Nederland telkens af. „Dat zou nooit gebeurd zijn als Na dia Insiya écht had ontvoerd", zegt Plasman. Het Openbaar Ministerie bevestigt die lezing. Zeker nu er steeds meer op de markt komen die zelf beslissingen nemen. „We moeten voorkomen dat robots de mens gaan overheer sen", aldus initiatiefneemster en Parlementslid Mady Delvaux. Het Parlement maakt zich vooral zorgen over de robots met kunst matige intelligentie, die leren van hun eigen ervaringen en hun ge drag daarop aanpassen. Het risico bestaat dat zij letterlijk een eigen le ven gaan leiden. In haar rapport, gisteren door een ruime meerder heid van het Parlement aanvaard, refereert Delvaux aan Frankenstein, die een menselijk uitziend monster produceerde, dat zijn halve familie uitmoordde. Het Parlement ver wacht dat het denkvermogen van sommige robottypes 'binnen en kele decennia' het menselijk denk vermogen inhaalt. Maar het kan ook misgaan door codefouten, systeemfalen of door dat onderling verbonden robots of roboticasystemen worden gehackt. Met wereldwijd 1,7 miljoen robots die niet alleen koeien melken en ouderen gymles geven, maar ook auto's besturen en chirurgische precisie-ingrepen uitvoeren, kan regulering niet uitblijven, vindt Delvaux. „We moeten nu naden ken over de ethische, juridische en maatschappelijke aspecten. We moeten ervoor zorgen dat robots te allen tijde de mensheid dienen." Daarom wil het Parlement dat Brussel snel ingrijpt. Flinke delegatie naar Davos Demonstranten moeten boeten Amazon: extra 100.000 banen vrijdag 13 januari 2017 'We wilden alleen een radeloze vader helpen' Victor Schildkamp Amsterdam Europa moet dringend gebruiks regels en een verplichte verze kering invoeren voor het snel groeiende aantal robots. Frans Boogaard Brussel ROTTERDAM Nederland stuurt een zware afvaardi ging naar het exclusieve World Economie Forum in Davos. Daar komen jaarlijks ruim 2.000 mensen uit het internationale bedrijfsleven, de wetenschap en politiek samen om te praten over de grote economische en sociale problemen in de wereld. Nederland vaardigt onder meer premier Rutte, ministers Dijsselbloem (Fi nanciën), Hennis (Defensie) en Schippers (Volksge zondheid) af. Maar ook ko ningin Maxima is present: zij is er vanwege haar func tie bij de Verenigde Naties. AMSTERDAM Vier demon stranten van de extreem rechtse Nederlandse Volksunie zijn veroordeeld tot boetes en taakstraffen, wegens hun gedrag tijdens een demonstratie in maart vorig jaar in Amsterdam. De vier droegen uitingen mee die beledigend zijn voor joden, en volgens de rechter hebben ze zich daarmee schuldig gemaakt aan groepsbelediging en het aanzetten tot discrimi natie. De vier (tussen de 28 en 42 jaar oud) liepen mee in een demonstratie waar de NVU toestemming voor had, maar zij droegen om streden vlaggen en leuzen met zich mee. Volgens hun advocaten waren ze zich niet bewust van het beledigende karak ter van de gebruikte beel den en leuzen. NEW YORK Amazon wil de komende anderhalf jaar ruim 100.000 banen creë ren in de Verenigde Staten. Het webwinkelbedrijf heeft zo veel extra mensen nodig om verder te kunnen groeien. Amazon bouwt op dit moment een aantal grote nieuwe distributie centra, onder meer in Texas, Californië en Flo rida, die nodig zijn om te voldoen aan de grote stroom bestellingen van consumenten. In de voor bije vijf jaar zorgde Amazon al voor ruim 150.000 nieuwe banen in Amerika. Vijf jaar geleden telde het bedrijf nog 'maar' 30.000 werknemers. De 2-jarige Insiya en haar vader Shehzad Hemani. Moeder Nadia Rashid verlaat de rechtbank na de pro- formazitting. FOTO ROBIN VAN LONKHUIJSEN/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4