fcft De Ramp in romans 9 PZC ONLINE „Zak zeker niet naar de kust af." Wel, ik zou toch graag naar huis gaan van- avor des maken we kennis met de zelfde Anton, maar dan als 55-ja- rige leraar Nederlands in Zierik- zee. De schrijfster: „Ik wilde geen vrouwelijke hoofdpersoon, want die zou te dicht bij mezelf kunnen komen." De Watersnood is in het boek altijd aanwezig. Catharina IJze lenberg: „Ik ben opgegroeid met een leven voor en na de Ramp. Wij hadden geen overvloed. Na de overstroming kregen we een Noorse woning, nieuwe meu bels en huisraad, voor ons huis lagen bergen zand waarop we konden spelen. Maar natuurlijk was er ook volop verdriet. In de familie, op school. Bij ons thuis, een streng gereformeerd gezin, hing er een doem over de Ramp, het zou een straf van God zijn. Bij mijn grootouders werd er veel over de overstroming ge sproken. Hoe ze over een ladder van het ene naar het andere huis moesten kruipen en dat de rok van mijn opoe toen scheurde: dat verhaal heb ik wel hon derd keer gehoord. Je kunt zeggen dat de Ramp mij mede heeft ge vormd. Ik heb veel angst meegekre gen. Voor wind, on- linge. Zij gingen over de tong, zoals dat heet. „Anton is doordrenkt van zon debesef', zegt IJzelenberg. „Dat is een autobiografisch trekje. Als meisje van een jaar of veertien zag ik in het dorp een reclame bord van Van Rossem's Troost, met die man die rookte terwijl hij op het schavot stond. Dan moest ik huilen. Bij de tandarts dacht ik: Jezus hield het ook uit aan het kruis. Het is altijd lastig, maar ik heb afstand genomen van het geloof." Catharina IJzelenberg komt nog regelmatig in Zeeland, er wonen ooms, tantes, zussen, een broer. Zwolle is nu haar thuis. Dat blijft zo. Al zou ze wel graag een zomerhuisje in Zeeland hebben. Momenteel worden in Zwolle dijken verlegd om meer ruimte te geven aan de rivier. Niet ver bij haar vandaan wonen Zeeuwen, die daar wat lacherig over doen. De IJssel levert hoog uit natte voeten op, dat is niet te vergelijken met een echte wa tersnood. weer, voor krachten die buiten jezelf lagen. Hoe vader en moe der keken als het ging waaien, ik kan het me nog goed herinne ren. Je voelde het verdriet, je rook het. Dat verdriet wilde ik in We stonden al met onze voeten in het water. Mijn jas is verdronken mijn boek gestalte geven." Anton Rentier is een samen voeging van karaktertrekken van mensen uit de omgeving van de auteur. Als ervaren leraar raakt hij in de ban van eindexamen leerlinge Claudia de Winter. De schrijfster herinnert zich een docent Frans op Ouwerkerk, die een relatie had met een leer- vrijdag 13 januari 2017 PC zig in boek IJzelenberg APPONS UW VIDEO'S Voor de Zeeuwse kust is vrijdagmiddag code oranje van kracht. Rijkswaterstaat geeft de waarschuwing vanwege de verwachte stormvloed. De waarschu wing is van kracht tussen 14.00 en 00.00 uur. Heeft u een foto of video van de storm die u wilt delen met de resten van de Zeeu wen? Stuur hem dan een voudig naar de redactie via Whatsapp. Het telefoon nummer van de PZC-re- dactie is 06-20418849. Vermeld bij het opsturen via Whatsapp wel uw naam en eventueel woonplaats. Dan zetten we die erbij wanneer de redactie de foto of video plaatst. TWITTER Morgane Corteel @MorganeCorteel 13 Ook in Belgie worden pre ventieve maatregelen ge nomen aan de kust en in Antwerpen. De gouverneur van West-Vlaanderen riep mensen gisteren zelfs op niet naar de kust te gaan. Vlaamse media spraken eerder over de zwaarste storm van de afgelopen vijftig jaar. Deskundigen zeggen dat dit niet het geval is. Wel wordt de stormvloed één van de hoogste sinds jaren. ONLINE TOP 5 1. Code oranje in Zeeland vanwege storm en hoog water 2. Zeeland neemt maatre gelen tegen storm met springtij 3. Vlaketunnel weer open na stremming door geval len hoogwerker 4. Dit zijn de meest voorko mende achternamen in Zeeland 5. Dit waren in 2016 de po pulairste babynamen in Zeeland Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie P facebook.com/depzc 1 @pzcredactie Catharina IJzelenberg: Het ruisen van de zee - Uitgeverij Ambo|Anthos, 272 pagina's, 19,99 euro. Presentatie en le zing van Catharina IJzelen- berg zaterdag 4 februari in het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk. BOEKEN Jan de Hartog: De kleine ark (1953) Arie van der Lugt: God schudde de wateren (1958, trilogie) Gerda van Wageningen: Toen de dijken braken (1993) Jan van Reenen: Het water komt (2002) Sandra van de Vijver: Hoe ver het water kwam (2002) Ad Zuiderent (red.): Na de watersnood, bloemlezing (2003) Margriet de Moor: De ver dronkene (2005) Rik Launspach: 1953 (2009, Zeeuwse Boekenprijs) Ina van der Beek: Door het water (2010) Thea Zoeteman-Meulstee: Gered uit de golven (2010) Femke Roobol: Springtij (2014) -4 Catharina IJzelenberg. FOTO FRANS PAALMAN - Catharina IJzelenberg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37