m 3 Kweek eens cressen Giraffe van landbouwafval Kleur in de wintertuin spikkels en strepen, dat je alle ven sterbanken in huis kunt vullen zon der tweemaal dezelfde plant neer te zetten. En wie op de vlinderorchidee is uitgekeken, kan overstappen naar de spinorchidee, met sprietige bloembladen. Die geurt nog ook. Zet hem op een lichte standplaats, geef weinig water. Doet het ook leuk in hangmandjes. De betrouwbare plant Je zou het een retro plant kunnen noemen: de graslelie of Chlorophy- tum. Vroeger zag je hem voorname lijk in studentenkamers, samen met de citroengeranium en het paraplu plantje in de accubak. Studentenka mers zijn niet groot en daarom is de graslelie zo'n uitkomst: je kunt hem bovenop de kast zetten. Daar staat hij uit de weg en tuimelt hij in etages naar beneden. De graslelie scoort hoog op de lijst van luchtzuiveraars. Toch, f v-y ik heb eens een berekening ge maakt en kwam op too planten per kamer die nodig zijn om een duidelijk ef fect te kunnen er varen. De Chlorophy- tum is geschikt voor alle kamers, zelfs voor bad kamers. Hoe vochtiger de lucht, hoe harder hij groeit. De artistieke plant Kan het zuiverender dan zuiverend? Jazeker. De goudpalm, Chrysalido- carpus lutescens, is kampioen lucht- zuiveren. Het is geen kleintje, deze palm, ik zou hem eerder op de grond zetten dan op een bijzettafel. Een en kele plant geeft veel allure aan een ruimte. Ik stel me een zolder voor, met een vloer van brede eikenhouten planken. Aan de muur een Rothko. En op de onge- beitste vloer een breed uitwaaierende goud palm. Het is zondag ochtend. Op de achter grond klinkt zacht het ge tinkel van Mozart. Pal men zijn niet goedkoop en een flinke maat goud palm kost al gauw 75 euro. Maar veel heb je er niet van nodig. En één grote kamerplant maakt meer indruk dan tien kleintjes. Hij heeft veel licht nodig, maar juist geen volle zon. Houd de ruimte warm en de potgrond per manent vochtig. M De imposante plant Sommige planten heb je voor de lol; met andere kun je je profileren. Zo'n plant is de olifantsoor, Alocasia x calodora. In de derde wereld zijn de gekookte wortelstokken volksvoed- sel, maar hier is het een trendy ka merplant. Geef hem de ruimte, want de flappen van bladeren zijn inder daad niet veel kleiner dan het oor van een olifant en de bladstelen kunnen meer dan een meter lang worden. Zet de plant op een kruk of een planten- tafel, zodat de bladeren de grond niet raken. De olifantsoor is niet voor kleinbehuisden, maar gelukkig bestaat er ook een kleine soort: Black Magic, met glimmend, pikzwart blad. Een echte blikvanger. Een gespreks onderwerp zelfs. Alocasia's zijn niet de gemakkelijkste planten. Ze vragen veel licht, veel warmte en een hoge luchtvochtigheid. Zet ze 's zomers in de tuin; daar knappen ze van op. Soms scheidt het blad aan de punt water af. Als een drupneus. De huis-en-tuinplant De vingerplant, Fatsia japonica, heeft al een lange carrière als kamerplant achter de rug, maar staat aan het be gin van een nieuwe loopbaan. Ooit is iemand waarschijnlijk vergeten om de plant voor de winters naar binnen te halen en er tot zijn verbazing achtergekomen dat de vingerplant winterhard is. Op een beschutte plaats dan. Ook als kamerplant is de Fatsia de moeite waard, met zijn glimmende, handvor mige blad. Kamerplanten met glimmend blad worden vaak stoffig, maar daar heb je spuitbussen voor. Of stofzuigers, want het blad van de vingerplant is zo stevig dat je er met de stofzuiger overheen kunt. Op den duur groeit de plant uit tot een flinke struik, maar met behulp van een snoei- schaar houd je hem net zo klein als je maar wilt. Ook geschikt voor het bal kon. De onmogelijke plant Wie een Medinilla ziet, wil hem hebben. Zo'n plant heb je nooit eer der gezien: aan dikke bladstengels ontspruiten vlezige bladeren en han gende bloemstengels met aan de uit einden enorme roze schutbladen die de al even roze bloemtrossen omge ven. Het heeft bijna iets obsceens, al dat roze. Maar geen andere plant lijkt op de Medinilla magnifica. Hij is uniek. De Medi nilla komt uit het dampende tropische re genwoud, waar hij op boomtak ken groeit. Nu is tropisch regen woud in de kamer lastig na te bootsen, en de meeste Medinilla's zijn binnen drie maanden na aanschaf dood. Maar mocht je in een sauna wonen, dan is een Medinilla de ideale plant. vrijdag 13 januari 2017 GO k ▲De bladeren van de olifantsoor lijken, inderdaad, duidelijk op de oren van een olifant, foto's koen VERHEIJDEN Weieens gehoord van cressen? Dit zijn vers ge kiemde plantjes vol vitaminen en mineralen, niet te verwarren met kiemgroenten. Cressen groeien op een vaste voedingsbodem. Met het kweeksysteem CressToday - met au tomatisch watergeefsysteem - kun je ze zelf kweken. De basisvariant (49 euro) zet je op een lichte plek. Haal je lievelingsdier in huis met de nieuwe postercol lectie Geometrie Wildlife van het merk Tinkle Cherry. De collectie bestaat uit veertien diersoorten die in geometrische stijl zijn afgebeeld, zoals een edelhert, panda, flamingo en giraffe. Onder de af beelding van het dier staat een omschrij ving in woordenboek stijl. Bijzonder: het posterpapier is ge maakt van landbouw afval, bladeren en stengels. Er zijn dus geen bomen voor ge kapt. Op A3-formaat kosten ze 13,95; op B2-formaat 21,95 euro. tinklecherry.nl Als je ook in de wintermaanden roze, paarse of witte bloemen in je tuin wilt, is winterheide planten een goed idee. Dit plantje wordt zo'n 25 centimeter hoog en is daarom bijzonder geschikt om vooraan in de v border of in potten te worden geplant. Voor een mooi con trast kun je kiezen voor potten met een betonlook.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44