II 'Walgelijke' Mare Dutroux stapt naar rechter voor knipbeurt Kinderen komen om bij brand in VS 3 VERPLEEGHUISZORG ROTTERDAM Hugo Borst en Carin Gaemers, de initiatief nemers van het manifest Scherp op Ouderenzorg, vinden de too miljoen euro van Van Rijn 'een aardig begin'. „Zolang dit nog niet in de ministerraad is ge weest, is er formeel geen be sluit", stellen Borst en Gaemers. „Mocht dit vandaag worden be sloten, dan is het een begin, maar nog lang niet voldoende. We zijn blij met dit gebaar, omdat dit be tekent dat niet alleen staatssecre taris Van Rijn de problemen zeer serieus neemt, maar het hele ka binet. Maar het is niet genoeg." Volgens het duo kan met de too miljoen alleen de allerergste nood geledigd worden. „Tevre den zijn we pas als alle punten Vb Geachte heer Van Rijn, van ons manifest zijn uitgevoerd. Met ons vinden meer dan ïooo.ooo steunbetuigers de noodmaatregel '2 op 8' het abso lute minimum om de zorg - en niet te vergeten de aandacht - op een enigszins respectabel niveau te brengen. We blijven dan ook hameren op een ballotage voor bestuurders, want er moet een einde komen aan de bestuurlijke obesitas. Iedere stap in de rich ting van ons manifest is goed. Maar om de kwaliteit van zorg te verhogen, is beslist meer nodig dan too miljoen. Daar zal de Kamer net zo over denken, na de collectief aangenomen motie in december." Borst en Gaemers krijgen vol gende maand de Machiavelliprijs 2017 uitgereikt voor hun mani fest. Volgens de jury hebben ze 'politieke geschiedenis geschre ven door in recordtempo het on derwerp uit de politieke sfeer vandaan te halen'. De ministerraad wil er vandaag een knoop over doorhakken: 100 mil joen euro, dit jaar nog, om de kwa liteit van de verpleeghuiszorg op te krikken. Zo springt de staatssecretaris van Volksgezondheid in op het veel besproken manifest voor betere verpleeghuiszorg, waarmee AD- columnist Hugo Borst en Carin Gaemers vorig jaar naar buiten kwamen. Van Rijn haalt het bedrag bij zijn eigen ministerie VWS. Hij rekent op meevallers elders in de begro ting, zegt een ingewijde. „Die moe ten er dan ook wel komen, anders ontstaat er een probleem." Sowieso komen er goede kwali teitseisen voor de verpleeghuiszorg en een personeelsnorm. Een andere bron vertelt dat sommige verpleeg huizen een inhaalslag moeten maken. „Daar is dat geld voor, om extra personeel aan te trekken. Dat is slechts een eerste stap, daarmee is nog steeds niet alles klaar." Branchevereniging Want met 100 miljoen kan het ma nifest Scherp op Ouderenzorg van Borst en Gaemers bij lange na niet volledig worden uitgevoerd. Daar voor zijn liefst 70.000 extra zorg- medewerkers en 1,5 tot 2 miljard euro nodig, zo berekende branche vereniging voor zorgondernemers Actiz deze week. Borst en Gaemers willen onder meer - net als bijvoorbeeld over heidsorganisatie Zorginstituut Ne derland - twee professionele zorg verleners per groep van acht bewo ners in alle verpleeghuizen. Nog af gezien van de kosten zou het een zware inspanning kosten om zoveel personeel te vinden, stelt Actiz. Vijgenblaadje In de Kamer zijn de reacties op het extra geld dan ook niet al te enthou siast. „Ik heb wel eens gezegd dat Van Rijn pronkt met andermans veren, maar hier kan hij nog geen vijgenblaadje van kopen", reageert Dit bedrag is eigenlijk niet serieus te nemen. Er zijn veel mensen nodig en dan is er ook serieus geld nodig SP-Kamerlid Renske Leijten. „En er komt geen cent van Financiën, tra gisch! Dit is een eerste stap, maar het bedrag is eigenlijk niet serieus