Koopwoning wordt nog flink stuk duurder 'Ik heb zat werk. Heerlijk' Haven Amsterdam slaat meet goederen over E 17 Sneller naar baan zoeken duwtje kan bij sommige mensen met een psychische ziekte ave rechts werken. De medische infor matie houd ik onder de pet. Dan is mijn advies: 'Doe maar niet'." „Wij willen weten hoe het gaat", vult projectleider Soumelia van Varsseveld aan. „We beoordelen niet op de uitkering, maar op terug keer naar de maatschappij. We stel len vragen als 'Staat u elke ochtend op tijd op', 'Kijkt u vaak overdag lang tv', 'Komt u elke dag buiten'. Ruim de helft is geïsoleerd geraakt. Ze hebben medische beperkingen. Ze kennen geen mensen meer via werk of via een vol privéleven. Er zijn mensen die hele dagen nie mand spreken. Met extra proble men zoals schulden, drankgebruik en psychische zorgen door een zaamheid en de beperking." Kleinestapjes De eerste hulp is vaak praktisch. Een doorverwijzing naar de ge meente voor schuldhulpverlening, of contact met de geestelijke ge zondheidszorg. Het UWV bekijkt wie geschikt is om te werken of om als vrijwilliger iets te doen. Schaart: „We spraken een bouwvakker met depressieve klachten. Hij is nu actief als klas- senassistent in mbo-bouw. Een an der komt weer de deur uit om repa raties te doen bij een kringloop winkel." Kleine stapjes, erkent Schaart. „Stap voor stap ga je van achter de geraniums zitten naar geraniums verkopen. Betaald werk blijft een doel. Óf we daar altijd komen, is wel een zorg." Wim Groot is hoogleraar ge zondheidseconomie aan de Univer siteit Maastricht. Hij is somber over de kans op werk. „Deze mensen zijn kennis over hun werk kwijtge raakt. Hun hele leven draait om ziek zijn. Het is de vraag of ze weer wil len werken. En de kans is heel klein dat ze het nog kunnen. Zelfs als je wilt, is het in zo'n situatie moeilijk Stap voor stap van achter de geraniums naar geraniums verkopen om elke ochtend vroeg op te staan om ergens op tijd te zijn." Werk vraagt veel begeleiding, en dat is iets wat veel werkgevers niet kunnen, stelt Wim Groot. „Wel vind ik het goed dat het UWV weer contact zoekt. Anders vallen de ar beidsongeschikten tussen wal en schip. Je kunt ze niet afschrijven. Het zal vaak meer om begeleiding naar zorg en activiteiten gaan, dan naar betaald werk." „Mijn eigen vak was metselaar. Als kind heb ik brandwonden aan mijn arm opgelopen. Op la tere leeftijd waren operaties en een huidtransplantatie nodig. Daarna raakte ik afgekeurd. Mijn huid is heel gevoelig. De artsen in het ziekenhuis zagen werk in de bouw niet zitten, met al dat stof en kalk. Elke dag heb ik nog pijnklachten. Alsof miljoenen naalden in mijn arm steken zonder dat ik daar enige controle over heb. Ik kreeg spe ciale pijnstillers. Dat voelde als een chemische kater. Ik leefde zowat als een zombie. Met een gezin en jonge kinderen wil je dat niet. Ik heb op internet in formatie gevonden over medi cinale cannabis. Dat heb ik met mijn huisarts besproken. Nu gebruik ik dat, zonder stoned te raken. Het helpt me wel. Verder heb ik ook nog een nekhernia en een rughernia." „Thuiszitten is niets voor mij. Het UWV heb ik heel lang maar een trage boel gevonden. Dit jaar kreeg ik een werkcoach die ik gewoon kon appen. Hij heeft me heel snel aan werk gehol pen. Ik repareer nu laptops, ta biets en telefoons bij de winkel Procom in Klazienaveen. Inte resse in elektronica heb ik altijd gehad. Het werk kan ik al en straks heb ik er ook de di ploma's voor. Liefst ga ik nog door met mbo-elektronica. Nu werk ik twintig uur per week. Ik moet het langzaam op bouwen van het UWV. Straks hoop ik zeker dertig uur te gaan werken. Ik heb zat werk. In de winkel is het een gekkenhuis. Heerlijk." ZIEKTE De gemiddelde prijs van een koop woning lag afgelopen kwartaal op 248.000 euro. Dat is bijna 9 procent meer dan een jaar terug en nog slechts 2 procent lager dan op het hoogtepunt voor de crisis. Dit