'Ik wandel elke week met mijn eenden' 8 Zolder, kelder, schuur of werkkamer: gun een man zijn eigen honk. Jan van den Hoogen (62) uit Escharen brouwt prachtbieren in de kelder van zijn voormalige kantoor. Je hebt werken en werken. De één gaat elke dag braaf naar de baas en zit zijn tijd uit tot zijn pensioen, de ander maakt samen met zijn vrouw zó'n succes van zijn assu rantiekantoor annex agentschap van de regiobank, dat hij tien jaar vóór zijn pensioen alles kan verkopen en kan stoppen met werken. Voor Jan was het net op tijd, want hij had ge noeg van gebakken lucht. Hij wilde liever, zoals hij het zelf noemt, 'bier bakken'. Gelukkig had hij tijdens al die ja ren in zijn kantoor, gevestigd in de oude boerderij van zijn schoonou ders, al een goede bestemming be dacht voor de kelders van het pand. Je moet weten dat het hier gaat om drie grote ruimtes, waarvan één volledig betegeld. Vroeger verwerkte men er de eierstruif van kapotte eieren van de eierhandel voor de beschuiten van Bolletje. Nu staan op diezelfde plek de semiprofessionele bierbrouwke tels van Jan. In een ver verleden had hij al eer der bier gebrouwen. Bij drogist Ron Hoose aan de Molenweg in Nijme gen haalde hij ingrediënten en ge bruiksaanwijzing en op zijn slaapka mer stond het spul te vergisten. „Mijn moeder dacht iedere dag dat het maandag na een stapweekend was." Het vergistingsproces vond hij interessante scheikunde, maar hij had voor hetzelfde geld ook brood kunnen gaan bakken. „Het ging me vooral om het zelf iets maken." Vrienden Jan brouwt in zijn kelder zo'n twee keer per maand 20 liter speciaalbier per keer. En ja, dat komt wel op. „Met goed bier heb je veel vrienden", zegt hij. Bovendien moet hij 'het rijpings proces goed in de gaten houden' en daarom pakt hij er zelf ook een of twee per dag. Zijn vrouw vindt het prima dat hij Mijn vrouw vindt het fijn dat ik wat om handen heb. Rond theetijd wipt ze altijd even binnen er zo veel tijd in steekt. „We werkten altijd goed samen, maar ze vindt het fijn dat ik wat om handen heb. Tegen theetijd wipt ze altijd even binnen." Het enige probleem met deze wel heel professionele mancave is juist dat. Als je zegt dat speciaalbier tegen woordig hip is, begint Jan te zuchten. „Ik weet het: ik heb de ruimte, ik heb de kennis, ik heb het geld. Ik onder druk sterk de neiging commercieel bezig te gaan." Want dan begint het Grote Moeten en daar heeft Jan geen zin meer in. Stressgerelateerde hartklachten heeft hij al gehad, namelijk vóór zijn pensi oen. Bovendien kunnen ze dan geen zes weken weg met de camper. Jan legt zich er, ondanks zijn ge drevenheid, bij neer. Dan maar weer meedoen aan de Nederlandse kampi oenschappen brouwen, waar hij al vier keer op het podium mocht staan. De zwaardere bieren zitten al in het vat en worden kritisch geanalyseerd. Ach ja, je hebt werkers en je hebt werkers. TAMARA ALFRED TOETER vrijdag 13 januari 2017 Commer cieel bier brouwen? Daar heeft Jan geen zin in. FOTO ED VAN ALEM Brouwerij in de kelder Mirjam van Zeist Tamara Strijbos uit Eind hoven heeft een goede band met haar twee Indische loopeenden Alfred en Toeter. „Alfred was nog maar een kuikentje toen ik hem driejaar geleden kreeg. Voor hem was ik als een mama-eend. Hij liep de hele dag ach ter me aan, zelfs tot in de douche. Even later kwam het vrouwtje Toeter erbij en werden ze een stelle tje. Ze verblijven niet meer binnen bij mij in huis, maar buiten in een weitje met een bak water en 's winters in de schuur." Grote snavel „Alfred en Toeter vormen een supergrappig duo. Ze lopen rechtop en hebben platte voeten en hebben een grote snavel. Je kunt deze eenden goed trainen. Alfred kan me bijvoorbeeld een kus geven, alleen wordt Toe ter dan jaloers. Toeter is een goede eier- legger. En dat terwijl Indi sche loopeenden nor maal gesproken slechte broedeenden zijn. Iedere week wandel ik vijf kilometer met mijn part ner René en de eenden. Ik voorop, Alfred en Toe ter in het midden en René achteraan. Bij mooi weer zwemmen we samen. Tij dens het wandelen kwa ken ze van blijdschap. Mijn eenden neem ik ook mee naar vrienden. Ze gaan zelfs mee naar mijn streekwinkel, waar ik drie dagen per week werk. ledereen kent Al fred en Toeter." —Nathalie Damen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49