De handel in dode materialen A 2 ROMKEVANDEKAA Kamerplanten Als de kamerplant verdwijnt, is dat het einde van de mensheid, sprak Albert Einstein. Op naar het tuincentrum: groene blaadjes scoren! Met Romke van de Kaa op expeditie door de kamerplantenjungle. Lijnenspel op de muur Column In de tuin draait het al lang niet meer alleen om planten. In tuincentra wordt de omzet vaak berekend in dode materialen - vijverfolie, tuinbanken, kattenbakkorrels en wat er verder maar te bedenken valt - en levende mate rialen, te weten: planten. De omzet in dode materialen overtreft de omzet in planten. Dat heeft mede te maken met de verharding van de tuin, die misschien niet helemaal toevallig parallel loopt aan de verharding van de maat schappij. Die verharding van de tuin valt wel te begrijpen. Vooral tweeverdieners hebben het zwaar. Als je allebei een baan hebt, blijft er wei nig tijd over om te tui nieren, zeker niet als je Mette en Bente dage lijks naar de crèche moet brengen of naar een klimwand of viool les. Waarna je ze ook weer moet ophalen. Je kunt een tuin op ver schillende manieren verharden. Je kunt de hele zaak met tegels plaveien en de voegen dichtsmeren met cement. Dan kan het regenwater niet meer in de grond zakken, waardoor het riool overbelast raakt en op een gegeven moment het water je keuken binnen klotst. Over dergelijke verhardingen klinkt veel gemor en binnenkort wordt het ver harden van de tuin waarschijnlijk van gemeente wege verboden. De verharding van de tuin loopt parallel aan die van de maatschappij Je kunt ook werken met doek van geweven kunststof, meestal antiworteldoek genoemd, maar ook vaak gewoon gronddoek. Dit doek rol je uit over het te verharden oppervlak waarna je het bedekt met een laag grind of anderssoortige steentjes. Het resultaat staat bekend als de kat- tenbaktuin: foeilelijk, maar omdat gronddoek waterdoorlatend is, veroorzaak je verder geen overstromingsproblemen. En de industrie is vin dingrijk: omdat dergelijke tuinen van gebrek aan smaak getuigen, kun je ook houtsnippers strooien in plaats van steenslag. Dat oogt een stuk natuurlijker. Dat vinden de merels ook, die er met graagte spinnetjes en andere eetbare zaken zoeken en al doende het gronddoek bloot krab ben. Ook wil zo'n schorstuin weieens gaan lijken op een paddenstoelenkwekerij. Maar ook daar is iets op bedacht: je kunt tegenwoordig betonschors kopen. Dat is geen schors van beton, maar echte houtsnippers die met een laagje cement zijn omhuld, en daardoor duurzaam en natuurlijk tegelijk. En door geen merel te verplaatsen. Dat gronddoek heeft trou wens nog meer toepassingsmogelijkheden. Je kunt er een tuin vol zevenblad mee bedekken totdat dat vermaledijde onkruid het loodje heeft gelegd. Met heermoes, kattenstaart of akkerpest - een ander gehaat onkruid - hoefje dat niet te pro beren. Heermoes breekt zelfs door beton. En je kunt gronddoek uitrollen over de moes tuin. Daarna kun je op regelmatige afstanden een kruisje snijden met een stanleymes en in elk kruis een krop sla planten. De grond onder het doek blijft lekker warm en vochtig en de sla groeit als kool, wat zeg ik - harder dan kool. En je hoeft nooit te wieden. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN BIK'3 *s stedeu iiütieis^ï e kerstboom gaf een groen tintje i aan de huiskamer, I maar die is inmid- dels afgedankt en versnipperd. Vul die ruimte op met een kamerplant. Kamerplanten geven een gevoel van welbehagen. Dat effect is zelfs te meten. Kamerplanten zuiveren de lucht, verbruiken kooldioxide en ge ven zuurstof terug. Onderzoek van NASA toonde aan dat ruimtevaarders die een plant meenemen in hun cap sule beduidend minder last hebben van hoofdpijn onderweg. En was het niet Einstein die beweerde dat als de kamerplant verdwijnt, de ganse mensheid binnen een paar jaar zal volgen? TIPS NIEUWS Degemaksplant Om maar met de minst veeleisend plant te begin nen: dat is zonder twijfel de geld- boom, Crassula ovata, een vetplant die met geen mogelijk heid is dood te krijgen. Be halve dan door hem bij to graden vorst buiten te zet ten. Zonder zichtbare stress onder gaat deze plant verwaarlozing. Ster ker: als je hem drie weken geen water geeft, lijkt hij daarvan op te fleuren. Geen wonder dat de Crassula de ultieme beginnersplant genoemd mag worden. Het gaat bij deze plant voorna melijk om het ovale blad, dik als kussentjes, waar ik als kind altijd graag een speld in stak. Maar ook de bloei is niet onaar dig. Zet de geldboom 's winters een paar maan den koel en in het voorjaar verschijnen kleine witte sterretjes. Geef hem een lichte standplaats, weinig wa ter en 's winters geen mest. De Crassula ovata is met geen mogelijkheid dood te krijgen De saaie plant Eigenlijk is de vlinderorchi dee, de Phalaenopsis, hele maal niet saai. Dat is elitaire praat: een plant saai noemen die bij driekwart van alle Nederlanders op de ven sterbank staat. De vlinde rorchidee is het botani sche antwoord op het tijdperk van de centrale verwar ming. Waar de koel- teminnaars van oma, zoals de cyclaam en het venushaar het hebben afgelegd, is de vlinderor chidee een overlever. Geen thermostaat staat hem te hoog. Daarnaast is hij ver krijgbaar in zoveel kleuren, v januari 2017 :UH: .,®~G5Q'EJ lal S® 51 WEI'ELD- Wereldsteden is een atlas voor kinderen met 30 stadsplattegron den. (Rubinstein, €24,95) Vreemde vogels staat vol prach tige plaatjes van vreemde en min der vreemde vo gels. (Memphis Belle, €16,95) De Bierrevolutie portretteert een nieuwe generatie bierbrouwers. (Terra, €24,99) 3 o Groen, groener, groenst JÊh. - f4 Dit behang 'Path' van Hookedonwalls trekt je blik automa tisch naar de muur. In het lijnenspel ont dek je ruiten, driehoe ken, vierkanten en rechthoeken. Het lijkt misschien druk, maar dankzij het neutrale kleurenpalet komt de print mooi tot zijn recht zonder al te schreeuwerig te wor den. Dit behang is de blikvanger van de collectie 'Gentle Groove', die bestaat uit verschillende prints met een vleugje metaalglans. Path is te koop in vijf kleuren. Prijs op aanvraag. Meer info? Kijk op hookedonwalls.com Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum 44 Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43