/f 9 Meeste woningen in Zeeland verkocht sinds2008 i 5 GROOT-SAEFTINGHE UITDAGINGEN Het grenspark Groot-Saeftinghe moet op de kaart worden gezet. Daarvoor zijn tien uitdagingen geformuleerd. De streek moet grenspark Groot- Saeftinghe gaan koesteren. Het pro ject is van hogerop bedacht maar slaagt alleen als het van onderop worden uitgevoerd. Daarom is gis teren in Kieldrecht het startschot gegeven voor de 'grensparkchal- lenge': er zijn tien concrete doel stellingen geformuleerd die uiter lijk 3t maart 2019 moeten zijn ge haald. „Daar kan iedereen aan meehel pen", zegt communicatiemede werkster Tina Stroobandt. „Je hoeft geen burgemeester te zijn. Een meisje van vier kan evenveel bijdra gen als een bedrijf met duizend mensen in dienst." Acht Vlaamse en Nederlandse partners, waaronder de provincie Zeeland, willen het grenspark de komende jaren op de kaart zetten. De kern bestaat uit het Verdronken Land van Saeftinghe, de Hedwige- en de Prosperpolder, de Oude Doelpolder en de Nieuw Arenberg- polder, in totaal 4.700 hectare na tuurgebied. Maar ook de schil er omheen, met voornamelijk land bouwgrond, kan deel uitmaken van het grenspark. „Waar de buiten grenzen gaan liggen, is nog een beetje vaag", aldus Stroobandt. Dat de toekomst van sommige gebieden nog onzeker is, staat de vorming van het grenspark niet in de weg, zegt burgemeester Jan- Frans Mulder van Hulst. „Het gaat gewoon door, of de Hedwigepolder nu nat of droog is." Hij was een van de bestuurders die gisterochtend in Kieldrecht (B) filosofeerden over de toekomst van het grenspark, waarin tot begin 20191,4 miljoen euro aan Europees geld wordt gestoken. Na afloop werden tien uitdagingen gepresen teerd. Daaraan kan iedereen bijdra gen, vooral degenen die in de streek wonen. „We willen niet dat het voor de bewoners een ver-van- hun-bed-show is", zegt Stroob andt. „Vandaar de tien challenges." Een meisje van vier kan net zoveel bijdragen als een bedrijf De Zeeuwse huizenmarkt is volop in beweging. In het laatste kwartaal van 2016 verkochten de NVM-ma- kelaars 719 woningen, het hoogste aantal sinds 2008. Boven de Westerschelde verwissel den in de laatste drie maanden van het afgelopen jaar 540 woningen van eigenaar. Dat is bijna een kwart meer dan een jaar eerder. De groei zit in alle categorieën huizen, met uitzondering van appartementen. Zeeuws-Vlaanderen In Zeeuws-Vlaanderen werden in het laatste kwartaal 179 huizen ver kocht. Dat is bijna 30 procent meer dan een jaar eerder. Ook daar wor den minder appartementen ver kocht. Vooral hoek- en tussenwo ningen zijn gewild. De gemiddelde verkoopprijs gaat boven de Westerschelde snel om hoog, al komt dat mede doordat er meer grotere woningen worden verhandeld. In Zeeuws-Vlaanderen is de prijsontwikkeling al weer aan het afvlakken. In heel 2016 werden in Zeeland 2.589 huizen via de NVM-make- laars verkocht. Dat zijn er 563 meer dan in 2015. In 2orr, toen de markt een dieptepunt bereikte, kregen slechts 1.258 huizen in de provincie een nieuwe eigenaar.„Het zijn mooie cijfers", zegt Mark Faasse, De vooruitzichten voor 2017 zijn ook best goed. De rente blijft komend jaar laag - Mark Faasse, NVM Zeeland voorzitter van NVM Zeeland. De resultaten worden wel gunstig beïnvloed doordat er boven de Westerschelde enkele NVM-make- laars zijn bijgekomen, aldus Faasse. „Dat zijn makelaars met een flinke portefeuille. Dat zit in de cijfers verwerkt." „De vooruitzichten voor 2017 zijn ook best goed", zegt Faasse. „De rente blijft komend jaar aan de lage kant en ook het consumentenver trouwen is hoog." vrijdag 13 januari 2017 PC Grenspark moet van iedereen zijn Ernst Jan Rozendaal Kieldrecht Ji De eerste is dan ook meteen een logische: er wordt gezocht naar 50 'streekholders', bewo ners, boeren, bedrijven en bezoe kers die mee willen denken en doen. 2 Er moet een voedselgebied van 150.000 vierkante meter komen voor de bruine kieken dief. Dat kan als landbouwers wil len experimenteren met teelten waar de muizen en kleine vogels die de roofvogel eet dol op zijn, zoals klaver, luzerne of spelt. „Dit leek op voorhand de moeilijkste opgave", vertelt Stroobandt, „maar we zijn al op de helft." 3. De vleermuizen in de Hedwige- en Prosperpol der, die getijdennatuur wor den, hebben een nieuw onderko men nodig. Twintig nieuwe vleer- muiskasten moeten ze weglokken vóórdat over een paar jaar het water de polders in stroomt. 4Als meer mensen gaan spot ten kunnen 200 vogelsoorten worden waargenomen. Nu is dat nog de helft. 5 Er worden twintig grenspark- gastheren gezocht om bezoe kers het verhaal van de streek te vertellen. 6 Wie wil een amfibiepoel op zijn land aanleggen? Met tien vijvers voor kikkers en pad den is er veel extra voedsel voor vogels en vissen, zodat ecosysteem in even wicht blijft. 7Dertig landbouwers kunnen de natuur helpen, onder meer door schapen op de dijken te laten grazen en braakliggende stroken langs de akkers als corri dors voor dieren te laten fungeren. 8 Er moeten minsten 150 grensparkfoto's met de hashtag #grensparkchallenge op social media worden geplaatst. Er wordt gestreefd naar 100.000 grensparkbezoe- kers. - Tina Stroobandt, communicatie J ✓""N Die moeten in 2019 kun nen genieten van twintig I J streekproducten. Stroob andt: „Zodat we aan het eind van het project een heel feestmenu op tafel kunnen zetten." T Illustratie van organisatie Grenspark Groot-Saeftinghe WESTERSCHELDE KLOOSTERZANDE GRAAUW PROSPERDORP Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33