jaar zullen de prijzen waarschijnlijk zo'n 6 tot 7 procent stijgen. De makelaars van de NVM heb ben in heel 2016 een recordaantal van bijna 165.000 woningen van ei genaar helpen wisselen, op een to tale markt van ongeveer 214.000 stuks. Dat komt neer op een stijging van 15 procent. NVM-voorzitter Ger Jaarsma gaat voor 2017 vooralsnog uit van een plus in de huizenverko pen van 5 tot 10 procent. „Er worden te weinig woningen te koop aangeboden om aan de vraag te voldoen", stelde Jaarsma in een toelichting. Vooral starters en zzp'ers, die kampen met veel striktere financie ringsregels, zijn hier volgens hem de dupe van. Vooral in de grote steden is het nu buitengewoon moeilijk om een geschikte woning te bemachtigen. In een stad als Amsterdam krijgt een koper voor 248.000 euro vaak niet meer dan een appartement van zo'n 40 vierkante meter. Elders in het land zijn de mogelijkheden wel ruimer. In het Friese Beetsterzwaag kun je bijvoorbeeld voor hetzelfde geld nog een vrijstaand huis van bijna 150 vierkante meter krijgen. In de hoofdstad is inmiddels al het relatief goedkope aanbod weg, aldus de NVM. Mede daardoor na men de woningverkopen in de re gio Amsterdam afgelopen jaar met Vooral in de grote steden is het nu buitengewoon moeilijk om een woning te vinden bijna een vijfde af. Landelijk staan er bij de make laarsorganisatie nog zo'n 92.500 woningen te koop. Dat is 28 procent minder dan een jaar terug en onge veer evenveel als vlak voor de crisis. Groot verschil met toen is echter dat er nu vooral veel vrijstaande huizen over zijn en minder appar tementen en andere woningtypes. Ook is er volgens de NVM sprake van een structureel tekort aan nieuwbouwwoningen. AMSTERDAM De overslag in de zeehaven van Amsterdam is in 2016 licht toegenomen ten opzichte van een jaar eerder. Vooral de overslag in natte bulk als benzine en diesel liep goed, blijkt uit cijfers die het Haven bedrijf Amsterdam gisteren naar buiten bracht. Haventop man Koen Overtoom toonde zich tevreden over de cijfers. „De overslag in olieproducten is opnieuw gestegen en dat ver wachten we ook de komende ja ren", stelde hij. De totale over slag in de hoofdstedelijke haven kwam uit op 78,8 miljoen ton. Dat is 0,4 procent meer dan in 2015. Er werd meer vracht geëx porteerd, de import liep juist wat terug. Natte buikproducten waren goed voor ruim 45 mil joen ton, wat neerkomt op een stijging van bijna 6 procent. vrijdag 13 januari 2017 GO Mieke Schaart Henk Fischer repareert laptops, foto vincent jannink Henk Fischer (39) Het UWV benadert in een speciaal project voor het eerst in vijf jaar volledig ar beidsongeschikte mensen. Het project is bedoeld om kennis op te doen over be tere dienstverlening. Bo vendien krijgen alle men sen die vanaf 2017 in de WGA komen meteen meer hulp, met gemiddeld twee keer per jaar een gesprek. In totaal zitten er 115.338 mensen volledig afgekeurd in de WGA, die in veel ge vallen de opvolger van de vroegere WAO is. De WGA (Werkhervatting Gedeelte lijk Arbeidsgeschikten) is een inkomensverzekering en de uitkering verschilt daarmee per persoon. Vol ledig afgekeurd zijn bete kent dat je bent afgekeurd voor het werk dat je deed en dat je niet meer het daarbij horende loon kunt verdienen. De WGA is voor mensen die twee jaar of langer ziek zijn en mogelijk nog kunnen werken. Voor het project zijn inmid dels ruim 9.300 gesprek ken gevoerd met meer dan 3.400 mensen. De cijfers: is ouder dan 45 ontvangt een uitkering als gevolg van psychische stoornis mensen hebben nu betaald werk gevonden mensen doen nu vrijwilligerswerk Dit jaar worden er weer meer huizen verkocht, fotoanp De woningmarkt trekt naar ver wachting ook dit jaar flink aan. Volgens makelaarsorganisatie NVM worden er dit jaar waar schijnlijk nog meer woningen verkocht dan vorig jaar. Daarbij zullen de huizenprijzen verder stevig oplopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17