te nemen. Er zijn veel mensen no dig en dan is er ook serieus geld no dig." Fleur Agema (PVV) spreekt over een 'campagnefooi van Van Rijn'. Marith Volp van coalitiepartij PvdA is wat positiever in haar oor deel. „Als dit klopt, dan is het prachtig nieuws. Ouderen verdie nen een liefdevolle en waardige oude dag en moeten kunnen reke nen op goede zorg. Met dit geld kan er meer personeel en daarmee meer aandacht voor ouderen komen." Door forse bezuinigingen in het gevangeniswezen moeten diverse strafinrichtingen in België het zon der kapper stellen. In de meeste gevangenissen knippen de gevan genen elkaar, maar in Nijvel - waar hij zijn levenslange straf uitzit - is geen enkele gevangene te vinden die Dutroux wil knippen. Twee brieven aan de directie hebben daar geen verandering in gebracht. Dutroux wil nu de Belgische staat voor de rechter slepen, want hem zelf een schaar geven is om voor de hand liggende redenen ook niet mogelijk. „Dit zal me op de sociale net werken wel op een hoop kritiek komen te staan, maar dat maakt me niks uit", aldus Dutroux' advocaat Bruno Dayez. „Een veroordeelde is een veroordeelde, en Mare Dutroux heeft dezelfde rechten als anderen. Zijn haar en baard worden nu echt heel erg lang. Het is walgelijk." Er volgde een stortvloed aan reacties op de site van de Frans talige krant Sud Presse, die gisteren als eerste over de zaak publiceerde. „Dat hij ze opvreet." „Al zou hij erop trappen." „Lekker warm, zet de verwarming in zijn cel maar uit." „Geef hem een aansteker." „Niet al leen zijn haar is walgelijk." Maar ook: „Binnenkort is de kapper van Francois Hollande vrij." Een panel in het populaire tv- programma C'est vous qui le dites oordeelde in een urenlange uitzen ding met tegenzin dat Dutroux wel degelijk recht heeft op een knip beurt. Dutroux is met afstand de bekendste gedetineerde van België. BALTIMORE Bij een brand in een huis in het Amerikaanse Balti more zijn gisteren naar alle waar schijnlijkheid zes kinderen omge komen. Het gaat om broertjes en zusjes uit één gezin, van 11 maanden tot 8 jaar oud. De lichamen van vijf van de zes kinderen zijn nog niet gevonden, maar ze kwamen vrij wel zeker allemaal om. Hun moe der en drie andere kinderen kon den vluchten en hebben het over leefd. De vader van het gezin was niet thuis. Alle drie de verdiepingen van het huis stonden in brand, één van de verdiepingen stortte in. „Het leek of de brand terug vocht toen ze blusten", vertelde een getuige aan AP. „Het vuur bleef maar ko men en komen. Ik heb zoiets nooit eerder gezien." De vader wist gisteren nog niet hoe de brand heeft kunnen ont staan. „Ik ben nog steeds in shock", zei hij. Zijn vrouw en twee van de over levende kinderen liggen nog in het ziekenhuis, één kind mocht inmiddels naar huis. De politie zoekt intussen verder naar de li chamen van de kinderen en pro beert de oorzaak van de verwoes tende brand in het huis van de fa milie te achterhalen. vrijdag 13 januari 2017 100 miljoen voor banen in de zorg Staatssecretaris Martin van Rijn trekt 100 miljoen euro extra uit om de verpleeghuiszorg beter te maken. Maar is dat genoeg? Edwin van der Aa Den Haag Renske Leijten Staatssecretaris Van Rijn (I) overlegt met Hugo Borst en Carin Gaemers. fotoanp De Belgische kindermoordenaar Mare Dutroux wil via de rechter afdwingen dat zijn haar en baard worden geknipt. Dat is al maan den niet gebeurd en volgens zijn advocaat ziet de crimineel er in tussen 'weerzinwekkend' uit. Frans Boogaard Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3