Zeeuwen op intuïtie naar finale NK Poker Levi en Anna favoriete Zeeuwse babynamen 8 DEBUUTROMAN HET RUISEN VAN DE ZEE Catharina I Jzelenberg maakte de Ramp mee op Nieuwerkerk. Nu heeft ze een roman geschreven, waarin de watersnood van 1953 een heel leven meegaat. „Ik heb het verdriet van toen gestalte willen geven." Dat je geen pokerface nodig hebt om het ver te schoppen met dat kaartspel, daar zijn Jeroen, Arjan, Guido en Joep het levende bewijs van. Zaterdag vertegenwoordigen ze Zeeland tijdens het Open Ne derlands Kampioenschap Poker voor teams. Van de vijfhonderd gezelschappen die zich inschre ven, zitten ze bij de laatste dertig die het in Ermelo tegen elkaar op nemen voor de titel. Het viertal, afkomstig uit Goes, Vlissingen en Wemeldinge, kent elkaar van het recreatieve fiets- clubje De Stoempers. Sinds een jaar of zeven mogen de vrienden af en toe ook graag een avondje pokeren. „Puur voor de lol", zegt Joep Zoeteweij. „Tot één van ons het idee kreeg ons in te schrijven voor het NK." Met een 'waarom ook niet'-instelling meldden de mannen zich onder de naam 'Stoempers Zeeland' aan, maar tot hun verbazing overleefden ze de voorronde en vervolgens ook de halve finale. „Met meer geluk dan wijsheid", beaamt Zoeteweij. „Dan zit je ineens met heel goede pokeraars op tafel die met zonne brillen en capuchons op de fiches door hun vingers laten ratelen en met termen gooien waar wij nog nooit van hebben gehoord. Maar wij zitten daar puur voor de lol en doen eigenlijk alles op intuïtie." Hoewel je volgens de Wemel- dingenaar deels afhankelijk bent van je kaarten ('met slechte kun je echt niet winnen') doen de Stoempers gerust dingen die in de ogen van echt goede pokeraars ab soluut niet kunnen. „Zoals bij voorbeeld toch nog inzetten ter wijl de kans op winst minimaal is, gewoon omdat je denkt dat een bepaalde kaart heus nog wel komt. Vaak pakte dat goed uit." In Hotel De Heerlickheijd van Ermelo staat zaterdag niet het grote geld, maar een beker en de eer op het spel. Zoeteweij heeft geen idee hoe de kansen voor zijn team liggen. „Eigenlijk hebben we er niks te zoeken, maar het is leuk om een keer mee te maken." De Zeeuwse top tien van popu laire babynamen wijkt dit keer opnieuw behoorlijk af van de lan delijke lijst, met één duidelijk uit zondering. Anna is met stip op t binnengekomen in de Zeeuwse top to en staat ook nationaal aan de top. De lijst wordt elk jaar door de Sociale Verzekeringsbank be kendgemaakt. Levi, in Zeeland de meest gege ven jongensnaam, staat landelijk op nummer negen. Over heel Ne derland gerekend is Daan het po pulairst. Van de andere namen in de Zeeuwse top to staan er vijf in de landelijke top. De Zeeuwse nummers 2 (Cor nells) en 3 (Willem, nieuw in de top) staan landelijk op respectie velijk plaats 114 en 51. De Zeeuwse lijst met meisjes namen spoort meer met de lan delijke. Naast Anna staan nog vijf namen in zowel de landelijke als de Zeeuwse top 10. Maar ook bij de meisjes bezetten de Zeeuwse nummer 2 (Maria) en 3 (Johanna) een veel lagere plaats op de lande lijke lijst, namelijk 53 en 91. Bij de jongens verdwenen Luuk en Thijs uit de Zeeuwse top 10, bij de meis jes Adriana, Zoë, Lisa, Emma en Fenna. Binnen Zeeland loopt Zeeuws- Vlaanderen meer in de pas met het landelijke beeld dan de rest van de provincie. Traditionele na men als Cornelis, en Maria zijn onder de Westerschelde niet in de hoogste regionen te vinden. Het Meertens Instituut in Am sterdam heeft de populairste ba bynamen in de periode 2000-2014 per regio op een rij gezet. De