WIM HOFMAN Nieuw-Zeeland ZEELAND 11 Iedereen in Nieuw-Zeeland kent de naam Abel Tasman. Hij kwam per schip in 1642 bij een stel, voor Europeanen onbe kende, eilanden. Latere kaartenma kers kwamen met de namen van Tasmanië en Nieuw-Zeeland. De naam Nieuw-Zeeland is wel vreemd, ook al ligt de eilanden groep ergens ver weg in de zee, want het lijkt niet erg op het oude Zeeland. De eilanden zijn heuvel achtig en na het omhakken van dui zenden bomen bestaat het vooral uit groen weiland met honderden schapen en veelal zwarte koeien. Er zijn grote gebergten, watervallen, rivieren en meren, bossen met be moste bomen en varens en wilde gebieden, vooral op het Zuiderei land. Hier en daar zie je vulkaantop- pen en kraters en dan merk je pas goed dat de aarde echt een korst heeft, gerimpeld, gebarsten en met kloven en gaten waar hete damp of warm water uitkomt. Er zijn weinig steden met enige al lure. Men heeft nogal eens last van aardbevingen. Met bouwkundig in genieur Tony Bonetti, afstammeling van een Italiaanse goudzoeker, sprak ik over de Nieuw-Zeelandse huizen bouw. Hij legde me uit dat men in Nieuw-Zeeland het liefst in een hou ten huis woont. Bij een aardbeving blijken huizen in steen het gemakke lijkst in te storten. Vooral op het boerenland zie je dan ook lage houten huizen die er dik wijls uitzien als een schuur of keet of noodwoning. Het geeft een algehele indruk van voorlopigheid. Een aard beving lijkt steeds in het achterhoofd van de Nieuw-Zeelander aanwezig te zijn. Misschien nog meer dan dat de bewoners van het oude Zeeland aan een eventuele overstroming denken. Wanneer en hoe en waar een ramp komt, is onduidelijk, maar men lijkt er wel voortdurend op te rekenen. Of zoals ik een dominee op zijn manier hoorde zeggen: Gods bedoelingen zijn altijd anders dan zoals wij die bedenken. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Huisarts Huisarts bespaart tonnen (krant 28 december). Het is een vast staand feit dat de eerstelijnsge zondheidszorg - de huisarts, de wijkverpleging, de thuiszorg en het maatschappelijk werk - de grootste bijdrage levert aan de volksgezondheid in het algemeen, met de laagste kostprijs. Deson danks wordt het werk van die zelfde eerstelijnszorg op alle mo gelijke fronten ingeperkt door be zuinigingen. De wijkverpleging wordt overbe last en komt niet aan al het werk toe. De thuiszorg is nog een schim van wat het eerder was en het maatschappelijk werk is feitelijk opgeheven. Daarbij dan de bu reaucratisering die het uitvoe rende werk verder in de weg zit. In de eerstelijnszorg gaat niet zo veel geld om als in de rest van de sector zorg en is dus minder belangrijk. Er valt niet genoeg geld uit te sle pen in het kader van het winstbe jag. Omdat winstbejag voor de zorg komt, is de keuze duidelijk. Luc Brusselaers Hoejkensdijk 11, Kuitaart Energierevolutie? Het nieuwste wat een consortium van provincie, gemeentes en groene populisten de huishou dens wenst aan te (smeren) praten is 'energieneutraal wonen' (krant 4 januari). De kosten zijn nog on duidelijk. Maar... uw huis ombou wen gaat vele tienduizenden euro's kosten. Vaststaat dat alle huishoudens aangesloten op een stroomnet vanaf 2020 ongeveer too euro per maand moeten beta len aan windparken die niet CO2- vrij zijn, zoals wordt beweerd. Dit komt door het noodzakelijk méé- draaien van fossiel gestookte cen trales. De echt 100 procent CO2- vrije Thoriumcentrales gaan on geveer 50 euro per maand kosten en alles kan gewoon dóórgaan zonder extra kosten. Waarom kan dit consortium niet even logisch en simpel (na)denken? Deze Tho riumcentrales worden binnen tien jaar al door China in gebruik geno men. Wij, huppelend achter inno verende energievoorzieningen, worden een Derde Wereldland op dit gebied als dit zo doorgaat! Jan Duin Leliëndaleweg 15, Haamstede Jan Terlouw In de krant van 6 januari wordt duidelijk dat er veel belangstelling was voor het verhaal van Jan Ter louw. Wat mij opvalt is dat hij zich druk maakt over de klimaatveran dering. Dan komt toch de politicus in hem boven. Evenals vele ande ren wil hij dat de aarde en de zon zich aanpassen aan de wetten van de mens in plaats van andersom. Hou rekening met de klimaatver andering door de afvoer van water goed te regelen en de dijken aan te passen. Dat is zinvoller dan de temperatuursverhoging te beper ken tot maximaal twee graden. Peter H. deDreu Ruigendijk 10, Driewegen Brouwerseiland Weer een project (probeersel) er bij om de Zeeuwse kust, die Blof in betere jaren vol lof heeft bezon gen, te verpesten(krant 6 januari). De Witte Raaf verpaupert. Oran jeplaat is onaf. Nieuwvliet is onaf. Is de nederzetting Dishoek af? Is Havendorp (was Zilveren Schor) af? Is het schiereiland Veerse Dam afgeblazen? Nu komt hierbij weer een Brou werseiland in de picture met de zelfde kinderpraat: 'We zijn al zo lang bezig, geef ons onze zin nu maar.' Dat de toeristen op termijn weg zullen blijven en de winst in de zakken van de projectontwik kelaars glijdt, willen diegenen die de plannen goedkeuren nog steeds niet begrijpen. Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Kees Baan Wijdauplantsoen 29, Middelburg Samenwerking 1999: Ontstaan vmbo. Het Zelden- rust Steelantcollege (ZSC) had al leen de afdeling Zorg en Welzijn. Het Zwincollege had vijf afdelin gen, waaronder Handel en Admi nistratie (nu profiel Economie en Ondernemen). Onze docente gaf ook economie aan het ZSC en de ZSC-directie vroeg haar de afde ling daar ook op te zetten. Er was echter één groot probleem. ZSC had geen licentie. Hun H&A-leer- lingen konden geen examen doen. Via de Zwincollege-licentie boden wij de helpende hand. Hun leer lingen werden bij ons ingeschre ven en als conrector vmbo van het Zwincollege ondertekende ik ook hün diploma's. Een unieke oplos sing? Ik hoop het niet! Citaat vanaf ZSC-website onder 'identiteit': 'Christelijk onderwijs wil dienst baar zijn aan de samenleving.' Die samenleving gaat verder dan de muren van het ZSC. (Jos de) Ko(o)ning kom van uw troon, aanschouw het 'gepeupel' en toon leiderschap. Keer in het belang van de hele Zeeuws-Vlaamse samen leving terug naar het samenwer kingsverband! Dick van Heijst Romanlaan 22, Aardenburg Lek Deskundige vrouwen op ICT-ge- bied vonden een veiligheidslek op de website van het ADRZ. De be veiliging bleek verouderd. De les sen, die het ziekenhuis hieruit trok, zijn opvallend. Ze gaan de testen, die ze één keer per jaar doen, opvoeren. Ze laten hackers los op de website. Wetend dat niets zo snel verandert als zaken op ICT-gebied. Wekelijks worden up-dates op mijn laptop ge- download, lijkt één keer testen per jaar haast middeleeuws. Die op hun website losgelaten hackers kunnen beter eerst op les gaan bij de vrouwen van Women in Cypo- security (WISC), want die ont dekten het lek. Schertsend zou je kunnen opmer ken: laat een medisch specialist het lek dichten. Een uroloog bij voorbeeld? de Jonge Doljijnstraat 12 Nieuwerkerk vrijdag 13 januari 2017 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Jan Terlouw was vorige week in Middelburg, fotorubenoreel VvHrtPMAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38