Water bereikt vanmiddag het hoogste punt M Scholen niet blij met soepelere overstap naar havo 3 De waarschuwing code oranje - specifiek voor waterstanden - is af gegeven door het Watermanage- mentcentrum, waarin waterbe heerders samenwerken. „Het komt niet zo vaak voor dat we dat doen", zegt Diederik Fleuren. „De laatste keer was in december 2013." De stormachtige noordwesten wind in combinatie met springtij zorgt voor uitzonderlijk hoge wa terstanden. De Oosterscheldeke ring sluit bij een waterstand van 3 meter boven NAP. Gistermiddag was de verwachting dat het water tot 3,06 meter komt. Medewerkers van de Ooster scheldekering kregen gistermiddag een 'voorwaarschuwing' dat ze waarschijnlijk vannacht zouden worden opgeroepen. Het defini tieve besluit tot sluiten van de ke ring wordt vanochtend genomen. „De kans is groot", zegt woordvoer der Edwin de Feijter van Rijkswa terstaat. „Als dat gebeurt, wordt er vier uur voor de verwachte water- piek echt op de knop gedrukt." De kans is groot dat wede Oosterscheldekering gaan sluiten De middensluis in Terneuzen ging vannacht al tijdelijk dicht van wege het hoge water. Vanmiddag zijn ook de andere sluizen van het complex gestremd. De Zeeland- brug moest gistermiddag open voor vissersboten, die er door het hoge water niet onderdoor konden. Waterschap Scheldestromen sloot woensdag al keersluizen, evenals twee coupures in Vlissin gen. De Panoramaweg bij Breskens, die aanvankelijk ook zou dichtgaan, bleef vooralsnog open. Het water kwam bij Vlissingen gisternacht tot 3,23 meter boven NAP. Vanmiddag wordt 3,70 meter verwacht. Tijdens de Sinterklaas- storm van 2013 kwam het water tot 3,99 meter, de hoogste stand sinds 1953 (4,55 meter). Het waterschap zag gisteren nog geen aanleiding om extra maatre gelen te nemen. Tot een waterstand van 3,70 meter (bij Vlissingen) geldt de 'staat van paraatheid'. Pas daar boven wordt dijkbewaking inge steld. „De staat van paraatheid geldt in elk geval tot zaterdag", zegt woord voerder Arjan Goossen. De inzet van extra mensen blijft voorlopig beperkt. Wel wordt, als de situatie rustiger is, direct gekeken of er schade is aan de waterkeringen. Naast code oranje voor het water heeft het KNMI voor vanmiddag op het land code geel afgekondigd. Er worden in Zeeland zware windsto ten verwacht. De Zeeuwse scholen hebben, net als veel scholen in de rest van het land, gezamenlijk voorwaarden op gesteld voor vmbo-leerlingen die naar de havo willen. Zo moet het gemiddelde schoolexamencijfer op het vmbo minimaal een 6,5 zijn en houdt de school toelatingsgesprek- ken om te bekijken hoe gemoti veerd leerlingen zijn. Dekker wil af van dit soort eisen: elke vmbo'er die in zeven vakken examen heeft ge daan, mag vanaf het schooljaar 2019/2020 door naar de havo, schreef hij deze week in een brief aan de Tweede Kamer. Bert Vogel, rector van het Calvijn College, is niet blij met de maatre gel. „We zijn trots op de afspraken die we in Zeeland gemaakt hebben. De nadruk ligt op de motivatie van de leerling. We willen leerlingen kansen geven, maar ze tegelijkertijd behoeden voor teleurstellingen. Voor sommige jongeren is de route via het mbo beter. Met deze maat regel gooi je het maatwerk weg. Het risico bestaat dat leerlingen zonder startkwalificatie uitvallen. Wie hebben we dan geholpen?" Peter Boone, sectordirecteur havo/vwo van het Zeldenrust- Steelant College (ZSC) in Terneu- Als iedereen wordt toegelaten, dan vrees ik dat er meer 'parkeerleerlingen' naar de havo gaan zen: „De afspraken die de scholen hebben gemaakt zijn niet uit de lucht gegrepen. We willen ze be hoeden voor falen." Op het ZSC stappen jaarlijks 25 leerlingen over van vmbo naar havo. De school wijst er een stuk of drie af. „De overstap van de mavo naar de havo is moeilijk. Op de havo moet je alle stof goed bijhouden. Je kunt een toets niet meer halen als je een dag van tevoren begint met leren. Daarom kijken we goed naar de motivatie van de leerling. Als ieder een toegelaten wordt, dan vrees ik dat er meer 'parkeerleerlingen' naar de havo gaan. Ze weten niet wat ze willen, en gaan dus maar havo doen. Door deze maatregel zullen meer leerlingen uitvallen." Het ZSC blijft leerlingen die de overstap willen maken, adviseren. „Ouders hoeven dat advies niet meer op te volgen, maar we willen wel een eer- lijk signaal geven." De Christelijke Scholengemeen schap Walcheren heeft een mavo XL, een opleiding speciaal voor jon geren die naar de havo willen. Ze volgen vanaf de tweede klas en kij ken alvast mee op de havo, om de overstap zo makkelijk mogelijk te maken. „We willen leerlingen een zo kansrijk mogelijk vervolg bie den. Die ondersteuning is nodig ge bleken", zegt Wendy Hulsteijn, teamleider van de havo. De school gaat door met de mavo XL. „Het enige dat we kunnen doen is leer lingen zo goed mogelijk begeleiden, maar we kunnen straks niet ieder een meer behoeden, als de stap te hoog gegrepen is." Ze vindt het po sitief dat leerlingen straks in elk ge val wel een extra vak moeten vol gen op de mavo om naar de havo te gaan. vrijdag 13 januari 2017 Theodorus Cleophas: „Ik ben gek op de zee." fotosmechteld jansen Het buitendijkse huisje bij de Roelshoek in Krabbendijke. Code oranje vanmiddag aan de Zeeuwse kust. De stormvloed bereikt rond half vier zijn hoog ste punt. De kans is groot dat vanochtend wordt besloten de Oosterscheldekering te sluiten. Rolf Bosboom Vlissingen -Edwin de Feijter Meer vmbo'ers zullen straks stranden als ze overstappen naar de havo. Daarvoor vrezen directeuren van Zeeuwse mid delbare scholen, nu staatsse cretaris Sander Dekker de re gels voor doorstromers wil ver soepelen. Cornelleke Blok Vlissingen -Peter Boone, sectordirecteur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31