top 10 van Zeeuws-Vlaanderen ver schilt enorm met die van overig Zeeland. Bij de jongens komen in die periode alleen de namen Tim en Thijs in beide lijstjes voor en bij de meisjes Sophie, Anna en Lisa. We naderen 1 fe bruari. In deze tijd worden er nog altijd men sen onrustig in Zeeland. Storm, zwart water, ja gende wolken, kou - 64 jaar gele den is opeens heel dichtbij. Ver driet slijt, maar verdwijnt niet. Vier jaar was Catharina IJzelen- berg toen de dijk brak. Ze woonde op Nieuwerkerk, net buiten het dorp. „Ik heb beelden van toen, flitsen. Hoe ik voor het raam stond, toen het vreselijk waaide. Dat moet zaterdagmid dag zijn geweest. Ik zou een nieuwe jas krijgen, een tante zou die komen brengen, ik stond op de uitkijk." Een volgende herin nering: „Mijn vader zei: 'Catha rina, pak je nieuwe jas'. Dat wilde ik wel, maar het lukte niet, de jas hing hoog aan een kast. Toen werd ik in een brandweerauto ge zet. Later hoorde ik dat de burge meester had gezegd, dat wij - de familie IJzelenberg - onmiddellijk moesten worden opgehaald om dat we anders zouden verdrinken. We stonden al met onze voeten in het water. Mijn jas is verdron ken, dat weet ik zeker. Het is een beetje vreemd, maar als ik eraan terugdenk lijkt het net alsof ik al leen was. Dat was echt niet zo, mijn ouders waren er, het was een gezin met vier, later vijf kin deren." Vandaag verschijnt de roman Het ruisen van de zee bij een lande lijk gerenommeerde uitgeverij. Catharina IJzelenberg heeft er een paar nachten wakker van ge legen, toen duidelijk werd dat haar debuut zo'n vlucht zou ne men. Na haar jeugd op Nieuwerkerk is ze in Overijssel terechtgeko men. Daar kreeg ze kinderen en haalde ze haar studieachterstand in. Thuis moest ze naar de huis houdschool: „Dat was een heel groot verdriet, ik wilde leren en het mocht niet." Ze deed avond schoolhavo en rondde een studie maatschappelijk werk af. In die sector heeft ze jarenlang gewerkt. Tot zo'n jaar of vijf geleden haar baan bij een medisch orthopeda gogisch centrum in Hellendoorn werd opgeheven. „Wat nu, dacht ik. Ik kan gaan huilen. Dat heb ik ook gedaan. Toen kwam het idee om een schrijfcursus te volgen. Niet zo vreemd, want ik heb altijd geschreven. In een dagboek. En columns voor een wijkkrant en een blad van een religieushuma- nistische groepering. Op de schrijfschool Scriptplus van de Hogeschool Amsterdam ben ik aan het boek van Anton begon nen." Anton Rentier is de hoofdper soon in de roman. We komen hem afwisselend als jongere en volwassene tegen. Hij is vijf als hij zijn vader voor zijn ogen ziet verdrinken. Of in elk geval: hij denkt dat te zien, want honderd procent zeker wordt het nooit. We volgen hem samen met zijn streng gereformeerde moeder. Afwisselend met die jeugdepiso- Het ruisen van de zee vrijdag 13 januari 2017 PC Vier Zeeuwen staan zaterdag in Ermelo in de finale van het NK Poker voor teams. Tot hun eigen grote verbazing. „Eigen lijk hebben wij daar niks te zoe ken." Luc Oggel Goes Joep Zoeteweij FOTOMECHTELD JANSEN Zeeuwen kiezen voor hun kin deren vaker andere namen dan de rest van het land, maar ook binnen de provincie zijn grote verschillen. Theo Giele Vlissingen JONGENS postie NL 1 Levi 9 2 Cornelis 114 3 Willem 51 4 Milan 7 5 Johannes 70 6 Marinus 243 7 Jan 31 8 Lucas 4 9 Liam 13 10 Sem 3 MEISJES postie NL 1 Anna 1 2 Maria 53 3 Johanna 91 4 Tess 2 5 Cornelia 180 6 Evi 7 7 Sophie 4 8 Mila 8 9 Lieke 26 10 Julia 5 Ramp is altij d aanwe Jan van Damme Nieuwerkerk ROMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36